מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > הריון

האם את סובלת מטפשת הריון?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 27/7/2017
האם את סובלת מטפשת הריון?

זה אולי נשמע כמו בדיחה, אבל נשים רבות מרגישות כי הן קצת משתגעות בתקופת ההריון. מה גורם לכך? האם זה מסוכן? וכיצד מתמודדים עם התופעה

נדמה שכל אישה הרה יודעת שבמהלך ההריון היא עלולה לסבול מתופעה אשר מכונה "טפשת הריון". סביר להניח שכל אישה הרה גילתה בשלב מוקדם או מאוחר שהראש שלה לא מה שהיה פעם, שהיא נוטה לשכוח הרבה דברים, לאבד ריכוז במהרה, שלמרות שטרום ההריון הייתה בחורה מסודרת ומאורגנת במהלך ההריון היא לפתע נוטה להיות שכחנית, לא מאורגנת ומאוד מבולבלת פעמים רבות.
 

אין הוכחות לכך שבעת ההריון חלה פגיעה קוגנטיבית במוחה של אישה, אך יחד עם זאת קשה להתווכח עם המציאות, שעבור הרבה נשים היא מציאות לא קלה ופשוטה כלל.
 

אז מה הן הסיבות לכך שנשים הרות סובלות מטפשת הריון?
 

הסיבות לכך רבות ומגוונות ואם חושבים עליהן לעומק הן גם מאוד ברורות:
 

1. הורמונים משתוללים - עלייה ברמת ההורמונים בגוף האדם יכולה לגרום למצבים של שכחה ואפילו לחוסר יכולת ניווט תקינה. במהלך ההריון חלה עליה חדה בהרמונים, ואת מוח האישה מציפים כמויות גדולות של אסטרוגן ופרוגרוסטרון, הגבוהות פי 15 ולעתים אף פי 40 ממצב רגיל. הורמונים אלו בהחלט יכולים להשפיע על תפקודו של מוח האישה. כמובן שאסור לשכוח גם שככל שמועד הלידה מתקרב כך גם מצטרפת לחגיגה כמות גדולה של הורמון האוקסיטוצין (המכווץ את הרחם ומעודד ייצור חלב אם).
 

2. בעיות שינה - בעת הריון נשים רבות מתקשות לישון, אם זה בגלל שהן מתעוררות פעמים רבות לשירותים, אם זה בשל לחץ ודאגות ממה שצופן העתיד או מהתפתחותו התקינה של ההריון ולעתים גם בשל חוסר נוחות פיזית, בעיקר בחודשי ההריון האחרונים בהם הבטן גדלה וקשה למצוא תנוחה נוחה לשינה טובה וארוכה. כאשר אדם סובל ממחסור בשעות שינה הדבר משפיע על תפקודו במשך שעות היום. אדם שלא ישן מספיק נוטה לשכוח יותר, להיות עצבני יותר, לא מצליח להתרכז ועוד.
 

3. לחץ - נשים הרות רבות מנהלות קריירה במקביל ובמקרים רבים גם יש להן כבר ילד אחד או שניים בבית, הדבר משפיע על רמת העייפות שלהן, העצבים, המתח ועוד. הן נאלצות להתמודד עם ההריון ובמקביל לדאוג שכל יתר הפרטמטרים בחייהן ימשיכו לתפקד כמו שצריך, דבר שהוא לא פשוט כלל. גם לרצות את הבוסים בעבודה, גם להעניק תשומת לב לילדים, גם לנהל את הבית (כביסות, בישולים ועוד) ובאופן כללי הן מוצאות את עצמן במצבים בהם הן בוקשי עומדות על הרגליים. מצב זה משפיע גם הוא על תפקודה של האישה, שחשה שכל נטל העולם על כתפיה.
 

4. מוח עמוס - מוחה של האישה בעת ההריון טרוד מאוד בכל הנוגע להתפתחות ההריון וכמובן גם בכל אותם דברים, דאגות ומטלות שהכבידו עליהן גם ככה, טרם נכנסו להריון. מסיבה זו נשים רבות לא מצליחות לקרוא ספר, לראות סרט, ללמוד או לספוג כל מידע אחר חדש - פשוט כי המוח שלהן עמוס ומוצף במידע ומחשבות גם ככה.
 

כיצד ניתן להתמודד עם טפשת הריון?

אין הרבה דברים שניתן לעשות, אך כן ניתן להקל חלק מהעומס ולנסות להיעזר בכלים שיסייעו לכן להתארגן טוב יותר, לדוגמה:
 

רשמו הכל - רשימה לסופר, רשימה של מטלות, רשימות של בדיקות ועוד. כל דבר שתרשמו ויהיה לנגד עיניכן יגרום למצב בו תצטרכו לזכור פחות דברים. 
 

השתמשו בתזכורות בטלפון בכדי לזכור תאריכים חשובים, בדיקות, לניווט ועוד.
 

נסו לנוח כמה שיותר - לפעמים חצי שעה על הספה עם הרגליים למעלה ובעיניים עצומות תסייע לכן לקום על הרגליים בכוחות מחודשים.
 

עשו כל שניתן כדי לשפר את שעות השינה שלכן, היכנסו מוקדם יותר למיטה, נסו למצוא כרית נוחה, תנוחה נוחה או כל דבר אחר שיסייע לכן לישון טוב יותר.

לסיום, אל תתנצלו ואל תרגישו רע - כולן חוות זאת, לכן גם אל תתביישו לבקש עזרה מהסביבה - בבית, בהגעה למקומות שונים, עם הילדים, עם הקניות ועוד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן