מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

מהי המנגיומה? מידע על גידולי כלי הדם הנפוצים אצל תינוקות

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 2/12/2016
מהי המנגיומה? מידע על גידולי כלי הדם הנפוצים אצל תינוקות

מידע חשוב על התופעה המתרחשת אצל תינוקות רבים המכונה בשפה העממית גם כ``תות``. הסבר על ההמנגיומות השונות, הסיבות לתופעה ודרכי טיפול

המנגיומות הן גידולים של כלי דם. מדובר בגידול שפיר, שכיח ביותר אותו ניתן למצוא לפי חלק מהמחקרים ב-5 עד 10 אחוז מהילדים בגיל שנה. מחקרים אחרים מציינים שכיחות של 1-2 אחוז בלידה. התופעה שכיחה יותר בבנות (פי 3 מבנים) וכן בפגים ביחס לתינוקות שנולדו במועד.

 
כמחצית מההמנגיומות גלויות לעין כבר בלידה והשאר מופיעות בשבועות בראשונות שלאחר הלידה 80 אחוז מההמנגיומות מופיעות באזור הראש והצוואר והשאר על פני אזורי גוף שונים.
 
ישנן מספר סוגים של המנגיומות והחלוקה לסוגים נעשית לפי עומק החדירה של הנגע
 
המנגיומה שטחית - (Strawberry hemangioma) מדובר בנגעים שטחיים ביותר המהווים את רוב ההמנגיומות (כ-60 אחוז) צבע הנגע אדום בוהק והוא אינו פולש לעומק לקמות העור.
 
המנגיומה שטחית-עמוקה - (capillary and cavernous or mixed) המנגיומות אילו מכילות הן אלמנט שטחי והן אלמנט עמוק 25-35 אחוז מההמנגיומות נמנות על סוג זה. ניתן לראות את הנגע השטחי האדום וכן רכיב עמוק יותר בגוון כחול בהיר בעור הסמוך.
 
המנגיומות עמוקות - (cavernous hemangiomas) סוג זה מכיל רכיבים עמוקים בלבד וללא נגיעה לפני השטח. הנגע הינו בעל צבע כחלחל ונראה כבליטה רכה בעור. כ-15 אחוז מההמנגיומות נמנות על סוג זה.
 
למרות ההבדלים במראה,לכל ההמנגיומות התנהגות דומה וההבדל הינו בעיקרו  "גיאוגרפי", הסיבה להיווצרותן עדיין לא ברור. 
 
אחת מהתיאוריות טוענת שפגיעה במהלך גדילת כלי-דם בתקופה העוברית או חוסר השלמה של התבגרות כלי-הדם העובריים, מביאה לכך שלאחר הלידה חלים באותו האזור תהליכים "עובריים" של גדילה הגורמים ליצירת ההמנגיומות. אין תורשה גנטית ברורה להמנגיומות. 
 
המנגיומות אינן זהות אחת לשנייה וצורתן נקבעת בהתאם למיקום, לשלב הגדילה בו הן נמצאות ולעומק חדירתן לעור.
 
הצורה המוכרת ביותר היא של נגע בצבע אדום בוהק,המורם מעט מהעור ואינו משנה את טיבו בזמן לחיצה. 
 
מיד לאחר הלידה יכולה ההמנגיומה להראות כמקלעת כלי דם אדומים שטחיים או כהתבהרות של העור ורק מאוחר יותר בשלב הגדילה לקבל את המראה הקלאסי.
 
רוב ההמנגיומות הן בודדות אך כבחמישית מהמקרים קיימות באותו ילד מספר המנגיומות. בחלק מהמקרים ההמנגיומות נמצאות באיברים פנימיים אותם לא ניתן לזהות בראיה או בדיקה גופנית פשוטה (למשל בכבד או בדרכי האוויר).
 
מהלך הגדילה והנסיגה של ההמנגיומות אינו קבוע ומשתנה מאחד לשני. 
 
גודלן של ההמנגיומות בשלב הגודל המרבי אינו ניתן לידיעה מראש וגודלן נע ממספר מילימטרים ועד מספר סנטימטרים.
 
תקופת הנסיגה מתחילה בשינוי צבעו של הנגע לכחלחל - אפרפר שלאחריו חלה ירידה בגודל הנגע עד להיעלמותו המלאה. כבשליש מהמקרים ניתן לראות גם לאחר העלמות ההמנגיומה סימנים עוריים באזור שהייתה ההמנגיומה.
 
ישנם אזורים בהם שלב הנסיגה של ההמנגיומות איטי יותר, למשל כאלו הנמצאות על קצה האף, על השפתיים או באזור בלוטות הרוק. 
 
תהליך הנסיגה עד להעלמות מוחלטת הינו ארוך ואיטי ויכול להתפרש על 3-10 שנים. בחלק גדול מהמקרים הוא מסתיים עד גיל 5 שנים. במקרים מסוימים דורש התהליך זמן ממושך יותר.
 
המנגיומות הן בעיה קלה שאינה גורמת לסיבוכים וחולפת סביב גיל שנתיים. עם זאת כשההמנגיומה נמצאת באזור "אסטרטגי" כמו על הפנים היא עלולה לגרום לבעיות אסטטיות קשות והמנגיומות באזור גלגל העין או מערכת הנשימה עלולות להביא לנזקים קשים. 
 
 
המנגיומה באזור גלגל העין:
המנגיומות אילו יכולות לגרום לנזקים משמעותיים לראיה במידה והן אינן מטופלות כראוי. הלחץ שההמנגיומה כזו מפעילה על גלגל העין יכול להביא לשינוי ראיה, לפזילה ואף לנזק משמעותי לעצב הראיה נמצא תחת לחץ מתמיד עקב בלט העין קדימה.
 
מסיבה זו המעקב אחר המנגיומה כזו הינו קפדני וכולל הדמיה מסוג CT או MRI במידה ויש חשש למצבה של העין וכן טיפול אגרסיבי במיוחד במידה ויש חשש לפגיעה (נוכיחת או עתידית) בתפקודה של העין.
 
המנגיומות עוריות מרובות:
המנגיומות עוריות מרובות בעיקר באזור הפנים עלולות לעיתים להיות קשורות בהימצאותן של המנגיומות נוספות באיברים פנימיים. המנגיומות באיברים פנימיים כגון כבד או מערכת הנשימה עלולות להיות מסוכנות לחייו של הילד ופגיעתן קשה ועלולה להסתיים במוות . מסיבה זו כשיש חשש להימצאותן של המנגיומות פנימיות יש לבצע את כל בדיקות ההדמיה האפשריות לצורך הוכחת המנגיומות אילו ולדאוג לטיפול מתאים לפי המצב.
 
המנגיומות בדרכי הנשימה:
המנגיומות אילו מסוכנות עקב מיקומן העלול להביא להפרעה נשימתית. לרוב הבעיה מתחילה סביב גיל 4 חודשים. ההמנגיומות הגדלות גורמות להיצרות של דרכי האוויר ולאי-ספיקה נשימתית. מהלך החסימה עלול להיות מהיר מאוד וסימנים מקדימים הם צרידות ורעשי נשימה חריגים. 
 
המנגיומות באזור הגב התחתון:
המנגיומות באזור הגב התחתון עלולות לסמן בעיה אנטומית כלשהי בעמוד-השדרה במבנים הקשורים אליו או במערכת השתן-והמין. מסיבה זו בכל המנגיומה באזור זה יש לברר את מצב עמוד-השדרה והעצבוב הנובע ממנו באזור זה.
 
הפרעה אסטטית:
מעצם טבען המנגיומות אינן מראה יפה. כאשר הן מתרחשות באזורים כגון הפנים הן עלולות להוות בעיה אסטטית משמעותית גם לאחר שהן נסוגות . בחלק מהמקרים,כאמור, נסיגת ההמנגיומה מלווה בהצטלקות שאינה יפה למראה. מסיבה זו יש לשקול טיפול כבר בשלבים מוקדמים בחלק מהמקרים.
 
אופן הטיפול
 
כאמור ברוב ההמנגיומות אין צורך בטיפול אלא מעקב תקופתי אחר הנגע ואחר מצבו הכללי של הילד. ההמנגיומות הדורשות תשומת לב גדולה יותר וטיפול הן אילו הקשורות לפגיעה אפשרית בבריאותו של הילד או כאלו העלולות להביא לפגם אסטטי משמעותי בהמשך חייו. להורים רבים מהוות ההמנגיומות מקור לצער ותסכול בעיקר בילדים בהן ההמנגיומות הן באזור הפנים. 
 
לשמחת כל הגורמים השנים האחרונות הביאו לשיפור ביכולת להקל על מצבם של הילדים. כיום הגישה היא שאם יש צורך בטיפול יש לבצעו מוקדם ככל האפשר כיוון שההתמודדות עם המנגיומה קטנה קלה יותר ביחס להתמודדות עם המנגיומה גדולה.
 
הטיפול בפרדניזון מביא לעיתים קרובות להתכווצות מהירה של הנגע תוך ימים בשליש מהילדים.
 
בשליש נוסף הוא מונע את המשך גדילת ההמנגיומה ובשליש הנותר ההמנגיומה אינה מגיבה כלל לטיפול וממשיכה בשלה. משך הטיפול תלוי בטיב ההמנגיומה,גיל הילד ושלב הגדילה של ההמנגיומה .כל אילו משוכללים יחדיו בטרם מתקבלת החלטה על הצורך בטיפול וצורתו.
 
בחלק מהמקרים ניתן להזריק את החומר ישירות לאזור הנגע לצורך טיפול מקומי.
 
אפשרות טיפולית נוספת היא שימוש באינטרפרון . טיפול בחומר זה הראה תוצאות חיוביות במקרים קשים לטיפול. הבעיה בטיפול זה הינה תופעת לוואי קשה הגורמת לשיתוקים ולכן השימוש בחומר זה שמור רק למקרים חריגים במיוחד בהם שאר שיטות הטיפול נכשלו.
 
התפתחות שיטות הכירורגיה הפלסטית מאפשרות התערבויות כירורגיות יעילות יותר משהיו בעבר ובחלק מהמקרים זהו הפתרון המועדף אך רק לאחר שקילת הנושא עם מומחה בתחום.
 
פריצת הדרך של השנים האחרונות היא דווקא לא מהתחום התרופתי אלא מתחום המכשור הרפואי או ליתר דיוק – לייזר.
 
הלייזר מאפשר טיפול ספציפי ברקמת כלי הדם בלא לגרום לנזק לרקמות הבריאות שמסביב. הוא יכול למנוע את גדילת הגידול וכן לשפר את חזותו האסטטית.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן