מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > הנקה

בעיות נפוצות בנושא הנקה: היועצת שלנו עונה לשאלותיכם

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 18/8/2018
בעיות נפוצות בנושא הנקה: היועצת שלנו עונה לשאלותיכם

כיצד גומלים מהנקה בגיל שנתיים? כיצד מייבשים את החלב לאחר לידה שקטה? כיצד חוזרים להניק לאחר הפסקה? ותשובות לשאלות חשובות נוספות

רוני ביר - יועצת ההנקה הבכירה של טיפת חלב ברשת - עונה בכל יום על שאלותיכן המגיעות אלינו באמצעות המייל או נשאלות בפורום שלנו. רכזנו עבורכן שאלות חשובות החוזרות על עצמן ולא פחות חשוב - את התשובות - בתקווה שיעזרו לכן.
 

לעמוד האישי של רוני ביר - לחצו כאן
 

הנקת תאומות - האם אוכלות מספיק?
"אני אמא לתאומות בנות 5 חודשים, מההתחלה לא הנקתי מלא אלא כל ארוחה מישהי אחרת והשניה בקבוק. לאחרונה אני שמה לב כי אני נותנת להן אוכל והן עדיין לא שבעות, אחרי הארוחה מחפשות עוד ואין גודש, האם יתכן כי נגמר החלב או כמותו הופחתה?" 

 

קודם כל הרשי לי להחמיא לך על ההנקה שעד כה הנקת, תאומים זה לא מובן מאליו להניק - כל הכבוד.
 

וכעת לשאלתך - אני מניחה שהתחלת עם טעימות ואולי גם מוצקים. אם כך הדבר הרי שזה בד"כ בא על חשבון הנקות, ואם את מניקה פחות כך גופך מקבל מסר כי הוא צריך לייצר פחות.
 

במידה ואת רוצה להמשיך להניק ולנסות לשמור על כמות החלב את יכולה לשאוב לאחר ההנקות וכך לאותת לגופך שצריך לייצר יותר (גם אם לא יוצא חלב ואת מרגישה שאת "שואבת על ריק" המשיכי עוד מס' דקות). ניתן ליטול כמוסות חילבה שמעשירות את כמות החלב, בנוסף קיים כדור חלב רב שגם מגביר ייצור חלב (או חלב רב או חילבה - לא את שניהם ביחד, יש להם את אותו אפקט).


 

תינוק בן חצי שנה שעדיין יונק בלילה
"בני בן החצי שנה יונק במהלך היום כל 2-3 שעות ובלילה מתעורר כל 4 שעות, שום ניסיון להרגיעו מלבד הנקה לא עוזר לו להירדם.

אציין שהוא לא מוכן לקחת מוצץ ומסרב בדרך כלל לאכול חלב-אם מבקבוק בשעות היום או הלילה.
בקרוב אני יוצאת לעבוד, וחוששת מאוד איך אתפקד לאחר לילות עם שינה לא רציפה...
האם עלי לנסות לגמול אותו מהנקה בלילה? האם תינוק בגילו אמור להסתפק ביניקה רק בערב ובבוקר? 
הילד ניזון גם ממוצקים (פירות, דייסות, מרק עוף) אך בסך הכל אינו אוכל כמויות גדולות, לא של מזון מוצק וגם כאשר יונק הוא יונק זמן מועט ומסתפק בכמויות קטנות. 
 
אני יודעת זאת מאחר וכשכבר כן מסכים לאכול מבקבוק, אוכל רק 60 מ"ל, הוא אחוזון 50 במשקל (נולד אחוזון 95)"
 

לפי דברייך אני מבינה שהתחלת לתת לו מוצקים, אני מניחה שהתחלת לא מזמן וצריך לתת זמן להתרגל. לאט לאט יותר ארוחות מוצקים יחליפו את ההנקות במהלך היום. אני מציעה שתתני לזמן לעשות את שלו. ארוחות המוצקים ימלאו אותו ויחליפו חלק מההנקות.
 

בעניין הלילה - אם הבנתי נכון הוא יונק בחצות ואז בארבע לפנות בוקר ושוב בשמונה בבוקר. אם כך, אני מציעה שאת ההנקה של חצות תנסי להקדים מעט לשעה 23:00, במהלך הלילה כשיקום וירצה לינוק תתני לו בקבוק מים ותהיי לידו, ללא דיבורים הניחי יד על בטנו והרגיעי אותו, כך מס' פעמים (בהתחלה זה יהיה קשה יותר עד שילמד) ואז בסביבות 7:00 בבוקר הוא יקום להנקת בוקר. בהתחלה תצטרכי לקום עדיין באמצע הלילה עד שיתרגל ויוותר על ההנקה באמצע הלילה. כך בהמשך תוכלי לישון לילה רצוף ועדיין להניק אותו לפני העבודה. מאוד חשובה ההתמדה, במידה ובמהלך הלמידה שלו תשברי ותתני לו לינוק הוא לא יבין ויתבלבל, לכן חשוב שתקפידי להתמיד.
 

לגבי מתן חלב שאוב בבקבוק, ההמלצה היא שלא את זו שתנסי לתת לו את הבקבוק אלא מישהו אחר, כשהוא עלייך הוא לא מבין למה הוא לא יכול לקבל את הדבר האמיתי אלא בקבוק. לכן אולי שבן זוגך או מטפל אחר ינסה לתת לו את הבקבוק.
 

כתבת שהוא נמצא באחוזון 50 - שזה מצויין. כעת הוא צריך להישאר באחוזון זה ולא לרדת ממנו ולכן חשוב לעקוב אחר האכילה שלו והמשקל.

 

יצור קולוסטרום בהריון שני במהלך הנקת ילד ראשון
"הבן שלנו בן 14 חודשים, עדיין יונק ואני מעוניינת להמשיך כך עד גיל 3 שנים לכל היותר. אנחנו מעוניינים להיכנס להריון שני ותהיתי האם הגוף יודע לייצר קולסטרום לתינוק/ת החדשה למרות שהקטן ממשיך לינוק חלב? במידה ולא, כמה זמן לפני הלידה יש לגמול אותו מההנקה על מנת שהגוף יספיק לייצר קולסטרום?"


בזמן ההריון הגוף מפריש הורמונים אשר מכינים את החלב (שאגב מתחיל להיווצר בשבוע 16) לקראת הלידה ובהתחלה החלב הראשוני שיהיה הוא הקולוסטרום. גם אם את עדיין מניקה, החלב שיווצר בגופך הוא בהתאם להריון החדש שאת תחווי. בשל השוני בהרכב החלב יכול להיות שינוי בטעמו וייתכן שבנך ירגיש את ההבדל ויירתע בעצמו ויפסיק לינוק, אצל חלק מהיונקים זה קורה. במידה והוא ימשיך לינוק כרגיל אין צורך לגמול אותו את יכולה להמשיך להניק כרגיל.


 

כיצד אחזור להניק לאחר הפסקה?
"אני מאוכזבת מעצמי, עד גיל שלושה חודשים הנקתי את בני הנקה מלאה עד שהופיעה בעיה רפואית שבגללה הייתי צריכה ליטול תרופות והפסקתי להניק. סיימתי את הטיפול שלי ועכשיו אני בסדר, רק שלא מניקה ולמזלי נשאר לי עדין חלב בשד (לא הרבה אבל זה עדין משהו). הייתי רוצה מאוד לחזור להניק את הבן שלי, הוא כרגע בן שישה חודשים ואני חושבת שיש אפשרות לנסות, רק שאני לא יודעת איך יש לי כמות חלב שאפילו לא מגיע ל 5CC מה אני עושה?"

 

במידה ואת רוצה להגביר ייצור חלב את צריכה לשאוב לאחר כל הנקה כרבע שעה בערך, גם אם לא יוצא חלב תמשיכי לשאוב "על ריק" כדי לגרום לגופך לחשוב שהוא צריך לייצר עוד. בנוסף ניתן לקחת כדורי חילבה, או רב חלב שהם מעשירים ומגבירים כמות חלב.
 

אכילת גרנולה וקוואקר מגבירה ייצור, לעומת זאת פטרוזיליה, נענע ומרווה ממעיטים כמות חלב לכן מהם כדאי להימנע.
 

במידה ואת רואה שעדיין הכמויות לא מספקות את יכולה לגשת לרופא שלך, יש כדורים הנקראים מוטיליום/דום פרידון שתופעת לואי שלהם זה ייצור חלב (גם אישה שלא ילדה בלקיחה עקבית של הכדור תוכל לייצר חלב), צריך מרשם לכדור זה וכל עוד את מניקה ככל הנראה תצטרכי ליטול את התרופה בין 3-6 פעמים ביום.


 

גודש וייבוש חלב לאחר לידה שקטה
"ביצעתי לידה מוקדמת בשבוע 24 לידה טבעית ללא אפידורל עקב תוצאות של מי שפיר, חשש גבוה למוזיאקה. אני שלושה ימים אחרי הלידה והחזה שלי ממש קשה כגוש ומלא בגודש מציק וקצת כואב. מה אוכל לעשות בנדון?"


צר לי לשמוע שעברת לידה שקטה, אני בטוחה שהחוויה הייתה קשה ולא נעימה. מה שחשוב כעת זה שאת אחרי ומתאוששת. מותר לך לחוות כעת קושי ואבל, את צריכה לאט לאט לאסוף את עצמך בתקווה ואמונה שההריון הבא יתסתיים טוב ובשמחה!
 

בעניינן הגודש. גודש הוא אחת הדרכים של הגוף להתמודד עם הפסקה של חלב, כך שאם כבר קיים גודש אז עברת חלק מתהליך "ייבוש" החלב. את עדיין נמצאת בטווח הזמן לקחת כדור המפסיק ייצור חלב - דוסטינקס. את צריכה מרשם רופא ואפשר לקנות בכל בית מרקחת, את לוקחת כל 12 שעות חצי כדור (זה 2 כדורים ולוקחים 4 מנות).


 

גמילה מהנקה בגיל שנתיים
"תודה על תוכן הכתבה על גמילה מהנקה. אני מבינה, כאם המניקה פעם שניה, שהגמילה צריכה להגיע באופן מדורג ואיטי וכך גם היה עם הגדולה. אבל, הפעוט המדובר יחגוג בקרוב שנתיים ושום תהליך גמילה שהתחיל איתו לא הצליח. בהתייעצות עם המטפלות הפעוטון שלו הגעתי למסקנה כי אצל הילד הזה זה הכל או כלום. כלומר, נאלצת לגמול את הילד במכה אחת. השעות הכי קשות זה הלילה , בו הוא לא מוכן להרפות. האם יש הצעות נוספות?"


קראתי מה שכתבת, אני עדיין חושבת שלהרגיל אותו בהדרגה זו הדרך היותר טובה בשביל שניכם. אם את אומרת שהכי קשה בלילה, אז המשיכי להניק לתקופה אך ורק בלילה. ביום כלל לא תניקי, במידה והוא מבקש הסבירי לו שזה קשה לך והוא אינו צריך זאת כעת, חבקי אותו חיבוק דב (חזק וארוך) והראי לו כיצד את אוהבת אותו ללא קשר להנקה. הדבר החשוב ביותר בכל התהליך זה להתמיד. מפני שהוא עדיין קטן במידה ותשברי ותתני לו לינוק במהלך היום הוא לא יבין מדוע לעיתים כן ובפעמים אחרות לא והוא יהיה מבולבל ולא יבין. לכן כאשר את מחליטה הסבירי לו שרק בלילה הוא יינק ותהיי עקבית בכך. 

 
לאחר כשבוע או שבועיים (לפי הרגשתך לגבי המוכנות שלו) הסבירי לו שמעתה גם בלילה את חושבת שהוא לא יינק. תציעי לו תחליף להנקה: אם זה בקבוק מים, איזה צעצוע חדש שאפשר ונעים לחבק. כשהוא יקום בלילה וירצה לינוק גשי אליו ותני לו חיבוק דב, הציעי לו בקבוק מים או בובה וכו'. בהתחלה הוא יכעס וייעלב, ככל שתתמידי יותר כך הוא יבין ויתרגל.
 
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן