מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

המדריך השלם לעיטוף תינוקות

מאת: עדי ולטר | פורסם: 8/5/2016
המדריך השלם לעיטוף תינוקות

מה זה עיטוף תינוקות? למה זה חשוב? כיצד עושים זאת? האם זה מסוכן לתינוק? ומידע חשוב נוסף בנושא

מחקר בריטי חדש וגדול (משנת 2016), שבוצע באוניברסיטת בריסטול, טוען כי עיטוף תינוקות מגביר בצורה משמעותית את הסיכון לתסמונת מוות בעריסה, זאת על סמך נתונים שנאספו מ-283 מחקרים. החוקרים מבקשים כעת להוסיף את פעולת עיטוף התינוקות לרשימת הגורמים המעלים את הסיכון למוות בעריסה ולבקש מגורמי הרפואה השונים בעולם לבקש מהורים להימנע מכך.

מנגד מחקרים רבים שפורסמו לאורך השנים טוענים כי עיטוף תינוקות מרגיע את התינוק, משפר את התפתחות מערכת העצבים של התינוק ומסייע לו לישון טוב יותר.

 

נכון לזמן כתיבת שורות אלו (8.5.2016), לא פורסמה הנחיה חדשה על ידי משרד הבריאות האוסרת על הורים לבצע עיטוף תינוקות.
 

תינוק שמגיח לאוויר העולם, יוצא מתחושה צפופה וחמימה ברחם לעולם הבלתי מוגבל. מתנועה מוגבלת בדפנות רכים לאופציות תנועה בלתי מוגבלות, לאן שלא ישלח את גפיו, לא ירגיש כל התנגדות.

 
בכדי להקל על התינוק ולו במעט את ההתמודדות עם העולם הגדול אליו יצא לאחר 9 חודשים ברחם (במקרה הטוב...), ניתן לעטוף את התינוק בצורה כזאת שתדמה לו את תחושת הצפיפות והחמימות שברחם.
 
איך עושים זאת?
 - לוקחים בד מספיק גדול, מומלץ שיהיה בד כותנה נושם ונעים, (לרוב חיתול פלנל מספק את הגודל הנדרש), ופורסים אותו בצורה רוחבית.
 
- לאחר מכן, מניחים את התינוק שראשו מחוץ לבד, וכל שאר הגוף מונח על הבד.
 
- כיום יש בחנויות בד מיוחד לעיטוף, איתו העיטוף נעשה בצורה קצת שונה, שבה הוא מונח בצורה אלכסונית ההסבר המצורף לכתבה מתכוון לכל בד או שמיכה אחרים שיש ברשותיכם ויכולים לשמש למטרה זו.
 
העיטוף חייב להעשות בסדר מסויים ובצורה מדוייקת על מנת שיחזיק מעמד ולא ישתחרר מכל תנועה הכי קטנה של התינוק:
 
1. לוקחים יד אחת של התינוק, מניחים אותה בעדינות בצורה אלכסונית על הבטן ומעליה מעבירים את הבד של אותו צד מעבר לכתף, כך שיעטוף את היד לגמרי. את שארית הבד תופסים מתחת לגב התינוק.
 
2. לוקחים את היד השניה, מניחים גם אותה באלכסון מעל היד הראשונה ועוטפים באותה צורה באמצעות הבד, כך שאת שארית הבד תופסים מתחת לגב התינוק מצידו השני.
 
3. כעת הגיע תורן של הרגליים: לוקחים את שתי הרגליים יחדיו ומקפלים אותן לכיוון הבטן. עם יד אחת מחזיקים בעדינות את הרגליים מקופלות, ועם היד השניה לוקחים את החלק של הבד שמונח היכן שהרגליים היו עד לפני רגע. עוטפים את הרגליים בצורת מעטפה מתוחה ומסודרת. את קצוות הבדים מלפפים מאחורי הגב ותופסים אותם בשולי הכריכה.
 
יתרונות העיטוף:

* מקל על אי השקט המוטורי בו נמצא התינוק מעודף גירויים ועייפות.
 

* העיטוף מרגיע את התינוק ומסייע לו לישון לאורך זמן. מנטרל את רפלקס מורו (זה שגורם לתנועות ידיים בלתי רצוניות, בעיקר בשינה).
 

* העיטוף מספק תחושת שינה על הבטן גם כשהתינוק ישן על הגב ועל כן מסייע בהרדמות.
 

* ניתן להתחיל לעטוף תינוק בן יומו, ועד גיל 3-4 חודשים. לרוב התינוק בעצמו יסמן לנו שמאס בעטיפה. לרוב הם יתחילו להאבק בשמיכה כסימן להפסקת העיטוף. כשההתאקלמות הראשונית שלהם בעולם קצת עברה ויותר קל להם, הם כבר לא צריכים להיות עטופים.
 

* העיטוף מסייע לכאבי הגזים אותם חווים התינוקות בכך שרגליהן נמצאות כפופות לכיוון הבטן.
 

המלצות נוספות:

* מומלץ לעטוף תינוקות בעיקר בשעות השינה. בשעות הערות והמשחק אפשרו להם תנועה חופשית.
 

* יש לקחת בחשבון את העיטוף כשיכבת לבוש נוספת.
 

* חשוב מאוד להשאיר את הראש מחוץ לבד ולבצע את העיטוף מקו הכתפיים ומטה.
 

* במידה ותינוקכם מתנגד לעיטוף, עשו זאת לאט לאט ובשלבים. הרימו אותו להרגעה אם בוכה. והכי חשוב, שדרו רוגע ואל תלחצו מהסיטואציה. 

 
מחברת המאמר היא עדי ולטר - יועצת שינה מוסמכת בשיטת לילה טוב. למעבר לעמוד של עדי ולפרטים ליצירת קשר - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן