מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

מה הקשר בין התפתחות מוטורית ועגלת התינוק?

מאת: אפרת פינקלר | פורסם: 16/9/2017
מה הקשר בין התפתחות מוטורית ועגלת התינוק?

עגלת תינוק לא יכולה להוות תחליף לשכבה על משטח פעילות, דשא או כל מקום אחר בו מפתח התינוק את ההתפתחות המוטורית שלו - אך עדיין ישנן מספר נקודות שכדאי לחשוב עליהן כאשר בוחרים עגלה לתינוק החדש

בעידן השפע כמו בעידן השפע, השוק מוצף בעגלות תינוקות, וכל יצרן משכנע אתכם, ההורים, שהמוצר שלו עונה בצורה הטובה ביותר על צרכיכם. לא אמליץ, כאן, על מוצר זה או אחר. את צרכיכם אתם מכירים טוב ממני וכל אחד מכם יעשה את שיקוליו. אך הרשו לי, במטותא, להיות לתינוקכם לפה ולהציג את צרכיו, ואלה חשובים מאד.

כבר עמדתי, במקומות אחרים, על חשיבות התנועה בהתפתחותו של התינוק, ובבחירת עגלת התינוק עלינו לתת את הדעת לאספקט הזה. בכל אחת מצורותיה חייבת העגלה לאפשר לתינוק תנועה סבירה - שכיבה נוחה וישיבה בזוויות מתאימות ליכולותיו.

כל מה שרציתם לדעת על בחירת עגלה לתינוק - לכתבה המלאה לחצו כאן

 
 
השלב הראשון - עגלת אמבטיה:
רצוי מאד שהעגלה תכלול אמבטיה, כי אתם הולכים להשתמש בה הרבה בחודשים הראשונים (ארבעה ואף יותר). האמבטיה מאפשרת השכבת התינוק על הבטן או על הגב, והיא מאפשרת לו תנועה בחופשיות. כאשר משכיבים את התינוק על הבטן הוא יכול לתרגל את הרמת הראש ואת כל המפרקים והשרירים הקשורים לכך (תינוקות הם בני אדם סקרניים ולכן לא יתנו לאירועים להתרחש בלי שיתבוננו בהם). 
 
עם זאת ועל אף כל מעלותיה, עגלת האמבטיה לא יכולה לשמש תחליף לעריסה, ולכן אין "לאחסן" בה את התינוק מעבר להכרחי (הכוונה היא לשינה או סתם במשך שעות היום). האמבטיה צפופה ביחס לעריסה ולכן תנועותיו של התינוק בעריסה רחבות וחופשיות יותר. בנוסף מספק המזרן שבעריסה מצע קשיח יותר מזה שבאמבטיה, מה שמבהיר טוב יותר לתינוק הישן את גבולות גופו.
 
עגלות סלקל:
מפאת נוחיותו להורים הסלקל המולבש על העגלה הוא פיתרון נפוץ. אלא שבראייתי הוא אינו עונה על צרכיו של התינוק שבלשון המעטה, גם בהם יש להתחשב. מגרעתו הבולטת של הסלקל שהוא צפוף ואינו מאפשר לתינוק תנועה. אני ממליצה, על כן, להמעיט בשימוש בסלקל ולקצר את שהיית התינוק בו למינימום.
 
השלב השני - טיולון:
בטיולון יתבצע המעבר של התינוק משלב השכיבה לשלב הישיבה. המעבר הזה אינו חד אלא מתבצע  בשלבים, אותם על הטיולון לאפשר. 
 
עם המעבר לטיולון מומלץ להשכיב את התינוק בתנוחה הקרובה ביותר לשכיבה שהוא מאפשר, רצוי 170-175. 
 
כאשר התינוק מתיישב כבר בעצמו והוא יציב במידה מספקת, אפשר לעבור לישיבה בטיולון. רצוי מאד שיהיו בטיולון מספר מצבי ישיבה, כך שהמעבר לישיבה זקופה יהיה הדרגתי ויתפרס על פני זמן. אם קיימים בטיולון שרכשתם רק שלשה מצבים: שכיבה, כמעט ישיבה וישיבה מלאה, מומלץ להתאפק ולהשהות את המעבר למצב הביניים ככל האפשר. מצב הביניים מעודד את התינוק להתישב בכוחות עצמו כאשר גופו עדיין לא מוכן לכך- הוא עושה שימוש מיותר בשריריו ומבצע תנועה לא יעילה של השלד. בחלק מהעגלות מצב הישיבה הוא זקוף מאד, מה שיוצר לחץ מיותר על מפרק האגן. גם כאן המלצתי היא להשהות את המעבר לישיבה עד כמה שניתן.
 
כללית - אנו רוצים לאפשר לתינוק תנועה חופשית ככל הניתן. המקומות הטובים לכך הם מזרן הפעילות, הדשא השטיח וכו'. ההתפתחות המוטורית שהתינוק רוכש בתנועתו במרחב, אין לה תחליף. העגלות למיניהן, טובות ומשוכללות ככל שיהיו, אינן יכולות לספק זאת, וגם אינן מיועדות לכך. הבה נשתמש בהן רק לצרכים להם נועדו.

התפתחות מוטורית | התפתחות תינוקות

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן