מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פעוטות > התפתחות פעוטות

עצות לגמילה נכונה מחיתולים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 4/3/2017
עצות לגמילה נכונה מחיתולים

הגיל המתאים לגמילה מחיתולים הוא בין גיל שנתיים לשלוש שנים, אבל איך עושים זאת? כיצד יודעים שהילד אכן מוכן ומה התהליך שעליו לעבור

 הגיל המתאים לגמילה מחיתולים הוא בין גיל שנתיים לשלוש שנים. בשלב זה המערכת העצבית האחראית על השליטה של הסוגרים בכיס השתן ופי הטבעת (רקטום) מפותחת דיה לשליטה ע"י הפעוט. בתקופה זו חלה התפתחות מהירה ביכולתו של הילד, הילד מתחיל להפגין רצון משלו. זהו הזמן לתהליך חינוך לניקיון והגיינה. המפתח להצלחה במשימה זו, הוא להתקדם בקצב המוכנות של הילד ולהישאר רגועים. הילד צריך להיות מוכן מבחינה גופנית, הוא צריך להבין את בקשתכם, להיות מסוגל לבטא את רצונו, ומוכן לשתף פעולה.

ישנם מצבים שהילד מסוגל להיגמל מבחינה גופנית, אך אינו מוכן לשתף פעולה.
    
על ההורים להיות מודעים לכך שמדי פעם תקרנה "תאונות" של השתנה בכל מקום שהוא בבית בלי כוונה. גישתכם צריכה להיות רגועה. אם אינכם מסוגלים לכך, עדיף לדחות את שלב הגמילה למועד מאוחר יותר.
    
    
תהליך הגמילה
    
הגמילה מתחילה בהסבר לילד בכל פעם שהוא עושה את צרכיו, לקרוא לדבר בשמו, ואף להראות לילד את התוצאות בחיתול או כשהוא משתין, להסביר לו מה זה הזרם היוצא ממנו. כעבור זמן מה, מתחיל הילד להודיע בכל פעם שהוא עושה משהו. זה הזמן להכיר לו את הסיר או ישבנון שעל השירותים. תנו לילד לשבת ללא חיתול, רק כדי לקבל בטחון. עשו זאת כמשחק. בכל פעם שהוא מוכן לשבת על הסיר, שבחו אותו על כך.
    
אם הילד מפחד מהסיר/ישבנון, הוא עדיין לא מוכן. חכו פרק זמן נוסף. ישנם ילדים שבזמן שמושיבים אותם על הסיר, הם עושים פיפי או קקי, אם זה קורה לילדכם שבחו אותו על כך. תוכלו לערוך טקס של זריקת הצרכים לשירותים, הורדת המים, ואמירת שלום לצרכים. זה עשוי לעודד את הילד לחזור שוב ושוב על פעולה זו. אולם אין להגזים בשבחים, כדי שלא יחשוב שזה הדבר החשוב לכם ביותר, שכן הוא ידע להפעיל זאת נגדכם או ילחיץ אותו לרצות אתכם במה שחשוב לכם כל כך.
    
בין פעם אחת לשניה השאירו את הילד עם חיתול. פעם יעשה בחיתול ופעם בסיר. לפעמים אף יודיע לכם שברצונו לשבת על הסיר, וכמובן אפשרו לו זאת. לא תמיד יעשה את צרכיו בסיר, גם אם הודיע לכם על כך מראש, זה לא נורא, המשיכו להתקדם לפי קצב הילד ואל תלחצו עליו.
    
לאחר שהוא קם מהסיר שאלו אותו אם הוא רוצה שוב חיתול או תחתונים. פעלו על פי בקשתו. אם יבקש חיתול ויעשה צרכיו בחיתול, גם זה טוב. לכשיקבל בטחון, יסכים לעשות בסיר, מבלי שמופעל עליו לחץ, לכן כל עוד אינו שולט בצרכיו, אל תמהרו להלביש לו תחתונים. אם בחר ללבוש תחתונים, והוא עושה את צרכיו בכל מקום ללא שליטה, אל תכעסו עליו ואל תתרגזו, דחו את הגמילה לעוד חודש חודשיים, עד שיראה שוב נכונות לנסות.
    
    
הימנעו מלחץ על הילד
    
התעניינות או דאגה רבה מדי בקשר להפרשותיו עלולה להשפיע מאד על הילד. הפעלת לחץ לגמילה מחיתולים עלולה לגרום לקונפליקט בין רצון הילד ובין ציפיות הוריו.

השליטה על הצרכים זהו הדבר היחיד שהילד שולט בו ולא הוריו. אם יופעל לחץ על הילד להיגמל, הדבר עלול לגרור אחריו הסתבכויות במצבים אחרים, כמו עצירות - הילד ייגמל מיציאות בגלל הפחד מהוריו, אך יפסיק את היציאות בכלל ותיגרם לו עצירות קשה שתגרום לו לסבל רב. מצב נוסף שעלול להיגרם כתוצאה מהפעלת לחץ זה עצבנות ואי שקט או מרדנות. הילד יסרב בכל תוקף להיגמל ויישאר עם יכולת להחליט מתי הוא ישתמש בזה ככוח כלפי הוריו.
    
    
הרטבת לילה
    
קיימים מצבים שבהם נגמל הילד מעשיית צרכים ביום, אך בלילה הוא עדיין מרטיב בחיתול. שלב זה תקין עד גיל חמש שנים בערך. לאחר גיל חמש אם עדיין מרטיב בלילה יש להיוועץ ברופא ולטפל בהתאם. כדי לעזור לילד להיגמל מהרטבת לילה צריך לבדוק קודם כל שהוא לא שותה מבקבוק במשך הלילה, שכן אז ברור מדוע אינו נגמל - יש לו כמויות גדולות של שתן ואינו יכול לאוגרם עד הבוקר.

חשוב לא למנוע מהילד שתייה לפני השינה. ובמיוחד לא לומר לו שזה כדי שלא ישתין בלילה, כי בכך מראים לו הוריו מהם ציפיותיהם וזה מלחיץ את הילד.

אל תשלחו את הילד להשתין לפני השינה. אם ירצה בכך מעצמו אין בעיה, אך אין צורך בכך לפני השינה, זה לא מה שימנע ממנו להרטיב בלילה. אל תעירו את ילדיכם במשך הלילה להשתין, תוך כדי שינה או תוך כדי עירות, הגוף לא יפתח את המנגנון של שליטה כל הלילה, וזה אף פעם לא הוכיח את עצמו בעזרה לגמילה מתוך שינה.

כשתראו שהילד מתעורר בבוקר וחיתוליו יבשים, אז תדעו שהוא נגמל. אין צורך לציין זאת בפניו, כדי לא להלחיצו, פשוט הפסיקו לשים לו חיתול ותראו שהוא ממשיך לקום יבש. יתכנו מדי פעם "תאונות" של הרטבה בלילה. הילד עלול להתעורר כתוצאה מכך, או שימשיך לישון כל הלילה. בכל מקרה אל תכעסו עליו. בצעו את פעולות החלפת הבגדים וכלי המיטה במהירות ובאופן ענייני, ובבוקר שטפו אותו. אל תזכירו לילד את התאונה, וכך יישאר רגוע ודבר זה לא יטרידו יותר. אם הילד ממשיך להרטיב בלילה גם לאחר שננקטים כל הצעדים האלה בדקו באם הוא מקבל תשומת לב מכם במשך היום, האם משהו מעיק עליו. האם אתם בהתנצחויות עם הילד במשך היום, ובלילה הוא שולט בכם?
    
לאחר גיל 5 שנים אם עדיין הילד מרטיב בלילה, כדאי לפנות לאורולוג או פסיכולוג שמטפל במיוחד בנושא הרטבת לילה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן