מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

תנו לישון בשקט: על יקיצה מוקדמת אצל תינוקות

מאת: מירי נויזץ | פורסם: 25/11/2018
תנו לישון בשקט: על יקיצה מוקדמת אצל תינוקות

מה גורם לתינוקות להתעורר מוקדם בכל בוקר? והכי חשוב - האם יש משהו שאנו יכולים לעשות בכדי לשנות זאת?

מאת: מירי נויזץ, יועצת שינה לתינוקות ופעוטות.

 
אם יש דבר שבו הורים רבים מתקשים בכל הקשור לשנת ילדיהם זוהי שעת היקיצה המוקדמת.
 
תינוקות רבים נוטים להתעורר בסביבות השעה 5 בבוקר ומתקשים לחזור לישון. הוסיפו לכך מספר יקיצות בכל לילה ותקבלו זוג הורים עייפים ועצבניים. 
 
לפני הכל, חשוב לציין כי לא כל התעוררות בשעת בוקר מוקדמת נחשבת כיקיצה מוקדמת.
 
מרבית התינוקות, החל מגיל 6 חודשים, זקוקים לשינה של 11 שעות בלילה. כלומר, תינוק שהלך לישון בשעה 6 בערב סביר בהחלט שלאחר 11 שעות שינה הוא יתעורר וירצה להתחיל את היום. במקרים אלו ניתן אומנם לנסות להחזירו לישון, אך לרוב התוצאה תהיה מאבק ארוך שבסופו תצטרכו בכל מקרה לקום. לכן המטרה במקרים האלה היא להרגיל את התינוק לשהות במיטתו עד שאתם קמים. 
 
מדוע תינוקות קמים מוקדם? 
 
גורמים חיצוניים - שעות הבוקר המוקדמות הן השעות בהן רמות המלטונין בגופו של התינוק מתחילות להתפוגג, דבר היכול בקלות להביא למצב עירנות. אם בשעה הזו הם יחוו גירוי חיצוני כגון רעש מהרחוב, בכי של תינוק השכנים וכו' הם יתעוררו ויהיה להם קשה מאד לחזור לישון. 
 
קפיצות התפתחותיות - שלב התפתחותי חדש כמו עמידה או הליכה יכול לעיתים קרובות להפריע לשנתו של התינוק. אם איתרע מזלכם והקטנצ'יק שלכם החליט להפגין בחמש בבוקר את יכולתו החדשה בעמידה, אל תצפו שיהיה לו קל לחזור מפוזיציה זו לשינה. 
 
פספוס שעת ההשכבה - הורים רבים נוטים לחשוב כי אם הם ישכיבו את התינוק לישון בשעה מאוחרת יותר, הוא יקום מאוחר יותר. הדבר אולי נכון אצלנו המבוגרים אבל אצל תינוקות זה בדיוק ההיפך. זכרו את הכלל: "שינה מעודדת שינה ועייפות גוררת עייפות". תינוקות שמשכיבים אותם לישון כשהם עייפים מידי, ברוב הפעמים יתקשו להירדם בקלות, יתעוררו במהלך הלילה ואף היקיצה שלהם תהיה מוקדמת יותר. לכן, הקפידו להשכיב את תינוקכם לישון בזמן והקפידו שהוא ישן את סך השעות המתאים לגילו. 
 
רעב - לעיתים קרובות, במיוחד אם מדובר בתינוקות קטנים, רעב הוא הסיבה ליקיצה המוקדמת. קיבתו הקטנה של תינוקכם אינה מסוגלת להכיל כמות מזון המספיקה להחזיקו עד שעות הבוקר המאוחרות. תשאלו את עצמכם, האם התינוק שלי באמת רעב? אם השבתם בחיוב ונתתם לו בקבוק בשעה חמש בבוקר, צפו לכך שהוא יפתח הרגל לקום בשעה זו גם אם הוא לא זקוק למזון.  
 
 
תגובת ההורים - במקרים רבים כשהתינוק מתעורר ההורים ניגשים אליו מיד. דבר זה מחזק אצלו את התחושה כי הגיע הזמן לקום. אם השעה חמש ואתם ניגשים אל התינוק ומתחילים לתקשר עימו, או אם לקחתם אותו למיטתכם, אתם משדרים לו כי זהו הזמן לקום. מספיקות כמה פעמים בודדות של התנהגות כזו על מנת שהוא יקשר בין הנוכחות שלכם לקימה שלו. 
 
אז מה עושים? (מתוך גישת "בייבי לינק" לשינה)
 
נניח, לצורך הדוגמא, שהתינוק שלנו רגיל להתעורר מידי יום בשעה 5 בבוקר. 
 
לוקחים מנורת לילה קטנה שלא נמצאת ביום-יום בחדר הילדים ומחברים אותה לשקע עם שעון שיניים (שעון שבת). 
 
לפני שמשכיבים את התינוק לישון, בשלב המקדים של טקס השינה, האור יהיה דולק. כאשר אנו מסיימים את הטקס ומשכיבים אותו לישון אנו נכבה את האור ונגיד "עכשיו האור הולך לישון וגם רון  הולך לישון. וכשהאור יקום גם רון יקום". ניתן להתאמן על כך  גם במשך היום (הנה אור וכו'....). 
 
בשלושת הימים הראשונים נכוון את השעון השיניים כך שידלק בשעה 5 בבוקר. ובכל שלושה ימים נכוון את השעון שידליק את האור עשר דקות מאוחר יותר. אם התינוק שלנו יקום לפני שהאור נדלק, נעשה כל מה שניתן על מנת להחזירו לישון (הרם-הורד, שיטת חמש הדקות, נטפח על גבו ונלחש ששש...) ובשום פנים לא נוציא אותו מהמיטה לפני שנדלק האור. אם הוא קם נגיד לו: "האור עדיין לא קם וגם רון עדיין לא קם" ונחזירו לישון. כאשר האור יידלק נגיד - "בוקר טוב אור! ובוקר טוב לרון!" ונוציא אותו מהמיטה. כך, בכל שלושה ימים נכוון את השעון לעשר דקות יותר מאוחר יותר עד שנגיע לשעה הרצויה בה אנו מעוניינים להתחיל את היום. 
 
גם אם התינוק לא יירדם בחזרה, הוא ילמד עם הזמן להעסיק את עצמו במיטה עד שיגיע הזמן לקום, ולא להזעיק אתכם להתייצב לצידו ברגע שהוא פוקח עיניים.
 
והכי חשוב, גם אם ניסיתם הכל והקטנצ'יק מתעקש לקום לפני הציפורים, זכרו, הכל עובר. בעוד כמה שנים נראה אתכם מקלפים אותו מהמיטה כדי שלא יאחר לבית הספר.
 
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן