מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > בדיקות ומעקב הריון

מהי בדיקת מי שפיר?

מאת: אבי יבלונסקי | פורסם: 15/3/2015
מהי בדיקת מי שפיר?

בדיקת מי שפיר נערכת לרוב בין השבוע ה-16-18 להריון. מהי מטרת הבדיקה? כיצד היא מתבצעת? ואיך יכולות תוצאות הבדיקה להשפיע על המשך ההריון?

מי שפיר הם הנוזל הנוצר על-ידי העובר והקרומים המקיפים אותו. במי השפיר יש תאים הנושרים מעור העובר, ממערכת העיכול ומדרכי השתן שלו ומבדיקת תאים אלה אפשר ללמוד על מומים כרומוזומליים העלולים להיות לעובר. 

בדיקה חדשה מאבחנת את מין העובר כבר בשבוע 7 - לכתבה לחצו כאן

האם הערכת משקל פחות מדויקת בבנות? לכתבה לחצו כאן

 

בדיקת מי שפיר או בכינויו "דיקור מי שפיר", הנה בדיקה אשר במהלכה דוגמים את מי השפיר אשר ברחם באמצעות שאיבת כמות קטנה (15 עד 20 סמ"ק) מאותו נוזל המקיף את העובר. 
 
הבדיקה נעשית באמצעות מזרק אשר מחובר למחט דקה.  לרוב הבדיקה אינה כרוכה בכאב ואורכת מספר בודד של דקות. על מנת לוודא שהבדיקה תתבצע באופן הבטוח ביותר, והמחט לא תפגע בעובר או בכלי דם או בשלייה וכו', מתבצעת הפרוצדורה תחת ניטור אולטרא סאונד אשר בודק את מצב העובר ומיקומו, וכך מבטיח כי העובר לא יפגע.
.
את התאים אשר נשאבו במהלך הבדיקה מעבירים למעבדה המבצעת בדיקות שונות. אותן בדיקות מאפשרות גילוי פגמים במבנה או במספר הכרומוזומים, איתור מוקדם של מומים אצל העובר, כגון תסמונת דאון. 
 
נבדקת רמתו של החלבון העוברי במי השפיר. רמה גבוהה של חלבון עוברי במי השפיר יכולה להצביע על מומים מבניים שונים של העובר כמו מומים במערכת העצבים ועוד.
 
באמצעות הבדיקה יכול הזוג או האישה להחליט כיצד לפעול בנוגע להמשך ההיריון, ולהיערך בהתאם.
 
הבדיקה נערכת בדרך כלל בשבוע ה- 16-18 להריון, והיא תעשה לרוב לאחר שכבר עברת מספר בדיקות לא חודרניות קודמות: בדיקת שקיפות עורפית באמצעות אולטרא סאונד, סקירת מערכות מוקדמת ובדיקת חלבון עוברי באמצעות בדיקת דם האם.

סיכונים ותופעות לוואי
 
הסיכונים מבדיקת מי השפיר נמוכים מאוד ונעים סביב ה  1:380,. אם הבדיקה נעשית בתנאים סטריליים, על ידי גינקולוג מיומן, אין חשש לסיבוכים. 
תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא עילפון (תגובה ווגאלית) לאחר הפעולה, ובמקרה כזה מורמות רגלי המטופלת והיא שבה להכרה מלאה בתוך שניות.
 
תופעת לוואי נוספת הינה תחושת לחצים והתכווצויות באזור הדקירה או בשיפולי הבטן. אלה חולפים באמצעות שתייה מרובה ומנוחה. 
 
סיבוך של הבדיקה הוא הפלה המתרחשת לרוב כתוצאה מזיהום. תופעה זו נדירה ביותר בשכיחות של למטה מאחוז אחד.
 
תוצאות תקינות בבדיקות המקדימות לא מבטיחות שהעובר לא סובל מבעיה כלשהי, אך גם תוצאות לא תקינות אינן מהוות אינדיקציה לבעיה. ולכן, לבדיקת מי שפיר ישנה חשיבות רבה.
 
למי מיועדת הבדיקה?
 
הבדיקה מיועדת לכל מי שרוצה בכך, אך ישנן קבוצות של נשים אשר נמצאות בסיכון גבוה יותר לנשיאת עובר בעל בעיות גנטיות, ולכן בד"כ יומלץ להן לעבור את הבדיקה. 
 
הקבוצות הן: נשים בנות 35+, זוגות בעלי היסטוריה משפחתית של בעיות גנטיות או שסובלים מהן בעצמם, בבדיקת חלבון עוברי נמצא שקיימת סבירות של 1:380 ומעלה, לתסמונת דאון.
 
לפני הבדיקה יש לוודא את סוג הדם שלך ובמידה והסוג הוא שלילי תקבלי זריקת חיסון (אנטי D) לאחר הבדיקה. לאחר הבדיקה נחים מספר דקות ומשוחררים הביתה. לאחר הבדיקה רצוי לנוח יומיים שלושה אך הדבר איננו ממש הכרחי.
 
ביום הבדיקה אין צורך בצום או בהכנות מיוחדות. לאחר הבדיקה, מומלץ לנוח כיומיים. אין חובה לשכב במיטה בזמן זה, אלא אם ניתנה המלצה כזו

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן