מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > התפתחות התינוק

כיצד משפיעה פרידה זמנית על תינוקות?

מאת: עדה צ'קוטאי-סונהיים | פורסם: 25/11/2018
כיצד משפיעה פרידה זמנית על תינוקות?

בתי בת 9 חודשים. לפני חודש חזרתי לעבודה וכעת הסבתות שומרות עליה לסירוגין. בעוד חודשיים אני אמורה לצאת לקורס בן 3 חודשים, במהלכו אצטרך לישון מחוץ לבית ורק בסופי שבוע אשהה בבית. בעלי מעורב בגידול הילדה. שאלתי היא: כיצד תשפיע הפרידה על הילדה?

"בתי בת 9 חודשים. לפני חודש חזרתי לעבודה וכעת הסבתות שומרות עליה לסירוגין. בעוד חודשיים אני אמורה לצאת לקורס בן 3 חודשים, במהלכו אצטרך לישון מחוץ לבית ורק בסופי שבוע אהיה בבית. בעלי מעורב בגידול הילדה, אבל שאלתי היא: כיצד תשפיע הפרידה על הילדה? האם היא עלולה לפתח חרדת נטישה?"

 

 

קשה לדעת מראש כיצד ילדתך תגיב לפרידה ממך, זה תלוי בגורמים רבים בהם: אופי הילדה, מידת החרדתיות שלה, אופי הקשר בינך לבין הילדה, בין בעלך לבין הילדה וכדומה. איני יכולה להתנבא בעניין זה, אך אני יכולה לתת לך מידע שיעזור לך להתמודד עם העניין.

 

בעניין חרדת הנטישה - חרדה זו מתפתחת בכל מקרה בסביבות גיל שמונה חודשים ומגיעה לשיאה סביב גיל שנה.

חרדה זו היא חלק אינטגרלי מההתפתחות הנורמלית ומעידה על כך שנוצר קשר מיוחד בין התינוק להוריו, שהתינוק מבין שהוא תלוי בהורים וחסר אונים בלעדיהם. זוהי למעשה תחילת הדרך לעצמאות ונפרדות.

 בשלב זה אין עדיין לילד את "קביעות האובייקט", כלומר - כשאמא יוצאת מטווח הראייה מבחינת הילד היא נעלמה לנצח. הוא אינו מסוגל עדיין להבין שאמא קיימת במקום אחר ושהיא תחזור מתי שהוא מאוחר יותר וזה עלול לגרום לאי שקט וחרדה (קביעות האובייקט מתפתחת בין גיל שנה לשנתיים).

בנוסף, מושג הזמן של התינוק שונה מזה של המבוגר כך שגם דקות ספורות נדמות כזמן רב. עם הזמן התינוק צובר עוד ועוד חוויות של פרידה ומפגש מחודש עם האם, דבר הבונה בו בהדרגה את הבטחון שאמא תחזור ובסופו של דבר מרגיע את חרדת הנטישה.

כאשר התינוק חווה פרידה ארוכה מהאם (במקרה שלך מדובר על פרידה ארוכה אובייקטיבית) הדבר עשוי להעצים את חרדת הנטישה שלו, דבר היכול לבוא לידי ביטוי בכל מיני אופנים - קשיים בשינה, "הידבקות" יתר להורה, בכי, רגזנות וכו'. פעמים רבות ילד החווה פרידה ארוכה מההורה עשוי לכעוס עליו ולהתעלם ממנו בעת המפגש המחודש.

 

כמובן שאם יש לבתך קשר טוב ובטוח עם אביה, הדבר עשוי למתן את התופעות הנ"ל, אך עדיין אמא יש רק אחת וחסרונך יורגש. בתך עוד לא בת שנה, אם יש ביכולתך לדחות את הקורס במספר חודשים עד שתהיה בשלה יותר לפרידה ממך- מה טוב. אם את חייבת לצאת לקורס במועד זה, זוהי המציאות וצריך להתמודד איתה ולנסות לעשות זאת על הצד הטוב ביותר.

חשוב להכין את הילדה לפרידה (גם אם היא לא מבינה הכל צריך להסביר לה מה הולך להיות, לאן אמא הולכת, מי ישמור עליה וכדומה), לא להעלם לה, אלא לומר שאת הולכת ולהיפרד כמו שצריך (חיבוק נשיקה, נפנוף לשלום). רצוי לעודד את הילדה להקשר לאובייקט מעבר (דובי, שמיכה וכו') שיעזור לה להרגע בהעדרך, לנסות לשמור על שגרה מוכרת ולקבל בהבנה התנהגויות רגרסיביות העשויות לנבוע מהפרידה ממך.

 

חשוב גם שאת תבדקי עם עצמך כיצד את מרגישה בעניין הפרידה מילדתך - האם את שלמה עם זה? האם את מודאגת? האם את חשה אשמה כלשהי? זה חשוב כיוון שתחושת האשמה היא מניע עוצמתי העשוי לגרום לנו להפעיל שיקול דעת מוטעה כלפי הילד. כשהורה חש אשמה הוא מתקשה לתפקד בצורה אופטימלית, למשל - מתקשה להציב גבולות לילד למרות שזה דבר חיוני עבורו. בסיכומו של עניין צריך להיות עם אצבע על הדופק גם לגבי תחושותייך שלך וגם לגבי התנהגות ילדתך בעת הפרידה, בהעדרך ובעת המפגש המחודש.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן