מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

תסמונת עצירת נשימה אצל תינוקות: האם זה קרה גם לכם?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 9/10/2014
תסמונת עצירת נשימה אצל תינוקות: האם זה קרה גם לכם?

זה לרוב מתחיל בבכי קורע לב, שבשיאו התינוק או הילד עוצר את נשימתו, לא מגיב לסביבה ואף נראה רפוי. אך כל זה כתוצאה מירידה באספקת חמצן למוח בשיאו של ההתקף. מידע חשוב אודות התופעה

זה יכול להתחיל בבכי קורע לב, שבשיאו התינוק או הילד עוצר את נשימתו. הוא לא מגיב לסביבה ואף נראה רפוי,  אך כל זה כתוצאה מירידה באספקת חמצן למוח בשיאו של ההתקף. מסיבות מובנות בהחלט, ההורים נכנסים ללחץ ונגרמת להם חרדה רבה.

 
כ-5% מהתינוקות עלולים להפחיד את הוריהם בהתקף של עצירת נשימה. התופעה מופיעה באופן שווה בין בנים ובנות. התקפי עצירת הנשימה שכיחים יותר בין גיל חצי שנה לשנה וחצי, והם בדרך כלל ייעלמו אחרי גיל חמש או שש. 
 
הצורה האופיינית ביותר של התופעה מתבטאת בעצירת נשימה בסוף הנשיפה. לכאורה, האוויר נגמר לילד והוא אינו שואף אוויר מחדש.  בצורה זו, שהיא הקלה והפשוטה ביותר של ההתקף, פניו של התינוק אינם משנים צבע ונשימתו מתחדשת במהירות ובאופן ספונטני.
 
קיימות שתי צורות נוספות של התקפי עצירת נשימה
 
האחת מלווה בהתפתחות של כחלון והשנייה מלווה בהתפתחות חיוורון.
 
עצירת נשימה שמלווה בהתפתחות של הכחלה, שכיחה יותר ונגרמת כמעט תמיד עקב תגובה רגשית של התינוק, אשר חש שלא ממלאים את רצונו, סבור שמעליבים אותו או שצועקים עליו. 
 
הבכי שמתפתח על רקע הפחד הכעס או התסכול, כאילו לא נגמר ובמקום לשאוף אוויר ולנשום מחדש הבכי פוסק והנשימה נעצרת. מיד לאחר מכן מתפתח כחלון ואיבוד הכרה ועלולים להתפתח תנועות ריתמיות בדומה לפרכוסים בודדים. לאחר מכן, בדרך כלל, התופעה תלווה ברפיון. 
 
בתום שלבי ההתקף אשר נמשכים כדקה, התינוק חוזר למצב ערנות מלא. לעתים התינוק נרדם לשעה או שעתיים. ההתאוששות המהירה נובעת מכך שהעלייה ברמת דו תחמוצת הפחמן גורמת לגירוי במרכז הנשימה ויביא להתחדשות הנשימה באופן אוטומטי.
 
האם התקפים כאלה צפויים לחזור על עצמם?
 
ההתקפים תמיד דומים זה לזה. הופעת העילפון ופעילות ריתמית דמוית אפילפסיה מוסברת בירידה קצרה ביותר של זרימת הדם למוח בשלבי הבכי המלווה בהתכווצות עורקי המוח.
 
התקפי עצירת נשימה אינם מותירים נזק ובחלוף התופעה התינוק והילד יהיו בריאים.
 
הטיפול בהתקפים של עצירת נשימה מתרכז בעיקר בהרגעת ההורים. למרות הסברים מפורטים על התופעה החולפת מעצמה הורים רבים הופכים את את הילד עם ראשו למטה, סוטרים על פניו או מתיזים עליו מים קרים. כל אלה מיותרים לחלוטין, כיוון שההתקף יחלוף מעצמו בזמן הקצר ביותר.
 
כדי לא לעודד את התפתחותה של התופעה, חשוב ביותר ששני ההורים יאמצו עמדה אחידה כנגדה. בסיום ההתקף רצוי להניח את הילד במיטה ולהימנע ממשחק, פינוק חיבוק והפגנת סימני חרדה. ייתכן שבדרך זו לא נעודד את התופעה. אמנם, כל ילד זקוק לאהבה ותפקידם של ההורים להעניק לו ממנה בשפע. אך אחת הסכנות היא שההורים יאמצו מדיניות המושתתת על ויתורים לילד אשר בטווח הארוך, יחס כזה עלול להביא לתוצאות מזיקות הרבה יותר מההתקפים, אשר חולפים ללא נזק.
 
אצל רבע מהתינוקות והילדים שמפתחים תסמונת עצירת נשימה, יש רקע משפחתי לתופעה. בנוסף, ישנם מחקרים שמצאו קשר בין רמה נמוכה של ברזל בדם התינוק ואנמיה לבין ההתקפים של עצירת נשימה. לכן, אצל ילדים שזיהו אצלם אנמיה ניתן להפחית את ההתקפים במתן תוספי ברזל. אצל ילדים המפתחים התקפים מרובים בעלי אופי קשה במיוחד, רופא הילדים ישקול האם המצב מצדיק טיפול תרופתי.
 
הפסקות נשימה הנקראות אפניה - APNEA
 
אפניה מוגדרת כהפסקת זרימת האוויר דרך דרכי הנשימה. הפסקות קצרות מתחת ל-15 שניות -הן תופעה שכיחה בכל גיל ובמיוחד אצל תינוקות. הפסקת נשימה הנמשכת מעל ל-15 – 20 שניות, מוגדרת כלא תקינה/
 
קיימים מס' גורמים לאפניה ואת חלקם ניתן לאתר. 
 
הגורם השכיח ביותר הוא: ריפלוקס קיבתי-וושטי. כלומר, עליית המזון או הפרשות מהקיבה לושט. ריפלוקס יכול להתבטא בפליטות מרובות או להיות סמוי. 
 
 
זיהומים ממקור חיידקי או ויראלי 
 
מחלת פרכוסים: למחלה גורמים רבים. על מנת לאבחן אם הפסקת הנשימה היא ביטוי של פרכוסים, מבצעים בדיקה הנקראת E.E.G. זהו רישום הפעילות החשמלית במוח תוך כדי שינה טבעית. הבדיקה אינה חודרנית ואינה מכאיבה. 
 
הפרעה בקצב הלב. על מנת לאבחן את סיבת ההפרעה מבצעים מס' בדיקות: E.C.G - רישום פעילות הלב באופן חד פעמי. HOLTER MONITOR - רישום פעילות הלב במשך 24 שעות תוך רישום פעילויות הילד.
 
ברוב הגדול של המקרים לא יניב הבירור כל תוצאה חיובית.
 
הצעד הראשון בבירור תינוק עם אפניה יהיה אשפוז בבית חולים. מטרת האשפוז היא להשגיח על התינוק, לראות אותו במשך יום / יומיים ולבצע בירור אבחנתי.
 
בקבלה למחלקה התינוק יחובר למוניטור המודד קצב לב ורמות החמצן בדם. המוניטור עוזר לאתר הפסקת נשימה אצל התינוק, במיוחד בשעות הלילה. צוות המחלקה יבקש מההורים דיווח על כל שינוי במצב התינוק.
 
הטיפול תלוי בסיבת האפניה
 
אם אירוע הפסקת הנשימה נגרם על ידי ריפלוקס ,התינוק יטופל על ידי השכבה גבוהה, 30 º על הבטן, האכלה בידיים, הסמכת האוכל ובנוסף ע"י תרופות. 
 
אם סיבת האפניה היא זיהום ויראלי של דרכי הנשימה , התינוק יטופל בחמצן לפי הצורך, באינהלציות ובאדים. 
 
אם הסיבה היא מחלה פרכוסית, התינוק יטופל בתרופות בהתאם. 
 
אם הסיבה היא הפרעה לבבית, התינוק יטופל בתרופות בהתאם לסיבת ההפרעה בקצב הלב. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן