מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

כיצד בוחרים נעלי טרום הליכה לתינוק?

מאת: אפרת פינקלר | פורסם: 20/7/2012
כיצד בוחרים נעלי טרום הליכה לתינוק?

נעלי טרום הליכה רכות של פאשקה (צילום: )

כאשר בוחרים נעליים ראשונות לתינוק לא מספיק שיהיו יפות, ישנם מספר קריטריונים חשובים הרבה יותר שמאוד חשוב לבדוק

נעלי תינוקות הן דבר חמוד להפליא ותינוק נעול בנעליים הוא חמוד שבעתיים. אך לפני שקונים את הנעליים הראשונות, ישנם מספר דברים חשובים שיש לקחת בחשבון.

בשלב בו מתחיל התינוק לעמוד, ולאחר מכן ללכת, המגע של כפות רגליו עם הקרקע או עם המשטחים השונים חשוב מאד. ככל שכפות הרגליים יבואו יותר במגע עם הקרקע ועם סוגים שונים של משטחים, יתגבש יותר עיצובן וההליכה בהמשך תהיה יציבה יותר. 
 
כף רגלו של התינוק מתחילה להתעצב כאשר הוא מתחיל לעמוד ואחר כך ללכת בהיסוס סביב חפצים, עד שהוא מגיע להליכה עצמאית לגמרי. הנעליים מהוות חייץ בין כף הרגל הרכה והמשטח עליו היא דורכת, ומונעות את המגע שלה עם המשטחים השונים. בנוסף, בשלבים אלה הן מפריעות לתנועה החופשית של מפרק הקרסול. לכן רצוי לדחות את קניית הנעליים כמה שרק ניתן.
 
ישנן מספר תופעות העלולות להפריע לתינוק ברכישת ההליכה. (ניתן לקרוא עליהן במאמר זה) - ויש - הליכה. לכן, לפני שקונים את הנעליים חשוב לבדוק המצאות תופעות אלה אצל התינוק, ואם אכן כך הוא, יש לעכב את הקניה. הנעליים יקשו עליו עוד יותר את רכישת ההליכה.
 
מי לא מכיר את "נעלי טרום הליכה", אלה הנעליים שלפני "נעלי צעד ראשון"? בנושא הזה יש להבהיר: על אף שמן, חשוב מאוד להשתמש בהן גם בתקופה הראשונה של ההליכה, כלומר עד שהילד הולך לבדו, יציב ובטוח. נעליים אלה הן קצת יותר מגרביים, כך שלא מחליקים איתן ולא קר איתן, אך הן פחות מנעליים כך שכפות הרגליים יכולות לחוש בבירור את המגע עם המשטחים השונים. נעלי טרום הליכה לא מפריעות להתעצבות תנועות הקרסול ואינן כבדות כמו נעלי צעד ראשון.

 
 נעלי טרום הליכה רכות של "פאשקה"
 
"נעלי צעד ראשון" חייבות להיות כאלה שמייצבות את הרגל. חשוב שיספקו תמיכה עד לגובה הקרסול, לא מתחתיו ולא מעליו. חשוב שהסוליה תהיה רכה וגמישה- בדקו אם אפשר לכופף אותה. נפוץ שתינוקות שזה עתה התחילו ללכת נועלים "קרוקס". קרוקס הם כפכפים ולא נעליים ואינם מספקים תמיכה טובה לקרסול, אין להם את הגמישות ההכרחית ואינם מחזיקים את כף הרגל במידה הדרושה. התוצאה היא נפילות רבות ומיותרות. אני ממליצה להימנע מהם בשלבי רכישת ההליכה. אל דאגה, גם זמנם יגיע.
 
ישנם תינוקות הרגישים למגע עם מרקמים מסוימים. בבואכם לקנות נעליים בדקו את התחושה שבפנים, שמא יש שם משהו שעלול להפריע לילד. והיה וכך הוא, חפשו נעליים אחרות שיתאימו לו יותר. חשבו על עצמכם- איך אתם מרגישים בנעליים לא נוחות?
 
הכי טוב יחף- ללא ספק! אך זוהי פריבילגיה רק של ילדים המתחילים ללכת בקיץ... אז  תנו לילד כמה שיותר ללכת יחף, ורק משהתייצבה הליכתו קנו לו סנדלים. ולילדי החורף- אני ממליצה למשוך עד כמה שניתן את השימוש בנעלי טרום הליכה.
 
המלצות לשיפור:
1. הרבו לגעת בכפות הרגליים של ילדכם, עברו על כל כף הרגל- מהאצבעות ועד העקב.
2. חשוב שיתנסה בדריכה על סוגים שונים של משטחים - מדרכה, חול, חצץ, דשא וכו'.
3. כשילדכם יושב מולכם או עליכם, כופפו ויישרו את כפות רגליו כל אחת בנפרד. כך תעזרו לקרסול ללמוד את התנועה שלו. 
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן