מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

מוטוריקה: כל השלבים מהלידה ועד גיל 5

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 3/4/2018
מוטוריקה: כל השלבים מהלידה ועד גיל 5

תיאור ההתפתחות המוטורית של התינוק מהלידה - תנועות, רפלקסים, תנוחות שכיבה, ישיבה ועוד

מלידה עד חודשיים
    
תנועות ורפלקסים- בתקופה זו יש לתינוק תנועות לא רצוניות הנגרמות ע"י רפלקסים, תנועות אלה נעלמות עם הגדילה ועם התפתחות המוח בסביבות גיל 3 חודשים. ניתן לראות רעד בגפיים ובסנטר, ושהתינוק נבהל מרעשים פתאומיים. הושטת אצבע או חפץ לכף ידו של התינוק, תביא ללפיתתם ע"י התינוק. תנועות גפיים לא מכוונות גורמות לתינוק לשרוט עם ציפורניו את פניו ופניכם, אפילו שציפורניו רכות. גזירת הציפורניים לא תועיל כאן, כי הן גדלות תוך יום יומיים. אפשר להתגבר על בעיה זו על ידי הלבשתו בחולצה עם שרוולים ארוכים שיכסו את כפות ידיו, או להלביש לו גרביים או כפפות ידיים לתקופה זו. חשוב לאפשר לתינוק תנועות חופשיות על ידי לבוש נוח וקליל.
    
תנוחות שכיבה- יש לגוון את תנוחות השכיבה של התינוק: להשכיב את התינוק על הגב ועל צידיו, לשנות כיוון בכל פעם, וכן להשכיבו על הבטן בזמן ערנות. השכיבה על הבטן חיונית להתפתחותו המוטורית, היא עוזרת לחיזוק שרירי הצוואר, חגורת הכתפיים, גב, וזרועות התינוק. בתחילה מסובב התינוק את ראשו מצד לצד ומאוחר יותר הוא מסוגל להרימו מעט. שרירי הגוף מתחזקים מלמעלה כלפי מטה, ולכן שלב זה מאד חשוב להמשך התפתחותו המוטורית.


הקפידו להשכיבו על הבטן כבר מימיו הראשונים אפילו למספר דקות כאשר הוא ער - מספר פעמים ביום. אל תחכו שבועיים שלושה להיותו ערני לאורך זמן ואז להניחו על הבטן, כיוון שאז לא יהיה רגיל לתנוחה זו ויסרב לשכב על הבטן, דבר שיוביל לעיכוב בהתפתחות המוטורית. שימו לב - כאשר אתם מחזיקים את תינוקכם כשראשו מונח על כתפיכם, לפעמים הוא מרחיק את ראשו מהכתף ואתם תומכים בו מאחורי ראשו - זה איננו מאמץ שמחזק את שרירי חגורת הכתפיים, כי הוא רק מזיז את צווארו ולכן תנועה זו לא מחליפה את השכיבה על הבטן. גם התנוחה שהתינוק שוכב עליכם, כשאתם על הגב, אינה "נחשבת". מבנה השלד שלנו באזור בית החזה הוא בשיפוע, ולכן לתינוק קל להרים את ראשו בתנוחה זו. תנוחה זו טובה מאוד לצורך מגע גוף והענקת חום ואהבה לתינוק, אך לא ממש עוזרת לחיזוק שרירי התינוק, ולכן לא מהווה תחליף לתרגול השכיבה על הבטן על משטח ישר.
    
    
חודש שלישי
    
התינוק מתחיל להכניס ידיים לפה כדרך משחק ולשם הכרת גופו. מסוגל להרים ראש עם בית החזה תוך הישענות על הזרועות בשכיבה על הבטן. עודדו אותו לכך על ידי שכיבה מולו על השטיח תוך כדי יצירת קשר עין עמו ו/או הצבת מראה - ייהנה להסתכל על בבואתו וישאיר הראש למעלה. בשכיבה על הגב הוא מושיט ידיים לחפצים. כדאי להראות לתינוק חפצים ולהזיזם מצד לצד, התינוק מסוגל לעקוב בזוית של 180 מעלות.
    
 

גיל 4-5 חודשים
    
התינוק משחק בגופו, מחפש חפצים בסביבתו הקרובה, תופס חפצים. אין למנוע מהתינוק הכנסת חפצים לפיו, אך יש לדאוג לבטיחותם המרבית (צורה, גודל). התינוק מתחיל להניע עצמו כלפי הצד בניסיון להתהפך ולפעמים מצליח בכך.
    
    
גיל 5-6 חודשים
    
התינוק מסוגל להתהפך מהבטן לגב ומהגב לבטן. מסוגל לנוע סביב צירו בניסיון להגיע לצעצועים שמסביבו. בשכיבה על הבטן מתרומם על כפות ידיו.


לעיתים מתחיל זחילה על גחון. הרבה פעמים הזחילה מתחילה אחורנית וזה נורמלי, זהו שלב ראשון של הזחילה, בהמשך הזחילה תהיה קדימה. כדי לעזור לו לזחול קדימה אתם צריכים לתמוך בכפות רגליו שלא יוכל לדחוף אחורה. אפשר גם להביאו צמוד לקיר עם כפות רגליו, ומשם אין לו עוד דרך אחורנית. אפשרות נוספת, ליצור לו שיפוע קל, ולהניחו עם ידיו ופניו לכיוון השיפוע התחתון, ואז יהיה לו קל יותר להתקדם קדימה.
    
    
גיל 7-9 חודשים
    
התינוק בעל שליטה טובה בידיו, יכול להרים דברים רק באגודל ובאצבע - תפיסת צבט, ומסוגל לשתות מספל כאשר עוזרים לו באחיזה. זוחל מתחת לשולחן, בין כסאות, במרווחים צרים, מטפס על כריות תוך כדי זחילה, ועובר מכשולים. התינוק מסוגל בדרך כלל לשבת באופן יציב כאשר מושיבים אותו, אך הקפידו לא לתת לו לשבת יותר מ - 10 דקות רצוף (הורידו אותו שוב לשכיבה על הבטן, תוך כדי הטיית גופו הצידה) עד אשר ילמד להתיישב בכוחות עצמו משכיבה על הבטן.
    
    
גיל 9-12 חודשים
    

התינוק נע בחופשיות בבית, זוחל, מתיישב, נעמד. מסוגל ללכת סביב שולחן, לעבור ממקום למקום באמצעות רהיטים (משולחן לספה). צריך לאפשר לתינוק חופש תנועה ומרחב. הוא זקוק בעיקר לרצפה, או שטח שיהיה לשימושו המתמיד. השטח צריך להיות פנוי מחפצים שבירים, או מרהיטים קלים, שהוא עלול להפוך אותם.
    
בטיחות- זה הזמן שבו עליכם להיות ערניים ביותר בנושא הבטיחות בבית, שכן התינוק מסוגל כעת להגיע לכל מקום. הקפידו על בטיחות - כיסוי שקעים של חשמל, הזזת חפצים מסוכנים וחדים מהישג ידו, "רמת החיים בבית עולה" - כל הדברים השבירים עולים למעלה. הימנעו מחשיפת התינוק לגרעינים, בוטנים ופיצוחים, ומשחקים בחלקים קטנים שיכולים לגרום לחנק. תצטרכו להתרגל להניח ולהשתמש בסירים ומחבתות כשהידית פונה לכוון הקיר הקרוב ולא לכוון מרכז החדר. אחסנו חומרי ניקוי מחוץ לבית עד כמה שניתן (במרפסת שירות למשל) ובארון או מדף גבוה. בזמן שימוש בחומרי ניקוי, הקפידו לא להניח אפילו לרגע את החומר ללא השגחה. תאונות בית הנם הגורם מספר אחד לפציעות ומוות של תינוקות.

 


    
    
גיל שנה עד שנה וחצי
    
הפעוט מסוגל ללכת לבד, כל אחד עושה זאת בקצב שלו עד גיל 18 חודש. כאשר הפעוט נופל, אל תגיבו בבהלה, כדי לא לגרום לו להימנע מהתנסות נוספת.


אפשרו לו ללכת יחף או עם גרביים לאורך תקופה ארוכה ככל שניתן אל תמהרו לנעול לו נעליים. נעליים אינן חיוניות להתפתחות תקינה של כף הרגל. כאשר הילד מרגיש את הקרקע תחת כף רגלו, וכף הרגל חופשייה ולא חסומה בתוך נעל, יש לילד בטחון לצעוד והליכתו הופכת יציבה. מחקרים הראו שהליכה ללא נעליים תורמת להתפתחות כף הרגל.


לאחר מספר חודשים אפשר לקנות לילד נעלי "צעד ראשון". הנעל צריכה לאפשר לכף הרגל חופש תנועה. אין חשיבות לגובה הנעליים (גבוהות או חצאיות) הן חשובות רק לשם מניעת החלקת הנעל מכף הרגל.
    
    
גיל שנה וחצי עד שנתיים
    
יכולת המוטוריקה העדינה טובה יותר וכן הקואורדינציה שלו. רץ באופן חופשי, עולה ויורד במדרגות, משחק במגרש המשחקים.
    
    
גיל שנתיים עד שלוש שנים
    
רוכב על תלת אופן. יכול לעלות ולרדת במדרגות תוך כדי החלפת רגליים, מסוגל לעמוד על רגל אחת ללא תמיכת הגוף, יושב ישיבה מזרחית, גוזר במספריים, משחק כדורגל, מטפס בסולם במגרש המשחקים, משחק בנדנדה ובקרוסלה, מתפלש בחול. מסוגל להתחיל להתלבש לבד: ללבוש תחתונים ומכנסיים, ולנעול נעליים או סנדלים ללא רכיסה. זה הזמן להחליף את מיטת התינוק למיטת נוער.
    
    
גיל שלוש עד חמש שנים
    
יכולתו המוטורית זהה לזו של בוגר. קופץ על רגל אחת, הולך עקב בצד אגודל, הולך על גדרות. שולט היטב באחיזת צבע ועיפרון, מצייר יפה, יש ילדים היודעים לכתוב את שמם. קואורדינציה טובה, משחק במשחקי פטיש ומסמר ומשחקי הרכבה מורכבים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן