מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

זחילה - מודאגת? מתלבטת? הכל דבש?

מאת: אפרת פינקלר | פורסם: 25/8/2014
זחילה - מודאגת? מתלבטת? הכל דבש?

התינוק כבר בן 7-8 חודשים ועדיין לא זוחל? האם יש סיבה לדאגה או שכדאי לתת לו את הזמן שלו?

את מודאגת: ילדך כבר בן 7-8 חודשים ועדיין אינו זוחל. בטיפת חלב אמרו לך שהכל בסדר וגם הרופא ההתפתחותי אמר שכל הילדים זוחלים בסופו של דבר. אך את עדיין מודאגת.

 
דאגותיך מוצדקות. תחושות הבטן של אמהות מוכחות שוב ושוב כנכונות. אך מעבר לדאגות צריך גם לעשות, ויפה שעה אחת קודם.
 
הזחילה מאפשרת לראשונה לתינוק להרחיב את אופקיו ולקשור קשרים עם סביבתו הקרובה. יכולת להפעיל בצורה מתואמת יד ורגל נגדיות (הצלבה), יכולת גריפה עם הידיים, יכולת העברת משקל מצד לצד - זוהי רשימה חלקית של יכולות ומיומנויות הדרושות לזחילה. חוסר שליטה מספקת באלה, יקשה על התינוק את הזחילה ויעכב את רכישתה.
 
כמו כל הפעולות הנרכשות בינקות, גם הזחילה נסמכת על מיומנויות שנרכשו בשלבים קודמים והיא בסיס עליו יבנו השלבים הבאים בהתפתחות התינוק. בכל שלב, מיומנות תקינה היא תנאי למעבר חלק אל השלב הבא.
 
פקחי עיניים, היי ערה לסימני אזהרה. מודאגת? פני ואעזור לך להיות אמא רגועה. מתלבטת? פני ואפתור איתך את החידה. 

תשובות לשאלות בנושא זחילה - לחצי כאן

 
 
מה קורה בזמן הזחילה?
חגורת כתפיים ומוטוריקה עדינה
פעולת הידיים על הרצפה בזמן הזחילה, בכל צורותיה, מחזקת את חגורת הכתפיים. אם התינוק שלך נוטה לשבת עם גב כפוף ועגול ו/או בישיבת W הדבר עלול להעיד על חגורת כתפיים חלשה, ומומלץ לבדוק זאת. תינוק עם חגורת כתפיים חלשה יתקשה, במקרים רבים, לשלוט על התנועות העדינות של כפות הידיים, מה שיתבטא בהמשך בקושי במשחקי השחלה, הדבקות וציור ואף בקושי להחזיק כפית ולאכול בצורה עצמאית. 
 
שיווי משקל - מה החשיבות שלו בהתנהלות היומיומית?
הזחילה מתרגלת את העברות המשקל מצד לצד ומשפרת את מערכת שיווי המשקל. זחילה לא תקינה או דילוג על השלב הזה, גורמים פעמים רבות לקושי בשמירה על שיווי המשקל בישיבה, בעמידה ובהליכה. בישיבה יתבטא הדבר בקושי לשבת ולפנות את שתי הידים למשחק (כאשר הישיבה כבר מבוססת). בהמשך, עלול תהליך רכישת העמידה וההליכה אצל תינוקות כאלה להיות איטי יותר, כשהתינוקות נוטים ללכת זמן ממושך בפיסוק רחב מאוד כדי לייצב את עצמם. התינוקות עלולים גם להתקשות בקפיצה ובנחיתה על שתי רגליים ובגינה תראי שהם נמנעים מנדנדות ומכל משחק הדורש איזון של הגוף.
 
זחילה והתפתחות הקואורדינציה
הזחילה מפעילה את שני צידי הגוף ודורשת תיאום מדויק בין שתי הידיים, שתי הרגליים ושתי העיניים. אצל תינוק שמתקשה בכך תבחיני שהזחילה אינה יציבה ואינה רהוטה. ילדים שיש להם קושי בתיאום בין שני איברים או שתי תנועות יתקשו, בדרך כלל, לבעוט בכדור (פעולה הדורשת תיאום מורכב ושיווי משקל), הם עלולים להתקשות בהדבקות ובציור ובהמשך גם בכתיבה- פעולה הדורשת תיאום מדויק בין מספר רב של איברים ותנועות.
 
איך קשור לכל זה ליווי התפתחותי?
מגיעים אלי תינוקות עם מגוון איחורים ובעיות בהתפתחות. את המשפט "אני לא מאמינה: זה כל מה שהיה צריך לעשות כדי שהיא תתהפך ותזחל?" אני שומעת שוב ושוב. המשפט הזה הוא המסר:  א. לדאוג זה לא מספיק. צריך גם לעשות. ו-ב. הפיתרונות הם מהירים ויעילים.
 
עכשיו קחי את ידי המושטת ואעזור לך!

 זחילה | התפתחות תינוקות

*במידה ויש לכם חשש בנוגע להתפתחותו של הילד, אתם יכולים לפנות למדריכת ליווי התפתחותי או לרופא הילדים אשר יכול להפנות אתכם למכון להתפתחות הילד בקופת החולים בה אתם חברים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן