מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

מה הילד שלכם עושה בגן?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 25/11/2018
מה הילד שלכם עושה בגן?

כיצד נראה סדר יומם של הקטנים כאשר הם מבלים את זמנם הרחק מכם בגן או במשפחתון? צפו בסדר יום לדוגמה וקראו אודות חשיבותו להתפתחותו של הילד

אנו נפרדים בכל בוקר לשלום מהקטנים שלנו בשעה שאנחנו משאירים אותם בגני הילדים והמשפחתונים, ומתאחדים איתם רק בשעות אחר הצהריים. ראשנו מלא לאורך כל שעות היום בחששות כגון "האם הוא אכל מספיק?" או "כמה היא ישנה?" אך לרוב אנו שוכחים שסדר היום של הקטנים בגן מורכב מעוד אינספור פעילויות והפעלות, מעבר לתזונה ושעות שינה. 
 

לכל הכתבות בנושא גן ילדים ומטפלות - לחצו כאן

 

אז איך בעצם נראה סדר היום של הקטנים שלנו בגן? ולא פחות חשוב, אם החלטתם להשאיר את הילדים שלכם בבית עד גיל מאוחר יחסית, מומלץ בחום לאמץ לעצמכם סדר יום הזהה לזה שהיו הילדים חווים במידה והיו הולכים לגן, זאת לצורך התפתחות מוטורית, קוגנטיבית וחברתית תקינה. 
 

קיימת חשיבות רבה לסדר היום של ילדכם בגן הילדים ובכלל: הדבר עוזר לילדים לחוש תחושת בטחון, זאת מכיוון שבזכות סדר היום הקבוע  הם יודעים לזהות בעצמם מתי מגיע זמן האוכל, המשחק או השינה, דבר העוזר להם לחוש רגועים ובטוחים. סדר היום גם מאפשר לילדים ללמוד דבר או שניים על הדרך לחלוק, על סבלנות על האופן בו מתנהלים הדברים בשגרת החיים (מה בא מתי, מה שייך למה וכו).
 

במסגרת סדר היום של הקטנים הגננות מנסות לספק להם זמן חופשי בו יוכלו לבטא יצירתיות, יוזמה ועצמאות, שמטרתו של סדר זה גם לספק לגננות זמן עבודה פרטני ואישי עם כל אחד מהילדים - אם זה בכדי להעניק להם תשומת הלב או בכדי להתאים להם משחקים והפעלות שיתיאמו לקצב ולשלב התפתחותם. יחד עם זאת מארגנות להם גם הגננות פעילויות קבועות, מאורגנות המנוהלות על ידי הגננת, זאת בכדי להקנות להם הרגלים של עבודה בקבוצה, משמעת, למידה ועוד.

 

מצדה של המטפלת/גננת סדר היום עוזר לה לשלוט בדברים, בקצב ובאופן התנהלות הילדים בעת שהותם בגן ובהתארגנות לארוחות, הפעלות, זמני שינה ועוד. הורים רבים מביאים את הילד לגן בשעה שנוחה להם, חלקם מאחרים מאוד ולעיתים מביאים את הילדים לגן רק בסביבות השעה 9:30-10:00, הדבר מאוד לא מומלץ, מכיוון שברגע שילדכם מאחר לגן הוא לא מצליח ליישר קו עם יתר הילדים, לא תמיד יהיה עייף, רעב או סבלני בהתאם לדברים המתרחשים בהתצאם לשגרת הגן.
 

לפניכם סדר יום לגני ילדים פרטיים ומשפחתונים לדוגמה, יכול להיות שבגן של הילד שלכם הדברים הם לא בדיוק אחד לאחד, אך סדר יום זה יכול בהחלט לספק לכם את התמונה הגדולה של מה שעובר על ילדכם הקטן כאשר הוא מבלה הרחק מכם בגן.

 

 

 

7:00 - 8:30 - קבלת הילדים - משחק חופשי בפינות יצירה שונות, על השטיח וליד השולחן
 

8:30 - 9:00 - ארוחת בוקר
 

9:00 - 9:30 - החלפת חיתולים/ משחקים/ קריאת סיפור
 

9:30 - 10:00 - ארוחת פירות/שתייה. שנת בוקר לתינוקות ועבודות יצירה לפעוטות כגון חומר, גואש, צבעי אצבעות וכו'
 

10:00 - 10:30 - השכמה לתינוקות. פעילות חופשית לפעוטות
 

10:30 - 11:15 - תנועה, משחק בדים, ניירות, בלונים, קוביות גדולות, גלילים או יציאה לפעילות בחצר הגן
 

11:15 - 11:30 - שירי משחק, ספרים, משחק בובות ויציאה לחצר
 

11:30 - 12:00 - ארוחת צהרים/החלפת חיתולים ובגדים במידת הצורך
 

12:00 - 14:00 - השכבה לשינה 
 

14:00 - 16:00 - התעוררות וארוחת מנחה - משחקים על השטיח, הקראת סיפור, פעילות קבוצתית או יציאה לחצר.
 

לסדר יום זה מצטרפים גורמים משתנים כגון חגים, ימי הולדת, חוגי דרמה, מוזיקה, חילופי עונות ועוד, המספקים שבירה מהנה של סדר היום הרגיל של הגן, ובזכות גורמים אלו לומד הילד שירים, משחקים, הפעלות כמו גם על התנהגות מקובלת בחברה (מתן מתנה וברכה בימי ההולדת של ילדי הגן), מורשת והיסטוריה (בתקופות בהן מציינים את חגי ישראל) ועוד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן