מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > הנקה

הנקה - כיצד מטפלים בגודש בשד?

מאת: רוני ביר | פורסם: 18/8/2018
הנקה - כיצד מטפלים בגודש בשד?

נשים מניקות רבות נתקלות בבעיות שונות בעת תהליך ההנקה, אחת הבעיות הנפוצות היא היווצרותו של גודש בשד. כך תזהו את התופעה ותטפלו בה

בעיות הקשורות לשד ופיטמה מהוות מכשול להנקה תקינה. ניתן לזהות חלק מהבעיות במפגש טרום לידה עם נשים בהריון, ניתן להתרשם ממראה כללי של השדיים, ממראה האריאולה והפיטמה. רוב הנשים מרגישות מלאות כאשר כמות החלב מתחילה לגדול במעבר מהקולוסטרום (החלב הראשוני שנמצא בשד והוא נמצא שם בין 48-72 שעות) אל החלב הבשל.

 
חוסר מלאות ביום השלישי או הרביעי לאחר הלידה נחשב כמצב לא תקין וצורך בתשומת לב.
 
יש להבדיל בין גודש למלאות:
שד שהוא גדול, חם ומורגשת אי-נוחות, אין בעיה בזרימת החלב  --  זאת מלאות.
שד שהוא גדוש, העור נראה מתוח מאוד, חם, מבריק, רגיש מאוד, יש בעיה עם הזרם, קשה למגע --זהו גודש.

נשים אשר זאת לידתם הראשונה סובלות מגודש יותר מאשר נשים בלידה חוזרת, אם הן אכן נתקלות בגודש הוא עובר מהר יותר מאשר בלידה ראשונה.
 
גודש יכול להיות רק באזור האריאולה או בשד כולו, לפעמים שניהם.
 
גודש באריאולה:
כאשר האריאולה גדושה התינוק לא מצליח לינוק כראוי. כך הוא מוצץ את הפיטמה בלבד, הדבר גורם לכאב ובמצב הזה אין הוצאת חלב יעילה.
 
מצב זה יכול לאפיין נשים שקיבלו כמות גדולה של נוזלים במהלך הלידה, או נשים שסבלו מיתר לחץ-דם הריוני. סיבה נוספת לגודש באריאולה יכולה להיות משימוש ממושך בפיטוצין במהלך הלידה.
 
במידה וקיימת בצקת באריאולה עיסוי וריכוך של האריאולה לפני חיבור התינוק עוזר להשיג תפיסה אופטימלית. הזזת הבצקת מהאריאולה משפרת יכולת התפיסה של התינוק.
 
עיסוי עדין מהפטמה לכוון האריאולה ומהאריאולה לכיוון הפטמה יכול לעזור לעצב את האריאולה ולהבליט את הפטמה ולשפר את זרימת החלב. אפשר להיעזר במשאבה למס' דקות להקלה וריכוך הפטמה והאריאולה  וכך לאפשר שחרור החלב. את החלב שיוצא ניתן לתת לתינוק בכוסית או בכפית.
 
גודש בשד:
כאשר כל השד נפוח, יכול להתחיל בין יום 2-3 לאחר הלידה. השד יהיה קשה, מתוח, חם. האם תתלונן על כאב, שינויים בתנוחה יכולים להכאיב, קושי בתזוזה. הגודש יכול להגיע עד מתחת לבית השחי.
 
 
הטיפול מבוסס קודם כל על מניעה:
 
מציצה וחיבור נכון של התינוק לשד.
הנקה מוקדם ככל הניתן לאחר הלידה ולעיתים קרובות.
לא להגביל זמני הנקות.
הנקה לפי סימני רעב ראשוניים אצל התינוק.
סיום צד אחד לפני שעוברים לשני.
 
הטיפול הטוב ביותר – הנקות תכופות סביב השעון, כך שהמציצה של התינוק גורמת לשחרור החלב ולהקלה.
 
במקרים בהם הזרימה היא איטית חום מקומי יכול לשפר את הוצאת החלב הראשוני. ניתן לחמם מגבת ולהניח סביב האריאולה, או מקלחת חמימה ולבצע עיסוי קל תחת מים זורמים.
 
טיפול בקור נמצא כמאוד יעיל - הנחת שקיות קרח, שקיות עם ירקות קפואים, מגבות קפואות. כתוצאה מהקור יש כיווץ של כלי דם, יש ירידה בזרימת הדם, הבצקת המקומית קטנה וניקוז לימפטי משתפר.
 
עלי כרוב תוארו במס' מחקרים כמועדפים ע"י אמהות מניקות. לא נמצאו הבדלים בהקלה על גודש בין עלי כרוב ואמצעים אחרים. רצוי לקרר את הכרוב לפני השימוש (לשים במקרר), להניח את הכרוב לכ-20 דקות עד שהוא מגיע לטמפרטורה של הגוף ואז לזרוק. להקפיד לא להניח כרוב על אזור הפטמה.
 
משככי כאבים הם בהחלט חלק בלתי נפרד בטיפול בגודש, ניתן ליטול אקמול, אופטלגין, אדוויל ונורופן, כל הנ"ל בהחלט מותרים בהנקה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן