מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

בדיקות השמיעה בטיפת חלב הופסקו

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 26/1/2011
בדיקות השמיעה בטיפת חלב הופסקו

משרד הבריאות החליט להפסיק את ביצוע בדיקות השמיעה בטיפת החלב והעביר את האחראיות לביצוע הבדיקה לבית החולים בו נולד התינוק, שם יבצעו את הבדיקה מיד לאחר הלידה

משרד הבריאות הורה השבוע להפסיק את בדיקות השמיעה הנערכות לתינוקות בטיפת חלב, הסיבה -  בדיקות סקר השמיעה המתבצעות בכל הילודים בבתי החולים, מיד לאחר הלידה.

 
החל מה-1 בינואר 2010 חלה על בתי החולים חובה לבצע בדיקת סקר שמיעה לכלל היילודים בישראל. בבדיקה שנערכה על ידי משרד הבריאות נמצא כי שישה חודשים לאחר צאתה של התוכנית לדרך נבדקו למעלה מ 95% מהילודים. 
 
על פי התוכנית אחראי בית החולים בו נולד התינוק על ביצוע בדיקת הסקר ועל ההפניה לרופא המטפל לאבחון שמיעה במסגרת הקופה המבטחת, במקרה של תגובה לא תקינה. בנוסף אחראי בית החולים להפנות את התינוקות למעקב במכון אודיולוגי לילדים עם גורמי סיכון לחירשות, ללא קשר לתוצאות הבדיקה. 
 
לאור התוצאות הטובות הוחלט במשרד הבריאות להפסיק את ביצוע בדיקת סינון השמיעה לתינוקות בגיל שבעה עד תשעה חודשים. 
 
משרד הבריאות הורה לאחיות טיפת חלב ליידע את כל הנשים הנמצאות בהריון כי לאחר הלידה יתבצע סקר שמיעה לילוד לפני השחרור מבית החולים. תוצאות הבדיקה יתועדו בטיפת חלב על פי מכתב השחרור. 
 
ליקוי שמיעה הוא הליקוי התחושתי השכיח ביותר ביילודים והוא מתרחש בשלושה מקרים מתוך אלף לידות. ביילודים בסיכון גבוה לחירשות השכיחות גבוהה עוד יותר ומגיעה עד פי שמונה. אצל כמחצית מהיילודים הסובלים מליקוי שמיעה אין גורמי סיכון ידועים מראש. 
 
ידוע כי ליקוי שמיעה עלול לגרום לפגיעה משמעותית בהתפתחות השפה, בהתפתחות הרגשית ובהתפתחות החברתית של הילד. מחקרים הוכיחו כי גילוי מוקדם של ליקוי שמיעתי הכרחי לביצוע שיקום שמיעה, שיאפשר התפתחות תקינה של השפה והדיבור. התערבות מוקדמת, בין השאר באמצעות מכשירי הגברה וביצוע ניתוחי שתל השבלול (ניתוח שתל קוכלארי(  יכולה להוביל למזעור נזקי חירשות מולדת. 
 
הבדיקה מתבצעת בשתי האוזניים, בחדר שקט שיועד למטרה זו, בתוך או בסמוך ככל האפשר למחלקת היילודים. היא נערכת כאשר התינוק רגוע או ישן שינה טבעית. יילוד שאצלו נמצאה תוצאה לא תקינה יופנה לרופא המטפל, שידאג להמשך ביצוע אבחון שמיעה במסגרת קופת החולים. 
 
במקרים חריגים, בהם יילוד לא נבדק או לא השלים את תהליך סקר השמיעה בהיותו מאושפז, הוא יוזמן להשלמת הבדיקות בבית החולים שבו נולד, לכל המאוחר תוך חודש ימים. הבדיקה תבוצע ללא תשלום. 
 
בלידת בית מתוכננת, ובמידה שהיולדת והיילוד לא אושפזו בבית חולים לאחר הלידה, תתבצע הבדיקה במכון אודיולוגי, באחריות ההורים ובמימונם.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן