מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

אקטואליה > מן החדשות

משרד הבריאות מזהיר: לא להשתמש בבקבוקי ביספינול A

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 30/12/2010
משרד הבריאות מזהיר: לא להשתמש בבקבוקי ביספינול A

בתי החולים בארץ נקראים היום (חמישי) להפסיק בתוך כחצי שנה את השימוש בבקבוקי תינוקות המכילים ביספינול A. אין עדיין המלצה חד משמעית להורים והציבור מוזמן ליישם את הצעד או שלא

בתי החולים בארץ נקראים היום (חמישי) על ידי משרד הבריאות להפסיק להשתמש לחלוטין בתוך כחצי שנה בבקבוקים המכילים את הכימיקל ביספינול A זאת לצורך האכלת תינוקות מאושפזים ויילודים. לדברי משרד הבריאות ההוראה  לא יצאה בשל בשל בשל הוכחות מדעיות חדשות, אלא כצעד של עיקרון הזהירות המונעת. 

 
משרד הבריאות בישראל הוא לא הראשון שנוקט עמדה נגד שימוש בבקבוקים המכילים ביספינול, לדוגמה בקנדה ובאיחוד האירופי נאסר השימוש בהם לחלוטין. 
 
פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אומר "המדיניות בעולם משתנה לכיוון שימוש בבקבוקים שאינם מפוליקרבונט. בארץ אנחנו הולכים לכיוון של שינוי התקן הישראלי, כך שלא יוכלו להימכר כאן בקבוקי תינוקות עשויים פוליקרבונט, אך זה מהלך שלוקח זמן. בעוד בתוך בתי החולים ניתן לפעול בצורה יותר פשוטה".
 
לדבריו של פרופ' גרוטו אין עדיין המלצה חד משמעית להורים והציבור מוזמן ליישם את הצעד או שלא. פרופ' גרוטו ציין כי אחת הסיבות לכך שלא יצאה המלצה לציבור גורפת לציבור היא משום שהתקן הישראלי לא בודק המצאות ביספינול בבקבוקים ולא ניתן כיום להוכיח שבקבוקיו של יצרן שטוען כי המוצר שלו ללא ביספינול אכן לא מכיל את החומר.
 
ביספינול A  הוא כימיקל שניתן למצוא בבקבוקים ובמוצרי פלסטיק העשויים מפוליקרבונט, כגון נשכנים צעצועי תינוקות, קופסאות שימורים. הסכנה הטמונה בהמצאות החומר בבקבוקי תינוקות טמונה בכך שהחומר עלול להתערבב עם תוכן הבקבוקים כאשר הוא בא במגע עם נוזל חם או במידה והבקבוק בלוי או שרוט.
 על פי מחקרים החומר עלול לגרום לשיבושים במערכת ההורמונלית ולהשפיע על המוח וההתנהגות. הסכנה הגדולה בתינוקות נובעת בשל משקל גופם הנמוך אל מול ריכוז החומר הגבוה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן