מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

איפה התינוק שלי צריך לישון? על שינה משותפת

מאת: איילת רוזן - יועצת שינה ומנחת הורים | פורסם: 20/7/2018
איפה התינוק שלי צריך לישון? על שינה משותפת

מהי שינה משותפת? מה הם החסרונות והיתרונות שלה? יועצת שינה מוסמכת מסבירה ומפרטת את כל הסוגיות הנוגעות לנושא השינה המשותפת בשנה הראשונה לחייו של התינוק

לא פעם אני פוגשת הורים שמספרים לי ש"הילדה עדיין ישנה איתנו במיטה, אני יודעת שעשינו טעות" או "התייאשנו כי היא לא נרדמה במיטה שלה ומאז היא ישנה איתנו" או "בחמש לפנות בוקר אני לוקחת אותה למיטה שלנו כדי שתמשיך לישון עד הבוקר, אחרת היא לא נרדמת".
 

ואז מגיעות השאלות: האם זה בסדר? האם זו טעות? האם היא תתרגל? ואיך להעביר אותה למיטה שלה?
 

בכתבה זו אנסה להרחיב על נושא השינה המשותפת בשנה הראשונה.

כמה שעות בלילה צריך תינוק לישון? לתשובה לחצו כאן


מהי שינה משותפת?
שינה משותפת יכולה להתבטא בכמה דרכים: שינה במיטת ההורים, שינה במיטה צמודה למיטת ההורים (כגון מיטונת), מזרן על הרצפה ליד מיטת ההורים, וגם עריסה או מיטה ליד מיטת ההורים.

 

דרך הביניים היא שינה בחדר אחד, כאשר ההורים במיטה אחת והילד במיטה שלו. מצד אחד התינוק ישן עם ההורים בחדר אך לא במיטה שלהם, למשך מספר חודשים או יותר. זהו פתרון טוב להרבה משפחות, מאחר ומאפשר לילד ולהורים את הקרבה מצד אחד, ומצד שני מפחית את הסיכונים הבטיחותיים ומאפשר קצת יותר פרטיות להורים.

*יש לציין שעל פי הנחיות האיגוד האמריקני לרפואת ילדים (נכון לחודש אוקטובר 2016) מומלץ כי התינוק יישן בחדר השינה של ההורים עד גיל שנה.


האם זה בסדר שהוא ישן איתנו?
אין נכון ולא נכון. שינה משותפת, כמו גם נושאים אחרים שקשורים להורות, הם החלטה אישית שלכם, שצריכה להתאים לכם כמשפחה.

 

שינה משותפת היא אחד הנושאים הכי שנויים במחלוקת בתחום של הרגלי שינה לתינוקות ולילדים. יש הטוענים ששינה משותפת היא דרך נכונה וטבעית לגדל ילד, שהיא מחזקת את הקשר בין הילד לבין ההורים ויוצרת התקשרות בטוחה יותר.

אחרים יאמרו שזו דרך לא בטיחותית, מגוחכת או פשוט לא מתאימה להם.

יש תינוקות שישנים טוב יותר כשהם צמודים להורים, לעומתם יש כאלה שהנוכחות של ההורים מפריעה להם וכאשר הם עוברים לחדר משלהם השינה הופכת רצופה וטובה יותר.

 

לכן הכלל הראשון הוא להקשיב לילד ולראות מה מתאים לו. וכמובן להקשיב לאינסטינקטים ולתחושות הבטן שלכם באשר לדרך המתאימה לכם כמשפחה.
 

אם אתם והתינוק שלכם ישנים טוב- אז כנראה שזוהי דרך שמתאימה לכם, גם אם הסביבה חושבת אחרת.  אם החלטתם על שינה משותפת מתוך אידיאולוגיה ודרך חיים – למה לשנות? אבל אם החלטתם על שינה משותפת מתוך אילוץ ואתם לא מרגישים שזה נכון לכם – זה הזמן לשנות.
 

גם ממני לא תקבלו כאן תשובה לגבי מהי הדרך הנכונה. בכלל בהורות, אני מאמינה שאין דרך אחת נכונה, ואתם צריכים ללמוד את היתרונות והחסרונות של כל שיטה, ולבסוף להחליט מה שנכון ומתאים לכם ולמשפחתכם.
 

חשוב לציין, כי משרד הבריאות בישראל וארגון "בטרם" אינם ממליצים על שינה משותפת, בשל הסיכון למוות בעריסה. אם בכל זאת בחרתם בשינה משותפת, חשוב שתקפידו על הנחיות הבטיחות המתאימות.

 

יתרונות וחסרונות של שינה משותפת
לשינה משותפת – כמו לכל דבר אחר בהורות – קיימים יתרונות וחסרונות.


היתרונות העיקריים הם:

-   זמינות של ההורים לילד בלילה

-   הענקת חום וביטחון לילד בכל שעות הלילה

-   קל יותר להניק בלילה מבלי לקום ולעבור לחדר השני

-    יש תינוקות שישנים טוב יותר בלילה בצמוד להוריהם

-   חוויה נעימה לתינוק

-   חוויה נעימה להורים

-    ועוד
 

החסרונות העיקריים:

-   הפרעה לתינוק. יש תינוקות שנוכחות ההורים מפריעה להם לישון והם מתעוררים הרבה בלילה.  בכך נפגמת שנת לילה מלאה ורגועה שכל כך חשובה להם.
 

-  הפרעה להורים. יש אימהות שמתעוררות מכל ציוץ, התהפכות או קולות של התינוק מתוך שינה.  ואז גם אם התינוק שלו ורגוע, האימא מתקשה לחזור לישון בלילה, ונותרת עייפה וטרוטה במשך היום.  לעיתים, האימא שהתעוררה, מעירה גם את התינוק במחשבה שהוא רעב – ואז שנת הלילה של שניהם נפגמת.

 


 

אם בחרתם בשינה משותפת או לא – חשוב להיות עקביים!


ההחלטה לגבי שינה משותפת כן או לא, כאמור, נתונה בידי ההורים.

אם החלטתם, למשל, שחשוב לכם שהתינוק ישן במיטה שלו – חשוב שתהיו עקביים. אם התינוק מתעורר באמצע הלילה או לפנות בוקר – אל תתפתו להעביר אותו למיטת ההורים רק משום שזה יותר נוח לכם.  הורים רבים "מוותרים" לעצמם ואומרים לא נורא הוא ישן כמעט כל הלילה לפחות אנחנו נרוויח עוד כמה שעות שינה. במקרה כזה, הילד לומד שאם יבכה חזק מספיק – ייקחו אותו למיטת ההורים. בסופו של דבר הוא מבולבל ואינו יודע איפה הוא אמור לישון.

 

אם בחרתם להשכיב את התינוק לישון במיטה שלכם – אל תחכו שיירדם ואז תעבירו אותו למיטה שלו ותצפו שישן שם כל הלילה. זה עשוי להצליח לפעמים, אבל ברוב המקרים, הדרך שבה התינוק יירדם במהלך הלילה היא הדרך שבה יירדם גם כשיתעורר במהלך הלילה. כי זו הדרך היחידה שהוא מכיר.
 

האם הילד יפתח תלות במיטת ההורים?
יתכן שכן, אך כמו בכל תלות אחרת. אולם תמיד אפשר ללמד את הילד להתרגל למיטה שלו ולחדר שלו כשתחליטו כמובן שהגיע הזמן.


יחד עם זאת, יש לא מעט ילדים שעם הזמן מבקשים לעבור למיטה משלהם, באופן טבעי ובלי בעיה.
 

כך שגם כאן זה בעיקר תלוי בילד, בהרגלים שלו ובאופי שלו.
 

ללמד את הילד להירדם ולישון בדרך נוספת

גם אם בחרתם שהתינוק יישן אתכם במיטה, אני ממליצה ללמד אותו במקביל להירדם בדרך נוספת. הוא יודע להירדם אצלכם במיטה – תלמדו אותו "שפה שנייה", איך להירדם במיטה שלו או בחדר שלו באופן עצמאי.
 

איך עושים את זה?

משכיבים את הילד לישון בחדרו או במקום אחר במהלך שינה אחת ביום. לדוגמא בצהריים, לקחת אותו לחדרו, להחשיך את החדר, להשכיבו במיטה שלו וללמד אותו שאפשר ללכת לישון גם בחדר שלו.  כך הילד לומד שאפשר להירדם במיטה של אבא ואימא בלילה, ובצהריים אפשר לישון בחדר שלו.  זהו שלב חשוב ביותר לקראת המעבר הטבעי והרצוי של הילד לשינה עצמאית בחדר.

 

האם ומתי להעביר את הילד לחדר משלו?

גם כאן אין תשובה נכונה אחת. כשאתם מרגישים שנכון לכם ולילד שלכם לעבור, תעבירו אותו.
 

הכי חשוב להקשיב לילד שלכם. אם הילד ואתם ישנים טוב ביחד – אין סיבה להעביר.
הוא יתחיל להתרגל למעבר כשאתם תחליטו שהוא צריך לעבור.  היו קשובים למצב שהוא מתחיל לישון לא טוב במהלך הלילה – תבדקו האם מה שמפריע לו זה הנוכחות שלכם בחדר.

 

עד גיל 3-4 חודשים המעבר קל יחסית. לאחר מכן קצת יותר קשה אך אפשרי.
 

יחד עם זאת, לא מומלץ להעביר את הילד לחדר משלו כשנולד לו אח חדש, כדי שלא ירגיש שהאח החדש תפס את מקומו בחדר עם ההורים.
 

ואם החלטנו להעביר אותו, איך עושים את זה?

לפני שמעבירים תינוק לחדר משלו חשוב להכין את הילד, ואת עצמכם למעבר:
 

להרגיל אותו לחדר החדש.  בהתחלה בשעות היום כשהוא ערני, תשחקו איתו בחדר, תחליפו לו חיתול, תניקו אותו, הקריאו סיפור וכד.
 

-  להשכיב אותו  לישון בחדר במהלך היום.  לאחר שהתרגל להיות בחדר, זה הזמן להרגיל אותו לישון בחדר במהלך היום.  קחו שבועיים לתהליך הלימוד וההעברה לחדר.
 

-  להשכיב לישון בהדרגה גם בלילה.  לאחר שהתרגל לחדר החדש ולמד לישון בו במהלך היום, ניתן ללמדו לישון גם בלילה בהדרגה.  אם קשה לו להירדם, תשבו לידו עד שיירדם בימים הראשונים.
 

עקביות, עקביות, עקביות.  אחרי שמעבירים אותו לחדר שלו או למיטה שלו, חשוב להיות עקביים ולא להחזיר אותו מדי פעם למיטת ההורים.  גם לא בחמש בבוקר כשקשה לו להירדם, וגם לא אם האימא מאוד קשורה רגשית ומתגעגעת לישון ולחבק את הילד שלה.  הילד לא יודע מה השעה וזה יבלבל אותו ולא יעזור לו ללמוד להירדם בחדר שלו.
 


לסיכום, אני מאמינה שאין דרך אחת נכונה או לא נכונה לנהוג בנושא של שינה משותפת. 


אם בחרתם ומתאים לכם שהילד יישן אתכם, זה בסדר ומקובל. רק חשוב ביותר לשמור על רמת ערנות ובטיחות גבוהה, ולהתעדכן בהנחיות של משרד הבריאות. אני מאמינה שבלי שום קשר לבחירה שלכם, ילד צריך ללמוד לישון באופן עצמאי. תלמדו אותו להירדם גם בחדרו או במיטה שלו ולא רק במיטה שלכם. ככל שילמד הירדמות עצמאית מוקדם יותר, יהיה לו קל יותר להסתגל למעבר בהמשך ולישון טוב יותר.

 

מחברת הכתבה היא:  איילת רוזן ישראלי, יועצת שינה מוסמכת
הורים באור טבעי – ייעוץ והדרכה להורים, ייעוץ שינה לתינוקות ולילדים
כתובת מייל ayelet.horimtv@gmail.com

לאתר של איילת - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן