מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


עזרה ראשונה > הנחיות בטיחות לילדים ותינוקות

נתונים חדשים על תסמונת מוות בעריסה

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 24/3/2011
נתונים חדשים על תסמונת מוות בעריסה

על פי הנתונים מדי שנה מתים בישראל כ-80 תינוקות באורח פתאומי ובלתי מוסבר. התמותה בקרב בנים גדולה פי 1.5 מאשר בבנות והעונה המסוכנת ביותר היא החורף

לפי ניתוח הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי כ-80 תינוקות מתים מדי שנה באורח פתאומי ובלתי מוסבר. זו הפעם הראשונה שמוצגים נתונים השוואתיים המסכמים את שיעור מקרי המוות הבלתי מוסבר של תינוקות על פני טווח של 12 שנים. 

 
מוות בעריסה נחשב לסיבת המוות השלישית בקרב תינוקות עד גיל שנה, לאחר פגות וסיבוכיה ומומים מולדים. 
 
בשנת 2009 מתו בישראל 84 תינוקות באורח פתאומי ובלתי מוסבר. לא ניתן לדעת בכמה מהמקרים מדובר במחלה, תאונה, פגיעה או מוות בעריסה עקב חוסר היענות לביצוע נתיחה לאחר המוות. 
 
מהנתונים עולה עוד כי מקרי המוות הפתאומי בתינוקות גבוה פי שלושה בקרב האוכלוסייה הערבית ופי 1.5 בבנים מאשר בבנות. 
 
בעולם, עקב נתיחות שלאחר המוות, נמצא כי כרבע ממקרי המוות הפתאומי בתינוקות אינם נגרמים כתוצאה ממוות בעריסה. במקרים אלה בירור הסיבה, על ידי נתיחה שלאחר המוות, עשויה לסייע באבחון מקרי התעללות, מחלות מטבוליות ומחלות גנטיות אחרות
 
התופעה של מוות בעריסה מתרחשת בין גיל חודש לגיל שנה. מנתונים שהוצגו עולה כי החודש שבו שכיחות מקרי המוות היא הגבוהה ביותר הוא חודש החיים השני. מהחודש הרביעי לחיי התינוק הולך הסיכון ויורד. 
 
גורם סיכון נוסף למוות עריסה קשור בחודשי השנה. פרופ'  אד מיטשל, יו"ר החברה הבינלאומית לחקר ומניעת מוות בתינוקות, הציג נתונים לפיהם החורף הוא עונת השנה שבה נרשמים הכי הרבה מקרי מוות, ולאחריה הסתיו, האביב והקיץ. השערתו היא כי הדבר קשור לחימום יתר בחדרי התינוקות בעונת החורף. 
 
ראוי שוב להדגיש כי עישון של האם, האב ואפילו המטפלת נחשב גם הוא לגורם המעלה את הסיכון למוות בעריסה. הימנעות מעישון מקטינה ב-60% את הסיכון לכך. הסיבה: התינוק שואף מהבגדים ומהעור של המטפל בו חלקיקים רעילים שמקורם בסיגריות. פרופ' יונה אמיתי, יושב ראש החברה הישראלית לרפואה בקהילה ציין כי ישנם מזהמים נוספים באוויר שמגבירים את הסיכון למוות בעריסה, בהם שימוש באח עצים, שימוש בשטיח מקיר לקיר או במזרון ישן ושחוק שאוגר אבק, מזהמים ביולוגיים כמו טחב ועובש, ואפילו שימוש בבושם או במטהרי אוויר עלול להגביר את הסיכון. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן