מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

תינוק עצלן: האם יש דבר כזה?

מאת: אפרת פינקלר | פורסם: 11/10/2015
תינוק עצלן: האם יש דבר כזה?

הורים רבים טוענים כי התינוק שלהם ממעט להתנועע מכיוון שהוא עצלן, אך שוכחים שכדי שהתינוק יתנועע חייבים מספר תנאים להתקיים

לא פעם אני נתקלת בהורים הטוענים שהתינוק שלהם ממעט להתנועע מפאת עצלותו, ושוב ושוב אני שואלת את עצמי האם יש תינוקות עצלנים?
 

הצורך להתנועע הוא תכונה מולדת. התקשורת הראשונית של התינוק עם סביבתו נעשית ע"י תנועה: הוא יונק, הוא נוגע, הוא מביט, הוא אוחז. כל אלה הן תנועות, באמצעותן חווה התינוק הנאות חושיות ותפקודיות, מגלה את העולם. התנועה מאפשרת לתינוק להביע רצונות או לסרב, עוד בטרם למד לדבר. תנועה, גוף, תפיסה ורגשות, זוהי מערכת העצמי, שהיא מערכת אינטראקטיבית אחת
 
להתנועע, אם כן, הוא רצון טבעי של כל תינוק, ואם הוא נמנע מתנועה כנראה שמשהו מונע זאת ממנו. ולכן, כאשר התינוק נראה אדיש או עצלן, יש לבדוק מה הסיבה לכך ואם יש צורך, גם לטפל בכך כדי לעודד אותו להתנועע. אך לפני ש"נאשים" את הרך הנולד בעצלות ובחוסר רצון לשתף פעולה, הבה נבחן את עצמנו ונבדוק האם גם לנו חלק בהתנהגותו זו.
 
הכלל הבסיסי הוא שכדי להתנועע זקוק התינוק לתנאים מסוימים. לצערנו, מתוך חוסר מודעות ועל אף הרצון הכן של כל הורה לטפל בילדו בצורה המיטבית, חלק מהפעולות השגרתיות אותן מבצעים הורים אינו מאפשר תנאים אלה.  אל שלוש מהן אני באה להסב את תשומת הלב.
 
 
נשיאה על הידיים: אמהות רבות מרבות לשאת את תינוקן על הידיים; כדי שיחוש אותן והן יחושו אותו, כדי לתת לו חום ואהבה ובעיקר, כי רק אז הוא אינו בוכה. אך הנשיאה על הידיים אינה מאפשרת לתינוק תנועה חופשית ואף אינה מעודדת אותו לכך, כי כל שנדרש ממנו הוא להתכרבל בנעימים. לכן את הנשיאה על הידיים יש להעניק במידה, ובשאר הזמן להניח את התינוק על מזרן נוח, שינופף בידיו וברגליו, שיאחז חפצים, שיטעם אותם, שבכל שלב יוכל לבצע  בנוחיות פעילויות התואמות את גילו.
 
מנשאים: מנשאים הם אביזר שימושי ונוח שזוכה לפופולאריות רבה. אך הנשיאה במנשא, כמו הנשיאה על הידיים, מגבילה גם  היא את התנועה של התינוק הרך, שבשלב הזה של חייו עיקר התפתחותו היא תנועתית. התנועה החופשית מסיעת לתינוק לשפר את השליטה בגופו וללמוד את גבולותיו. הגבלת התנועה מקשה על כך. מכיוון שכאן אנו דנים בהשפעות המוטוריות של הנשיאה במנשא, נציין רק כי התנוחה המומלצת, לנשיאת תינוקות בשלב הראשון של חייהם, היא תנוחת הערסול, בה המגע הטוב יותר עם גופו של ההורה הנושא מלמד את התינוק על גבולות גופו, ומכריח את שריריו להתמודד עם התנגדות גופו של ההורה וכך מחזק אותם. לכן, בעת נשיאת תינוק בתנוחת ערסול יש להקפיד על ערסולו בשני צדי הגוף! יחד עם זאת יש לזכור כי בתנוחה זו מגביל המנשא את תנועתו של התינוק, ולכן מומלץ לא להפריז בשימוש בו.
 
ראוי להזכיר כי בכל שלב בהתפתחות, צרכיו ויכולותיו של התינוק שונים, ובעת בחירת סוג המנשא חייבים להביא זאת בחשבון.
 

 
עגלות תינוקות: בעגלות, כמו במנשאים, קיימים טיפוסים שונים המותאמים לגילים השונים של נוסעיהם רמי המעלה. עגלת האמבטיה תשרת אתכם בארבעת החודשים הראשונים, ואולי קצת יותר. באמבטיה התינוק שוכב בזווית של 180 מעלות, בדיוק כמו שהוא שוכב על מזרון הפעילות שבבית. באמבטיה ניתן להשכיב את התינוק גם על הבטן וכך הוא יכול להמשיך לתרגל, בזמן הטיול, את השכיבה על הבטן, את הרמת הראש ואת השרירים והמפרקים המשתתפים בפעולות אלה, ולהכינם לשלבים הבאים.
 
עם זאת, האמבטיה אינה תחליף למיטה. לרוב, האמבטיות של העגלות צרות וצפופות יותר מעריסה, ומגבילות את התנועה של התינוק. לכן חשוב שהתינוק יישן בלילה במיטה או בעריסה. גם המזרון של העריסה קשיח יותר וכך מקבל התינוק, בזמן השינה, תחושה ברורה יותר על איברי גופו, כתוצאה מדחיסתם אל המזרון.
 
ראינו אם כך שכל דבר, כמה מפתיע, יש לעשות במידה: לא לשאת את התינוק כל היום על הידיים, לא לקחת אותו במנשא לזמן ממושך מדי, ולא להשאיר אותו ללא גבול בעגלה. עם זאת, האביזרים האלה נועדו לנוחיות ההורים והתינוק ולשימושם, ובהחלט אין הכוונה כאן לקרוא להתנזר מהם. בל נשכח גם שלנשיאה על הידיים יש גם ערך מוסף (חום, מגע, יצירת קשר), וכך גם הנשיאה במנשא שעוזרת לתינוק לגלות את גבולות גופו וכד', ולהולכה בעגלת אמבטיה בה הוא יכול לתרגל את הרמת הראש.
 
ועוד משהו. תינוק צריך גירויים: תינוק איטי או זריז - כל תינוק צריך גירויים שידחפו אותו להתנועע ולבצע פעילויות שונות. רוב התינוקות, אם נספק להם את הגירויים המתאימים ונאפשר להם את המרחב הדרוש, יעשו כבר מעצמם את כל השאר.
 
אז אם שאלתם האם אכן יש תינוקות עצלנים, תשובתי היא שאין כאלה, ובמקרים שנראים כעצלנות או כחוסר רצון יש לבדוק מה מפריע לתינוק, ואם יש צורך, לטפל בכך מיד.
 
ליווי התפתחותי | התפתחות תינוקות

*במידה ויש לכם חשש בנוגע להתפתחותו של הילד, אתם יכולים לפנות למדריכת ליווי התפתחותי או לרופא הילדים אשר יכול להפנות אתכם למכון להתפתחות הילד בקופת החולים בה אתם חברים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן