מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > תזונה תינוקות

הנחיות משרד הבריאות לתזונת התינוק בשנה הראשונה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 19/3/2017
הנחיות משרד הבריאות לתזונת התינוק בשנה הראשונה

מה המאכלים שחשוב לתת לתינוק לצורך התפתחות תקינה ומנגד ממה עדיף להימנע. וגם: כמה זמן ניתן לשמור מזון טחון במקרר? למה עדיף לחשוף תינוקות קודם לירקות ורק אחר כך לפירות? ועוד

לפי המדריך להזנת התינוק והפעוט הכנסה מדורגת של מזונות משלימים לתפריט התינוק נחוצה למטרות תזונתיות והתפתחותיות ומאפשרת את המעבר ממזון נוזלי למוצק. בחודש דצמבר 2012 עודכנו הנחיות הבריאות של משרד הבריאות, לגבי אופן ושלבי חשיפת התינוק למזון מוצק. 


על פי ההנחיות החדשות, שלב החשיפה הראשוני למזון מוצק יחל בגיל חצי שנה ולא בגיל 4 חודשים כפי שהיה נהוג עד תאריך זה. הסיבה לשינוי בהנחיות טמונה בכך שהורים רבים לא נשמעו להנחיות הקודמות (שקראו לתת טעימות של 2-3 כפיות ביום בלבד, לא יותר) והחלו לתת לתינוקות ארוחות מוצקים שלמות לפני שמלאו להם חצי שנה, דבר שפגע בהנקה בפרט ובתזונת הילדים בכלל.

הנקה בלעדית או מתן תמ"ל הם התזונה הבלעדית של התינוק עד לגיל חצי שנה.
 
 
חשוב לדעת שלפני גיל זה התינוק לא בשל לאכילת ארוחות מוצקים שלמות גם מהסיבות הבאות:

- לתינוקות עד גיל 4 חודשים ספיגת ברזל היא קריטית והברזל לא נספג היטב כשיש מזונות נוספים במעי, כך שהסיכון למחסור בברזל עולה.
 
- רפלקס הוצאת הלשון נעלם.
 
- אי בשלות של מערכת העיכול העלולה לגרום לעליית הסיכון לאלרגיות.
 
- אין ערך קלורי רב במזונות הראשונים, הרי מדובר בירקות, והם עלולים להשביע את התינוק על חשבון של הנקה/ תמ"ל.
 
- מבחינה התפתחותית, התינוק בשל יותר להתמודדות עם מעבר למוצקים עקב שליטה טובה יותר בראש ובגב, מיומנויות בליעה המסייעות במניעת שאיפת האוכל לריאות בטעות.
 
 
שלב החשיפה (המוכר גם בשם שלב הטעימות)
 
את הטעימות הראשונות מומלץ להתחיל כשהתינוק אינו שבע מידי, ומאידך לא רצוי להגיע לשלב של רעב ובכי, או אז מאמציכם יעלו בתוהו ותתקשו להשיג שיתוף פעולה. 
 
כדאי להקדיש לכל מזון חדש ארבעה ימים עד שבוע, אל תערבבו, בשלב הראשון שני מזונות יחדיו, כדי שבמקרה של אלרגיה יהיה קל לאתר את מקורה. מומלץ להתחיל את הטעימות בשעות היום, כדי שאם תתפתח אלרגיה, לא יקרה הדבר בלילה.
 
לפני גיל חצי שנה, רק במידה והתינוק מראה מוכנות לכך ורצון, ניתן לתת לתינוק 2-3 כפיות קטנות, חשיפה למזון מוצק ‏לפני ‏גיל ‏6 חודשים‏ תעשה‏ בכמויות‏ מזעריות בלבד.‏ לאחר‏ גיל ‏6 חודשים‏ כמויות‏ המזון‏ תגדלנה ‏בהדרגה,‏ עד‏ להגעה‏ לכמות‏ המתאימה ‏לארוחה מלאה. לאחר גיל 6 חודשים ניתן כבר להציע שתי מנות מוצקים ביום (אך ורק לאחר גיל חצי שנה) - ארוחת פירות וארוחת ירקות המוגשות במקום שתי ארוחות בקבוק/הנקה. יש לקחת בחשבון שתינוקות רבים לא בשלים לכך ישר בגיל חצי שנה ולוקח להם זמן להסתגל למרקם, לטעם ולריח של המזון המוצק.
 
עם תחילת מתן האוכל המוצק, יש להגיש לתינוק בקבוק מים לשתיה לאחר האכילה. גם כאן יכול להיות שבהתחלה התינוק ישתה טיפות בודדות. בשלב זה אין צורך להגיש מים לאורך כל שעות היממה כדי שלא יבואו על חשבון הנקה/ תמ"ל אלא רק לאחר ההאכלה.
 
בשלב זה ניתן להושיבו בטרמפולינה.
 
אין להשתמש בכפיות רגילות אלא בכפיות סיליקון או אפילו באצבע שלכם.
 
משרד הבריאות ממליץ להתחיל את החשיפה למאכלים ראשונים בדגנים המועשרים בברזל כמו דייסת שיבולת שועל, גריסים וסולת. יש להקפיד לא להגיש דייסות אלו לפני גיל חצי שנה כיוון שהן מכילות גלוטן. ובמידה ותרצו להתחיל בדייסות ללא גלוטן תוכלו להגיש דייסות על בסיס קורנפלור או אורז. 
 
למרות שאפשר להגיש את הדייסות בבקבוק, מומלץ להימנע מכך ולהעדיף מתן הדייסה בכפית כדי להתחיל בתהליך ההתפתחות של מיומנויות אכילה מתקדמות.
 
*עד לגיל חצי שנה התינוק אמור לאכול רק מספר כפיות בודדות ביום, המזון המוצק לא אמור להחליף בשלב זה את ארוחות הבקבוק או ההנקה. על פי הנחיות משרד הבריאות רק בגיל חצי שנה מבטלים שתי ארוחות בקבוק/הנקה ומחליפים אותן בשתי ארוחות מוצקים.
 
 
 


ירקות
 
יש להתחיל בירק אחד בכל פעם ואיתו להמשיך ארבעה ימים עד שבוע. את הירק יש לבשל או לאדות עד לריכוך מלא. את הירק יש לטחון עם מעט ממי הבישול. אל תוסיפו תבלינים, מלח או אבקת מרק.
 
ניתן לשמור את הירקות במקרר עד שלושה ימים ללא פגיעה בערך התזונתי, אך טרי טעים יותר.
 
כדאי להתחיל עם גזר שהוא טעים במיוחד לתינוקות ולהמשיך עם קישוא, דלעת ובטטה.
 
אחרי שסיימתם את שלב הטעימות ווידאתם שאין אלרגיות, תוכלו לשלב את הירקות יחדיו למרק ירקות טעים. גם במרק אין להשתמש בתבלינים. אין לשים כמות גדולה של ירקות כתומים במרק כדי שהתינוק לא יהיה כתמתם גם כן בשל עודף ביתא-קרוטן. אין זה מסוכן אך עדיף להימנע מכך.
 
בשלב מאוחר יותר, בגיל 8 חודשים, ניתן להוסיף למרק עגבנייה מבושלת, תפוח אדמה, דלורית, כרובית וברוקולי. 
 
 
עוף ובשר
 
מומלץ להציג את העוף בשלבים. בהתחלה יש להוסיף את העוף בזמן בישול אך להוציא אותו לפני הטחינה. בשלב השני יש להוסיף את העוף למרק הטחון. 
 
בשר הודו אדום נקבה מומלץ מאוד כיוון שהוא עשיר בברזל.
 
פירות
לפי משרד הבריאות, אין חשיבות להעדפת הירקות לפני הפירות, אך הורים רבים מעדיפים להציג פירות לתינוק לאחר שלב הגשת הירקות בשל העובדה שהפירות טעימים ומתוקים יותר ובכך למנוע מצב שהתינוק יסרב או ידחה את הירקות ולהעדיף את הפירות.
 
בדרך כלל מומלץ להתחיל עם בננה, אבטיח, מלון ולהמשיך עם תפוח ואגס, אותם ניתן לגרר בפומפייה. 
 
פירות טרופיים כמו אננס, מנגו, אפרסק, קיווי, תותים- הם לרוב אלרגניים ובעבר הומלץ לתת אותם רק בגיל שנה. כיום תוכלו לתת אותם ישר, אך חשוב לתת בתחילה כל פרי בנפרד בכדי לשלול אלרגיות.
 
פירות הדר כמו תפוז, אשכולית ולימון - הינם בריאים אך כיוון שהם נוטים לחומציות, מומלץ להשתמש בהם במשורה, ולשים לב שאינם גורמים לאדמומיות אצל התינוק.
 
אין צורך להוסיף לפירות סוכר אך ניתן להוסיף מעט מיץ תפוז או אפילו מחית אבוקדו המשתלבת נהדר עם הפירות ואהובה מאוד על תינוקות.
 
 
קטניות
את הקטניות ניתן להוסיף למרק או להגיש בנפרד. מומלץ להתחיל בעדשים אדומות הקלים לעיכול ולהמשיך באפונה יבשה, עדשים ירוקות, שעועית לבנה ואפילו חומוס. 
 
דגנים
דגנים כמו אורז ושיבולת שועל ניתן להוסיף למרק התינוק. בשלב מאוחר יותר ניתן להגיש לתינוק קוסקוס, פסטה וגריסים. יש לבדוק רגישות לגלוטן לפני התחלה זו.
 
ניתן להגיש לתינוק לחם, אך רצוי לחתוך אותו לחתיכות קטנות. מפיתות, בשלב זה, עדיף להימנע בשל סכנת חנק.
 
 
מוצרי חלב
 
חלב ניגר יש להמתין עד גיל שנה.
 
יש להימנע ממעדני חלב ממותקים המלאים בסוכר אשר מרגילים את התינוק לטעם מתוק, משמינים ולא בריאים לשיניים.

מוצרי ‏חלב מהווים ‏מקור ‏דל‏ לברזל. ‏מאידך, ‏מוצרי ‏חלב ‏לא‏ ממותקים ‏הם ‏חלק ‏מהתזונה‏ המגוונת ‏המומלצת ‏לתינוקות. ‏לכן,‏ לאחר ‏החשיפה ‏למוצרי ‏חלב (לא‏ ממותקים), ‏חשוב ‏להקפיד ‏שמוצרי‏ החלב‏ לא ‏יהוו מרכיב‏ מרכזי ‏בתזונת‏ התינוק.

חשוב: בשל ‏השכיחות ‏הגבוהה ‏של‏ אנמיה ‏בישראל, ‏חשוב ‏תחילה‏ להרגיל ‏תינוקות ‏לאכילת ‏מקורות‏ עשירים ‏בברזל (כגון: ‏בשר, ‏עוף,‏ הודו) ‏ובוויטמין C: ‏כגון ‏פירות‏ וירקות. ורק לאחר מכן לחשוף את התינוק למוצרי חלב. אין גיל מדויק לשילוב מוצרי החלב בתפריט התינוק.


חשוב לדעת - מוצרי חלב מהווים תוספת למזון מוצק אך בכמויות קטנות ולא כארוחה בפני עצמה.
 
 
בוטנים
 
בוטנים הם אלרגניים ולכן בעבר נאמר כי צריך לחכות עד גיל שנה לפני החשיפה אליהם. כיום מותר לחשוף את התינוק אליהם החל משלב הטעימות, אך כמובן שחשוב לעשות זאת במרקם הנכון בכדי למנוע סכנת חנק (מרקם טחון או מרוסק).

 
ביצים
 
למרות שבעבר ביצה נחשבה למאכל שנהוג לתת רק בשלב מאוחר יחסית, כיום ניתן לחשוף תינוקות החל מגיל 6 חודשים.

אין צורך להפריד בין החלמון לחלבון או להגביל את כמות הביצים השבועית.

 
 
דגים
 
משרד הבריאות ממליץ מאוד להציע דגים לילדים ולתינוקות ולגוון את סוגי הדגים בתפריט. אין צורך להגביל את תזונת הדגים בקרב הציבור בכלל ובקרב ילדים בפרט, אלא לשמור על תזונה מגוונת ומאוזנת. חשוב מאוד להקפיד להסיר עצמות קטנות מבשר הדגים או לחלופין לטחון היטב את הדגים בטרם מציעים אותם לתינוקות וילדים בכל גיל.
 
נוזלים
 
הנחיית משרד הבריאות היא להרתיח עד גיל שנה את כל סוגי המים כולל מים מינרלים, מים במכלים, מי ברז ומים מבקבוקים, ולקרר לפני ההגשה לתינוק. אסור להשתמש במים מהברז החם.
 
תינוקות לא זקוקים לתוספת מים עד לגיל חצי שנה. תינוקות בריאים, הניזונים מחלב אם או תמ"ל בלבד, אינם זקוקים לתוספת מים או נוזלים אחרים. רק בעת המעבר למזון מוצק יש להשלים נוזלים אך הכוונה היא למים ובוודאי לא לנוזלים ממותקים.
 
מאכלים אסורים
 
חלב ניגר אסור עד גיל שנה. 
 
דבש אסור עד גיל שנה.
 
סוכריות, פיצוחים, פופקורן או חטיפים קשים למשל ביסלי אסורים עד גיל  5.

מגיל שנה מותר לתת חלב פרה מפוסטר 3% אבל אסור לתת חלב 1% עד לגיל שנתיים.
 
 
תזונה בשנה השנייה לחיים
 
ארוחות 
 
משרד הבריאות ממליץ על ארוחות קטנות, תכופות, מזינות ועתירות אנרגיה כדי לספק את הצרכים התזונתיים של הפעוט בשנה השנייה לחייו. 
 
רצוי לשמור על מבנה של ארוחות  בשגרה ולהימנע מהאכלה מתמשכת. פעוטות זקוקים לארבע עד שש האכלות קטנות ביממה בנוסף למקור החלב שלהם
 
גיוון 
 
משרד הבריאות ממליץ על צריכה מגוונת של מזונות מקבוצות המזון השונות מידי יום. חינוך נאות להרגלי תזונה נבונה חיוני כבר מגיל זה.
 
 
אוכל אצבעות
 
לקראת סוף השנה הראשונה לחיי התינוק, משרד הבריאות ממליץ להגביר בהדרגה את המעבר למאכלים מוצקים יותר "אוכל אצבעות" שהוא מזון בגודל ומרקם הניתן לתפיסה באצבעות התינוק, כמו קרום של לחם, טוסט יבש, חתיכות של ירקות ופירות מבושלים רכים, פירות רכים בשלים, כמו בננות, אבוקדו, בשר ועוף מבושלים וקוביות גבינה. בגיל זה מוכן התינוק ללעוס והוא זקוק למרקם גס יותר במזונותיו.
 
בתקופה זו רוב התינוקות מוכנים מבחינה התפתחותית לאכול לבד ויש לעודדם לעשות זאת. התנהגויות אכילה חשובות בתקופה זו כוללות נטילת מזון מתוך כף, לעיסה, האכלה עצמית באצבעות או כף, ושתייה עצמאית מכוס. עד גיל שנה רצוי שהתינוק יאכל מגוון מזונות מכל קבוצות המזון.

איך תכינו לתינוק מזון יותר בריא ובהרבה פחות עבודה? לכתבה לחצו כאן
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן