מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > הריון

על הריון תאומים, שלישיות קשיים וסכנות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 12/7/2016
על הריון תאומים, שלישיות קשיים וסכנות

מהו אורכו המומצע של הריון מרובה עוברים? מה ההבדל בין תאומים לא זהים לזהים? ומהו הקשר של טיפולי הפוריות לחלק גדול מההריונות הללו?

התפתחות תאומים וריבוי עוברים
    
תאומים לא זהים - הריון של תאומים לא זהים קיים בשכיחות גבוהה. הריון כזה מתרחש כאשר נוצרות שתי ביציות באותו מחזור באותה שחלה, וביציות אלו מופרות על ידי שני תאי זרע שונים. במקרה כזה ייווצרו שני עוברים בעלי מין זהה או שונה ומבחינה גנטית הם יהיו שונים, כמו אחים שנולדו בזמנים שונים. כל עובר יתפתח בשק הריון משלו עם שליה ומי שפיר שונים לכל עובר.


תאומים מסוג זה שכיחים יותר בהריון שני ואילך בקרב נשים צעירות עד גיל 35, כאשר אחד מבני הזוג יש לו היסטוריה משפחתית של תאומים, וכן בנשים שעברו טיפולי הפריה שונים.
    
תאומים זהים - זהו הריון שבו שני עוברים מתפתחים מביצית אחת שהופרתה על ידי תא זרע בודד, וכאשר בשלב מוקדם ביותר בתהליך שלאחר ההפריה התחלקה הביצית המופרית חלוקה שיצרה שני עוברים עם שק הריון אחד  חצוי, שליה אחת ושני חבלי טבור. שכיחות לידות תאומים זהים קיימת  מסיבות גנטיות, אינה קשורה לגיל, מוצא ועוד. הריון של תאומים זהים פחות שכיח מהריון של תאומים לא זהים.
    
הריון מרובה עוברים - מתרחש כמו במקרי הריון עם תאומים, על ידי מספר ביציות מופרות באותו מחזור, או על ידי התחלקות ביצית מופרית ומיד לאחריה אחד התאים התחלק שוב לשני עוברים וכך נוצרת שלישיה. אפשרות נוספת היא על ידי שתי ביציות מופרות שאחת מהן עברה תהליך של התחלקות לשני עוברים ואז יהיו שני תאומים זהים ואחד שונה.
    
אבחון הריון של תאומים ניתן לקבל על ידי מישוש הרחם דרך הבטן בבדיקה אצל רופא נשים, מרגישים שהרחם גדולה מהמצופה לשבוע ההריון הנבדק, כמו כן שמיעת דופק של שני עוברים, עליה ברמת אלפא פרוטאין שבודקים בבדיקת תבחין משולש ומאשרים את הימצאות התאומים תוך כדי בדיקת אולטרא-סאונד.

 


    
    
תכונות הריון מרובה עוברים

    
ב-97 אחוז מההריונות, ההריון הוא של עובר אחד. 2.5 אחוז מההריונות הם של תאומים.


לאחרונה בעקבות הטיפולים המוצלחים בבעיות פריון, והפריות מבחנה, עלה שיעור לידות תיאומים בכמעט פי שניים, ושיעור לידות שלישיות יותר מפי שניים. (מבין ההריונות הטבעיים רק 1.5 אחוז הם של תאומים).    


הריון של תאומים שלישיות ויותר, הוא הריון בסיכון גבוה לסיבוכים כגון תנוחה רוחבית של העובר ברחם שתצריך ניתוח קיסרי, לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך, פריקת עצם הירך של אחד העוברים בגלל הצפיפות ברחם, ובזמן הלידה התינוק השני חשוף לסיבוך של מצוקה נשימתית.
    
בדרך כלל כאשר יש הריון של שלישיה ויותר, ממליצים הרופאים לעבור דלדול עוברים מכיוון שזהו הריון בעל סיכון גבוה באופן משמעותי לעומת הריון עם תאומים.
    

הריון עם תאומים נמשך בממוצע 35 שבועות. הריון של שלישיות נמשך בממוצע 32-30 שבועות. ככל שיש יותר עוברים, משך ההריון בממוצע מתקצר. משך זמן ההריון הוא קריטי ביותר לבשלות העובר. ככל שהעובר צעיר יותר בזמן הלידה, גדולים הסיכויים לסיבוכים ופגיעות פיזיולוגיים, מוחיים, נשימתיים, וכן בעיות ראיה קשות. בהריון מרובה עוברים אחוז המומים המולדים גבוה יותר. כמו כן נמוכים יותר סיכויי העוברים לשרוד בחיים לעומת עובר שנולד קרוב לשבוע 40.
    
קיים קושי בביצוע בדיקות הנערכות בתקופת ההריון, ובפענוח קריאת התוצאות.
    
הריון מרובה עוברים הוא גם קשה יותר עבור האשה, שכן המשקל שהיא נאלצת לשאת הוא כבד ביותר, ובהריונות של שלישיות ויותר, היא עלולה לסבול מנזקים בלתי הפיכים לאברים פנימיים ולמבנה עמוד השדרה, וכתוצאה מכך בעיות בריאותיות וכאבים לאורך שנים. לאישה סיכויים גבוהים יותר לפתח רעלת הריון.
    
חשוב לציין שעם הידע והטכנולוגיה שיש ברשותינו היום, המעקבים התכופים לאורך תקופת ההריון ותשומת הלב הניתנת לכל תלונה או שינוי בבדיקות השוטפות, מצליחים ברוב המקרים של הריונות תאומים לסיים את ההריון עם לידת תינוקות בריאים וגדולים. בהריונות של שלישיה ויותר האישה נמצאת במעקב צמוד ושמירת הריון על מנת להצליח למשוך את זמן ההריון לשבועות מתקדמים תוך התחשבות ומעקב במצב העוברים והאישה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן