מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

מהי רעלת הריון? על דרכי האבחון וההשפעה

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 12/7/2016
מהי רעלת הריון? על דרכי האבחון וההשפעה

רעלת הריון (TOXEMIA ECLAMPSIA-PRE) פוגעת בכ-5 אחוז מהיולדות. כיצד נעשה אבחון המחלה? מה הן הסכנות הטמונות בה? ותשובות לשאלות נוספות - בתוך הכתבה

רעלת הריון ("TOXEMIA ECLAMPSIA-PRE") הנה תופעה שאינה ניתנת לחיזוי. הסיבה למחלת רעלת הריון אינה ברורה ופוגעת בכ-5 אחוז מהיולדות.
    
אבחון רעלת הריון נעשה על ידי איתור עליה בלחץ הדם. לחץ דם המגיע ל 140/90 (או יותר) כאשר בתחילת ההריון היה נמוך יותר, נחשב ללא תקין ומחשיד שיש רעלת הריון. גם אם ערכי לחץ הדם גבוהים מהרגיל: ערך הסיסטואלי (הגבוה מבין השניים) ביותר מ 30, או אם הדיאסטואלי (הנמוך מבין השניים) עולה ב 15, זו גם נחשבת עליה בלחץ הדם (למרות שלא הגיע ל 140/90) מחשידה שיש רעלת הריון ומחייבת הפניה לרופא או לבית חולים. לפעמים עליה בלחץ הדם תהיה מלווה גם בבצקת ומציאת חלבון בשתן.
    
רעלת הריון שכיחה יותר לקראת סוף ההריון ויכולה להיות בדרגה קלה עד חמורה מאד.    
    
השפעות רעלת הריון על ההריון:
הופעת בצקת כללית, נפיחות בפנים, בעיניים, ובאצבעות הידיים. לעיתים יופיעו כאבי ראש. כאשר יש רעלת הריון קשה יופיעו כאבי ראש עזים, טשטוש ראיה, ראיית נקודות שחורות לפני העיניים. יכולה להיגרם עליה חדה במשקל של יותר מ 2 קילו בשבוע בעקבות אגירת נוזלים.    
  
רעלת הריון מהווה סכנה לאישה ההרה ולעובר:
1. הסכנות לאישה ההרה ברעלת הריון: יתר לחץ דם עלול לגרום לשטפי דם במוח, אי ספיקת לב, פגיעה בכליות ובכבד והפרעות בתפקודי קרישת הדם. ברב המקרים, בזכות שיטות המעקב הטובות והטיפול הקיים כיום, וגם בגלל שרב המקרים של עליה בלחץ הדם קלים ופשוטים לא מגיעים למצבים וסיבוכים כאלה. עדיין יש להתייחס לנושא ברצינות רבה, ולהמשיך במעקבים צמודים של מדידות לחץ דם, שתן לחלבון, ועליה במשקל. 

2. הסכנות לעובר ברעלת הריון: תתכן פגיעה בתפקוד השליה ועקב כך ירידה באספקת הדם לעובר, דבר המשפיע ישירות על צמיחת העובר ובמקרים חמורים אף למות העובר.
    
כל מקרה נבדק לגופו, וההחלטה על הטיפול עשויה להיות שונה ממקרה אחד לשני. חלק מהנשים תמשכנה רק במעקב של לחץ דם, וחלקן תתאשפזנה בבי"ח לטיפול מתאים. בדרך כלל סימפטומי רעלת הריון חולפים לאחר הלידה, אולם יש להמשיך למדוד לחץ דם גם לתקופת מה לאחר הלידה עד שלחץ הדם מתייצב.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן