מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

אקטואליה > מן החדשות

מכשיר סלולארי עלול לגרום לסרטן?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 1/6/2011
מכשיר סלולארי עלול לגרום לסרטן?

מסתבר שכן, כך לפחות הצהיר פאנל מומחים בינלאומי של ארגון הבריאות העולמי(WHO). חומרים אחרים שסווגו כמהווים סכנה במידה דומה הם - מדביר החרקים DDT ובנזין

כך הצהיר פאנל מומחים בינלאומי של ארגון הבריאות העולמי(WHO), לאחר שסקר עשרות מחקרים שפורסמו עד כה.  

 
הטלפונים הסלולאריים שולחים אותות לקולטנים באמצעות גלי רדיו. צורת השידור הזו דומה לגלי רדיו FM ולמיקרוגלים.
 
הקרינה המופצת באמצעות טלפונים סלולאריים אינה גורמת ישירות לפגיעה בחומר התורשתי DNA בניגוד לקרינת רנטגן או קרינה מהשמש. ברמות גבוהות מאוד גלי הרדיו מטלפונים סלולאריים יכולים לגרום לחימום רקמות הגוף, אולם לדעת מומחים חימום זה אינו גורם לפגיעה בתאים בבני אדם.
 
המומחים של ארגון הבריאות העולמי בדקו את הקשר האפשרי בין סרטן לבין קרינה אלקטרומגנטית הנפלטת ממכשירים סלולאריים, מיקרוגלים ומתקני רדאר. צוות המומחים סיווג את הטלפונים הסלולאריים בקטגוריה 2B שפירושה "אפשרות קרצינוגנית לבני אדם", כלומר סכנת גידולים סרטניים. חומרים אחרים שסווגו בקטגוריה זו כוללים את מדביר החרקים DDT ובנזין.
 
כבר בשנת 1990 נערך מחקר בריטי שקבע כי אין סכנה בקרינה הסלולארית מהטלפונים הניידים. אלא שבשנים האחרונות פורסמו מספר חוות דעת שקבעו כי קיים חשש שהקרינה הסלולארית גורמת לסרטן ולפגיעה בתפקוד המוחי.
  
חשוב לציין כי אין מחקרים מהם ניתן ללמוד מהי השפעת הטלפונים הסלולאריים על ילדים ולכן לא ידוע מהו זמן השימוש שגורם לנזק ומהו הגיל ממנו ניתן יהיה להשתמש בטלפונים הסלולאריים. 
 
כנראה  שהמלצת משרד הבריאות תהיה להימנע משימוש בטלפונים סלולאריים מתחת לגיל 14.
 
במשרד הבריאות שמעו גם כן על המלצות הארגון ובעקבותיהן מתכוון המשרד לשקול את המלצותיו בנושא. ל-ynet נודע כי במשרד מתכוונים לשקול את הגבלת השימוש בסלולרי באוכלוסיית הילדים ואף להימנע מהשימוש בו בשנות הילדות.
 
ארגון הבריאות העולמי סקר את כל המחקרים שפורסמו עד כה בנושא סכנות הסלולארי, כולל מחקרים נוספים שעדין לא פורסמו, חלקם ישראלים", אומרת פרופ' סדצקי. "מדובר במומחים מ-14 מדינות וזוהי הכרעה חשובה ביותר. לא מדובר במדען אחד נגד מדען שני. סך כל העדויות מובילות לכך שהסלולארי עלול לסרטן".
 
להתפתחות סרטן לוקח שנים רבות ולכן מבחינה ביולוגית ייקח עוד שנים עד שתהיה לנו תשובה מוחלטת. אך סך כל העדויות שקיימות היום מצביעות על כך שמדובר במסרטן אפשרי.
 
אין החלטה שצריך להפסיק להשתמש בסלולארי. אך יש צורך לנקוט בעיקרון הזהירות המונעת ולחשוב איך לצמצם את החשיפה, במיוחד אצל ילדים. כדאי להעדיף את השימוש בדיבורית, להימנע משיחה באזורים בהם יש קושי בקליטה, כמו מעליות, ולהרחיק את הסלולארי מהאוזן עד כמה שאפשר/

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן