מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

עזרה ראשונה > עזרה ראשונה לתינוק ולילד

על הסכנות שבשאיפת עשן

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 4/12/2010
על הסכנות שבשאיפת עשן

שאיפת עשן גורמת לנזקים קשים. כך עליכם לפעול במידה אתם או ילדיכם נפגעתם ממקור עשן

שאיפת עשן גורמת לנזקים קשים הן בשל שאיפת העשן הרעיל, והן בשל הכוויות הנגרמות לדרכי הנשימה מהעשן החם הנשאף. 

 
העשן מגיע לטמפרטורה של מעל 140 מעלות צלזיוס כשהוא חודר בדרכי הנשימה העליונות וגורם לבצקת, חסימת נשימה וקשירה של פחמן חד חמצני לכדוריות הדם האדומות, בעוצמה גבוהה פי 200 מזו של החמצן. התוצאה הסופית היא ירידה בחימצון המוח והאיברים האחרים.
 
התסמינים הראשונים של שאיפת עשן עשויים להתבטא בסימני חריכה בשערות האף, שיעול, גירוי בלוע ובגרון, ליחה וקוצר נשימה. במקרים חמורים יותר יראה הנפגע סימנים של קשיי נשימה ניכרים, סחרחורת, בלבול ואף איבוד הכרה. 
 
כל נפגע החשוד לשאיפת עשן, חייב לעבור בדיקה רפואית ע"י פראמדיק או רופא. עד להגעת הצוות הרפואי יש להרחיק ככל האפשר את הנפגע ממקור העשן ולהסיר מעליו בגדים שרופים או ספוגים בעשן. אין להסיר בגדים שנדבקו לגוף. 
 
אם הנפגע בהכרה מלאה ונושם באופן תקין יש לנגב בעדינות את שיירי הפיח מאיזור הפנים והנחיריים באמצעות מטלית לחה ולאפשר לנפגע לשתות בישיבה. אם הנפגע מבולבל, סובל מקשיי נשימה או במצב של חוסר הכרה אין לתת לו לשתות. במקרה של חוסר הכרה יש להתחיל בפעולת החייאה עד להגעת צוות מד"א. 
 
טיפול בכוויות
 
אש ישירה על גבי העור תגרום לפגיעה בארבע דרגות
 
כוויה דרגה א' פוגמת בשכבה החיצונית של העור (האפידרמיס) וגורמת לאדמומיות של העור וכאב עז. 
 
כוויה דרגה ב' פוגמת באפידרמיס ובחלק מהשכבה הפנימית יותר של העור (דרמיס). היא גורמת לצבע עור ורוד ולכאב עז ביותר. כוויה דרגה ג' פוגמת בכל שכבות העור ההופך שחור. הכוויה אינה מכאיבה בשל פגיעה בקצוות העצב. כוויה דרגה ד' גורמת לפגיעה גם בשרירים והעצמות. 
 
שתי הסכנות העיקריות כתוצאה מכוויות הן איבוד חום וזיהום, ולפיכך נדרש פינוי מהיר לבית החולים. עד לפינוי יש להרחיק מהר את הנפגע מאיזור השריפה להזעיק צוות מד"א, להרטיב את איזור הכוויה בכוויות מסוג א' או ב' באמצעות מים זורמים או סטריליים בזרם חלש. 
 
אין להניח על העור קרח. אם הופיעו שלפוחיות על העור אין לפוצצן, שכן פציעת השלפוחיות חושפת את הגוף לזיהומים קשים. יש להרחיק מהעור בגדים שלא נדבקו. אין למרוח במקום הכוויה שום חומר (דוגמת משחות, שמן, מרגרינה) שעלולים רק להזיק. אם הנפגע מחוסר הכרה יש להתחיל בפעולת החייאה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן