מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

כיצד תעזרו לילדים להתמודד עם המצב הביטחוני?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 7/7/2014
כיצד תעזרו לילדים להתמודד עם המצב הביטחוני?

כאשר בחוץ אזעקות וקולות פיצוצים מה כדאי להסביר לילדים? למה כדאי לשים לב? ממה מומלץ להימנע? ומה אמור להדליק לכם אורות אזהרה?

לצערנו טילים, פצמ"רים ורקטות הפכו לעניין שבשגרה באזור הדרום ובתקופות מסוימות גם באזור הצפון. קולות האזעקה והפיצוצים הפכו לחלק מחיי היום-יום של ילדים רבים ברחבי הארץ והורים רבים לא יודעים כיצד להסביר לילדים את המצב המאוד לא פשוט ולא ממש בטוחים כיצד להקנות לילד תחושת ביטחון בימים בהם הם עצמם חשים איום, פחד ודאגה. בכתבה זו רכזנו לשימושכם מספר טיפים, בתקווה שיקלו עליכם ויעזרו לכם לעבור בצורה קלה יותר את התקופה הכל כך לא פשוטה שאתם.

 
1. כאשר גן הילדים סגור בשל חשש לנפילת טילים וברקע, מעת לעת, נחשפים הילדים לרעש האזעקות ונפילת קאסמים, פצמרים ועוד - טבעי לחלוטין שאירועים מסוג זה יגרמו לילדים קטנים וגדולים גם יחד לחוש פחד. בעקבות חשיפה לאירועים מסוג זה ילדים עלולים לחוש בחוסר שקט, להיות חרדים יותר לגורלם ולגורל הסובבים אותם ולעיתים הם גם מפתחים תסמינים שונים בשל המשבר, כגון: בעיות שינה, הרטבה, תלות בהוריהם, קפיצה מכל רעש קטן ועוד.
 
2.  חשוב גם לזכור, כי לרוב הילדים יש בדרך כלל גם חוסן נפשי גדול ויכולת טובה להתמודד עם מצבי לחץ ויציאה וכניסה משגרה, לכן ברוב המקרים רוב הילדים יחזרו לתפקד כרגיל מיד עם חזרתם לשגרה.
 
3. ילדים קטנים נוטים להיות מושפעים מאוד מתגובות הוריהם והמבוגרים האחרים שבסביבתם, לכן -  נסו להימנע מתגובות קיצוניות בעת אזעקה או בעת שמיעת רעש הנוצר כתוצאה מפיצוץ, הזהרו בשעה שאתם משוחחים עם מבוגרים אחרים בקרבת הילדים (הרבה פעמים הם מקשיבים גם כשאתם בטוחים שהם עסוקים בדברים אחרים). ילדים קולטים את הפחד שלכם ההורים ואת דאגתכם, במידה ותשדרו להם שיש סיבה רצינית לדאגה - הם יגיבו בהתאם.
 
4. שוחחו עם הילדים על המצב הבטחוני על פי רמת הבנתם וגילם וגם לפי כמות העניין שהם מגלים במצב. יחד עם זאת השתדלו למנוע חשיפה מוגברת לשידורי הטלוויזיה העוסקים באירועים מסוג.
 
5. העניקו לילדכם את התחושה כי אתם שם עבורם, תומכים ומחבקים אותם פיזית ונפשית. העבירו להם מסר חד משמעי שהוריהם, הגננות ויתר המבוגרים הסובבים אותם שומרים עליהם ויעשו הכל בכדי להגן עליהם מפני כל רע. יחד עם זאת הסבירו להם שזה גם טבעי ובסדר לפחד ולחשוש, הסבירו להם שמדובר בתגובה נורמלית לחלוטין ושהם לא לבד בסירה.
 
6. גלו סובלנות לתגובות שונות שלא הכרתם אצל ילדיכם ובטחו בהם שישובו להתנהגותם הרגילה כשיתאוששו. במידה ואתם חשים כי חלההרעה במצבו של הילד או שלמרות ההקלה במצב הבטחוני לא חל שיפור במצבו של הילד - שוחחו על כך עם הגננת או עם גורמים מקצועיים אחרים כגון פסיכולוגיים.
 
7. למדו את הילד בדיוק מה עליו לעשות בשעה שנשמעת אזעקה, דאגו שידע היכן החדר המוגן, שיבין את התנהלות הדברים במצב חירום, הדבר יקנה לו תחושלת ביטחון ושליטה במצב.
 
8. עשו עם הילד פעילויות שונות העוסקות בנושא, כגון: ציור ציורים, הקראת סיפורים העוסקים בנושאים קרובים או מתמודדים עם פחד ותחושת חוסר אונים.

9. בימים בהם הגן לא פעיל כדאי ליצור פעילות מאורגנת עם הורים נוספים מהגן. רכזו את הילדים בכל יום בבית אחר (בו קיים מרחב מוגן מספיק גדול) ויחד ספקו להם תחליף לפעילות שהם מחמיצים בגן. מספיק לארגן קבוצה של ארבעה-חמישה ילדים, בכדי שהילדים יהיו מספיק עסוקים ושמחים וגם לכם היום יעבור ביתר קלות.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן