מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פנאי והפעלות > קיץ וחופש עם ילדים

לצאת מהשגרה זה רע? על שנת תינוקות מחוץ לבית

מאת: טלי בן דעת- לישון בשקט | פורסם: 25/11/2018
לצאת מהשגרה זה רע? על שנת תינוקות מחוץ לבית

אנחנו לא יכולים להישאר עם הילדים בבית לנצח, אז כיצד שומרים על שגרת השינה הטובה שלהם כאשר אנו נאלצים לבלות בשעות השינה שלהם מחוץ לבית?

הורים רבים שאני פוגשת בעבודתי כיועצת שינה לתינוקות משקיעים מאמץ רב בבנית הרגלי שינה קבועים לתינוק שלהם במסגרת תהליך ייעוץ השינה.  הם נשארים בבית בשבוע הראשון, כולל בסוף השבוע, מקפידים על שעות השכבה קבועות בערב ועל הרדמה ושינה במיטה. כבר בשבוע הראשון מגיעות תוצאות וישנו שיפור משמעותי בהרגלי השינה של הילד שלהם, אבל אז מגיע הרגע שבו הרגלי השינה החדשים צריכים להשתלב ולהתאים לחיים ולא ההפך ואז בדרך כלל אני מקבלת טלפון או מייל עם השאלה:

 
מה עושים עם השינה מחוץ לבית? האם מה שיקרה מחוץ לבית, בבית אחר או בחופשה יפגע בהרגלי השינה הקיימים? עלול להרוס אותם?
 
כאשר אתם בעיצומו של תהליך ייעוץ שינה, יש סיבה מוצדקת לדאגה רק אם היציאות מהשגרה הן יותר מפעמיים בשבוע. כלומר עד פעמיים בשבוע של יציאות מהשגרה: נניח השכבה מעט יותר מאוחרת לא ישפיעו על הרגלי השינה הטובים. מצד שני חשוב שתדעו איך לנצל את הפעמיים האלו. אם תערכו נכון ותדעו איפה אפשר להתגמש ואיפה כדאי לשמור על המסגרת הרגלי השינה הבריאים לא יפגעו.
 
מכירים את זה שאתם משכיבים את התינוק שלכם מאוחר בסופ"ש ובכל זאת הוא מתעורר באותה שעת יקיצה קבועה? זה כיון שאצל תינוקות אין לרוב קשר בין שעת היקיצה לשעת ההשכבה ויותר מזה - אם התינוק ישן פחות שעות מהרגיל הוא ישן פחות טוב בלילה, יתעורר יותר, ויהיה עייף כל יום המחרת.  
 

 
מה כדאי לעשות על מנת לא להוציא את התינוק מהשגרה שלו באופן שעלול לפגוע בשעות השינה ובאיכות השינה שלו בלילה?
 
ספקו לו תנאים נוחים גם בחוץ - ראשית עליכם להתארגן מבחינת תנאים סביבתיים. אם אין במקום אליו אתם נוסעים מיטת תינוק קבועה - רכשו לול נייד קטן שישמש כמיטה, שאותה תוכלו לקחת אתכם לכל מקום, במיוחד אם אתם מרבים בנסיעות ומרבים להתארח בלילות. קחו אתכם את חפץ המעבר של התינוק שלכם, מלאי של מוצצים או כל חפץ המשמש אותכם בשעת הטקס בבית או נמצא עם התינוק במיטה (הכוונה היא לחיתול, מוצץ או חפץ מעבר).
 
שמרו ככל הניתן על אופן ההרדמה והטקס - אם אתם יוצאים לארוחת שישי, נניח אצל ההורים, והארוחה מתקיימת בשעות שבהן התינוק כבר ישן - נסו לשמור כמה שיותר על מסגרת שעות השינה הקבועה שלו. כלומר - נסו להגיע מוקדם, לערוך טקס שינה דומה ככל הניתן לזה שאתם עורכים בבית והשכיבו את התינוק שלכם קרוב ככל האפשר לשעת ההשכבה הרגילה שלו. קרוב לודאי שבגלל שהתינוק שלכם צריך להרדם במקום זר לו או במיטה אחרת יקח מעט יותר זמן להרדימו. על מנת לעזור לו ולהקל עליו חשוב שתעשו בדיוק מה שאתם עושים בבית, שלא תשנו את אופן ההרדמה או תעזרו לו יותר. הרגיעו את הבכי שלו בסבלנות, והחזירו אותו למיטה. דווקא אם תחרגו ממנהגכם בבית ותעזרו לו להרדם או תרדימו אותו על הידיים/ בקבוק יהיה לו קשה יותר להרדם כיון שהוא עלול להיות מבולבל מהשינוי.

כשאתם יודעים שתחרגו מזמן וממקום השינה הקבוע של התינוק פעלו על פי סדר עדיפויות מה קורה אם מצפה לכם נסיעה מתוכננת על שעות השינה? נסו לכוון את הנסיעה כך שתעלה בחפיפה על שנת הבוקר, שהיא לרוב קצרה יותר משנת הצהרים של התינוק ופחות חשובה ממנה. נסו לשמור על שנת צהרים במיטה ובזמן סמני העייפות של התינוק ככל האפשר. גם אם הנסיעה מתוכננת לערב והרגלי השינה הבריאים כבר מוטמעים אצל הילד - לא יקרה שום דבר אם ירדם ברכב ויעבור למיטה. רק שימו לב שאתם לא חורגים באופן קבוע בכל סופ"ש ומרדימים את הילד נניח באוטו כי ישנם קשיים להרדימו. זאת לא כוונת המשורר ביציאה מהשגרה.כ ל הרגל לא נכון שתעשו באופן קבוע (גם אם רק בסופ"ש) על מנת להרדים את הילד באופן או במקום אחר כי קשה לילד להרדם אחרת - במשך הזמן הילד שלכם יבקש את העזרה הזאת בהרדמה גם בלילה בבית.
 
גם אם אתם נוסעים לחופשה בת כמה ימים ואפילו לחו"ל -  ניתן לשמור על שגרת שינה סבירה תוך התחשבות בשעות ההשכבה וכיוון נסיעות על שנות היום. 
 
לסיכום - אם אתם רוצים לשמור על הרגלי השינה הטובים של התינוק שלכם במסגרת תהליך ייעוץ שינה גם מחוץ לבית התחשבו בשגרת התינוק ככל האפשר, אם צריך לחרוג עשו זאת בגמישות תוך העדפת האלטרנטיבה הפחות גרועה ותוך התחשבות בשגרה של התינוק שלכם. מה קורה אם לא הצלחתם?וחרגתם באופן חד פעמי? זה לא סוף העולם. קחו בחשבון שיהיה לזה מחיר בימים ובלילות הקרובים ותצטרכו לחזור לשגרה באופן קפדני יותר- ככל שתהיו ברורים יותר לילד שלכם יהיה קל יותר לחזור להרגליו הקודמים. 
 
אפשר לעשות הכל עם התינוק ולא כדאי להישאר בבית ולהמנע מהחיים דווקא תינוקות שהוריהם מרגילים אותם לצאת מהשגרה ולישון מחוץ לבית- לומדים לישון טוב ולהרדם בקלות בכל מקום.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן