מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > הנקה

איך גומלים תינוק מהנקה?

מאת: רוני ביר | פורסם: 17/11/2018
איך גומלים תינוק מהנקה?

חלב אם הוא ההזנה הטובה ביותר עבור התינוק, אך כל התינוקות נגמלים מכך בשלב זה או אחר. כתבה זו עוסקת בדרך הטבעית והטובה לביצוע הגמילה

כולנו יודעים כי חלב אם היא ההזנה הטובה ביותר עבור התינוק. הן מבחינה תזונתית, בריאותית, התפתחותית ורגשית של התינוק.

 
ההמלצה של משרד הבריאות היא להניק עד גיל שנה ואף יותר מכך כל עוד זה מתאים לאם ולתינוק.
 
כמובן שבגילאים המתאימים יש להתחיל עם טעימות, מוצקים ובהמשך אכילה מ"הצלחת המשפחתית" במקביל להמשך ההנקה.
 
ככל שההנקה נמשכת זמן רב יותר גוברים היתרונות לאם ולתינוק.
 
קיימות השפעות תרבותיות, חברתיות ודתיות היכולות להשפיע על עיתוי תהליך הגמילה. בנוסף לסיבות האישיות של התינוק וההורים. חשוב שתחושו ביטחון בהחלטה שלכם, שתהא מבוססת על התחשבות בצרכים הרגשיים והפיזיים של התינוק ושלכם.
 
קיימת גמילה טבעית ע"י התינוק. התינוק יינק עפ"י בקשתו ויפחית את תדירות ההנקה בהדרגה עד שיפסיק בכלל לבקש. זהו התהליך הטוב ביותר עבור התינוק והדרך הטבעית ביותר לגמילה מהנקה.
 
במצב בו ההורים מחליטים לגמול את התינוק לפני שהוא זה שיוזם זאת, מומלץ להפחית את ההנקות בהדרגה ולתכנן הליך זה מראש בצורה מחושבת ולבצע גמילה מתוכננת ע"מ למנוע קושי אצל התינוק והאם. ההמלצה להתחיל להפחית הנקה אחת ביום, רצוי בהתחלה להפחית את ההנקה הכי פחות חשובה וחיונית במהלך היום, כך למס' ימים. לאחר מכן להפחית הנקה נוספת לעוד מס' ימים וכך לגמרי להוריד את ההנקות. במידה והתינוק ירצה ויתרעם על כך שהוא לא מקבל את מה שהוא רגיל, הוא עלול להיפגע ולא להבין, כאשר האם רואה את הקושי והכאב שלו ניתן להסביר שאמא כבר לא יכולה להניק כבעבר, אך למרות זאת היא נמצאת כאן בשבילו. כדאי לחבק הרבה ולתמוך בתינוק. כך ילמד התינוק שאימו מבינה את הקושי שלו ונמצאת שם יחד איתו גם ללא הנקה.
 
כדאי להסיט את תשומת ליבו של התינוק ע"י שימוש בבקבוק מים שנמצא איתו ולהציע לו את הבקבוק בלילה במקום ההנקה שהיה רגיל אליה. במידה והתינוק היה רגיל לינוק כשהאם יושבת קבוע על ספה מסויימת, אז בתקופת הגמילה רצוי לאם לא להתיישב על הספה, כדי לא ליצור אצל התינוק בלבול. אותה המלצה בקשר לחפץ מעבר המתקשר להנקה. 
 
פעמים רבות ההנקה היא סוג של נחמה, כאשר הילד מקבל מכה, או עייף. במצבים אלה אפשר שוב להסיט את תשומת ליבו כאשר הוא מקבל מכה מיד לחבק חיבוק גדול, כאשר הוא עייף ניתן לתת לו בקבוק מים במיטה וכו'.
 
סוג גמילה נוספת היא גמילה פתאומית – חשוב לציין כי זו הגמילה הכי פחות מומלצת, היא עשויה לגרום לחסימת צינוריות החלב, לדלקת בשד ולמורסות. כאשר נכפתה עליכם גמילה פתאומית מסיבות שאינן תלויות בכם (בד"כ בריאותיות) ועליכם להתמודד עם גמילה פתאומית, מומלץ לטפל בגודש ע"י הנחת קומפרסים קרים על השדיים והוצאת חלב באמצעות משאבה או סחיטה ידנית, עד להקלה בתחושה (ולא ריקון מלא של השד).
קיימות תפיסות מוטעות בציבור הגורמות להחלטה על גמילה מהנקה בעיתוי מוקדם מדי: תינוק שבוכה הרבה, תינוק נושך, האכלות ליליות, בקיעת שיניים, חזרת האם לעבודה, לחץ סביבתי – משפחתי/חברתי/תרבותי.
 
כל הסיבות הללו אינן סיבות המצריכות להפסיק להניק. הדרכה תומכת, ומתן כלים כיצד להתמודד ולהקל במצבים אלו יאפשרו המשך הנקה של התינוק.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן