מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

למה כל כך חשוב לשטוף ידיים?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 11/10/2015
למה כל כך חשוב לשטוף ידיים?

היגיינת ידיים ידועה כדרך טובה למניעת מחלות זיהומיות. מה הן המחלות היכולות להיגרם מחוסר הקפדה על ידיים נקיות?

מחקר שפורסם, בשנת 2008, בעיתון האמריקני לבריאות הציבור בדק את השפעת התערבויות שונות לעידוד השמירה על ידיים נקיות והפחתת שיעורי התחלואה במחלות מערכת העיכול ובמחלות דרכי הנשימה. 

 
נסקרו 30 מחקרים לשמירה על ידיים נקיות מ- 1960 עד 2007. שיפור בשמירה על היגיינת הידיים גרם להקטנת התחלואה במחלות מערכת העיכול ב- 31% והקטנת התחלואה במחלות דרכי הנשימה ב- 21%. 
 
ההתערבות היעילה ביותר הייתה חינוך לרחיצת ידיים ושימוש בסבון כלשהו. נמצא ששימוש בסבון אנטי בקטריאלי  היה מעט יותר יעיל בהשוואה לסבון רגיל. 
 
נמצא ששמירה על היגיינת הידיים היא בעלת יעילות מוכחת למניעת תחלואה במחלות מערכת העיכול ובעלת השפעה פחותה אבל עדיין יעילה למניעת מחלות דרכי הנשימה.
 
מחקרים רבים מצאו שקיים קשר בין שמירה על היגיינת הידיים לבין הפחתה בשיעורי התחלואה במחלות זיהומיות באוכלוסייה. עם זאת, עד כה לא נעשה מחקר מקיף המשווה את יעילות ההתערבויות השונות בקהילה על מנת שאפשר יהיה לגבש המלצות אחידות. 
 
יש לכך חשיבות רבה בגלל המגוון הרב הקיים בשוק המוצרים ההיגייניים לידיים. 
 
בנוסף, שמירה על היגיינת הידיים נחשבת כאמצעי חשוב לטיפול במגיפות כלל עולמיות כמו שפעת. אפשרות לסיכונים כמו חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה שנמצאו קשורים לשימוש במוצרים הגיינים לידיים כמו סבונים אנטי בקטריאליים.
 
תוצאות המחקר
התערבויות לשמירה על היגיינת ידיים תרמו להפחתת התחלואה במחלות מערכת העיכול בשיעור של 31%. שימוש בסבון אנטי בקטריאלי בשילוב עם חינוך מתאים תרם להפחתת התחלואה ב- 39% בהשוואה לקבוצת הביקורת שבה לא נעשתה שום התערבות. התערבויות לשמירה על היגיינת הידיים תרמו להפחתה יעילה (אם כי פחותה)  של 21% במחלות של דרכי הנשימה.
 
מסקנות המחקר
הוכח ששמירה על היגיינת ידיים יעילה לצורך מניעת תחלואה במערכת העיכול .
בנוסף, נמצא שהיגיינת הידיים יעילה - אם כי ברמה פחותה - במניעת מחלות של דרכי הנשימה. שימוש בתכשירים אנטי בקטריאליים בהשוואה לסבון רגיל הראה יתרון קטן בלבד ולכן מומלץ להשתמש בסבון רגיל לצורך שמירה על היגיינת הידיים. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן