מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

צרכנות > אימון כלכלי למשפחות

חשבון החשמל שלכם התנפח? יש מה לעשות

מאת: נעמה אביגל | פורסם: 7/1/2015
חשבון החשמל שלכם התנפח? יש מה לעשות

רבים מאיתנו מקבלים בכל חודשיים חשבונות חשמל גבוהים במיוחד. בואו ללמוד כיצד תוכלו לצמצם את חשבון החשמל וגם לשמור על כדור הארץ על הדרך

לפניכם קבלו מאגר טיפים לחסכון בחשמל:

 

1. ישנו מונה של חברת חשמל שפועל ע"פ תעריפים שונים בשעות שיא ושעות שפל. כדאי לשקול לעבור למסלול תעריפים. (המסלול נקרא תעו"ז, פרטים נוספים ניתן למצוא באתר חברת החשמל
 

2. רכישת מכשירי חשמל חדשים עולה סכום כסף לא מבוטל אבל בוודאי תופתעו לגלות שדווקא רוב המכשירים הישנים הם זללני אנרגיה לא קטנים ובסופו של דבר מכשיר חדש בדרגת אנרגיה טובה יכול לחסוך הרבה כסף. בקניית מכשיר חשמלי חדש השוו את צריכת האנרגיה של כל החלופות שאתם בוחנים. על כל מכשיר חשמלי אמור להיות דירוג אנרגטי: על התווית מופיעה אות לועזית בין A ל G-כאשר  A מציינת כי צריכת האנרגיה של המכשיר היא האופטימאלית לגודלו וביצועיו, ו-G מציינת כי הצריכה גרועה ולא יעילה.
 

3. העמידו את המקרר כ-15 ס"מ מהקיר, הרחיקו אותו ממוצרים הפולטים חום (תנור, טוסטר אובן וכד') ודאגו לבדוק אחת לתקופה האם גומיות האיטום שלמות.
 

4. הקפידו לנקות את המסננים של המזגנים מידי חודשיים' כך תחסכו אנרגיה ותגבירו את יעילות המזגן.
 

5. נכון שזה מאוד כיף, אבל לא צריך באמצע הקיץ שמיכה עבה ומזגן שעובד על 15 מעלות או לחלופין - ללכת עם בגדים קצרים בחורף ומזגן על 30 מעלות. רצוי שלא להפעיל את המזגן על טמפרטורת קירור הנמוכה מ-25 מעלות בקיץ או טמפרטורת חימום גבוהה יותר מ21-22 מעלות בחורף. כל מעלה חוסכת 5% בתצרוכת החשמל של המזגן.
 

6. תמיד העדיפו להדליק את המזגן הקטן שבחדר ולא את המזגן הגדול שבסלון. אנשים נוטים להשקיע כסף במזגנים מפוצלים ומרכזיים שסתם מחממים את כל הבית. עדיף מזגן עם כוח קטן יותר שיחמם כל חדר בנפרד.
 

7. בידוד הבית עושה פלאים לחשבון. ניתן להוסיף מעטפת גבס לחדר (צריך להתייעץ עם מהנדס כדי לפתור גשרי קור) וזהו חיסכון עצום בהוצאות. כמובן יש להקפיד שהחלונות והדלתות סגורים ואם יש חדרים שלא בשימוש מומלץ לסגור את הדלתות שלהם בכדי לרכז את החום בחדר אחד.
 

8. פתרון נוסף וקל לבידוד הבית, הוא לקנות וילון עבה או תריסים מתקפלים לחלונות שאין להם בידוד תרמי כפול.
 

9. בחורף העדיפו בקבוק מים חמים על סדין חשמלי, גם פחות מסוכן וגם כיף יותר להתכרבל איתו.
 

10. מבזבז החשמל הגדול ביותר הוא השארת מערכות דלוקות לאורך זמן למרות שאינן בשימוש. למשל - שמירת הטלוויזיה במצב "המתנה" למעלה מ-12 שעות ביממה בממוצע. היום יש כפתור הדלקה כיבוי למכונות הכביסה/מייבשים ואם הכפתור לחוץ אז יש צריכה סטטית של חשמל. אז פשוט בסיום ההפעלה של המכונה/מייבש לכבות גם את הכפתור הזה.
 

11. אם יוצאים לכמה רגעים מהחדר וחוזרים - עדיף להשאיר אור דלוק ולא לכבות ואז אחרי כמה רגעים להדליק (פעולת ההדלקה לוקחת יותר חשמל).
 

12. את כל מוצרי החשמל שאינם בשימוש קבוע כמו מטען של מכשיר נייד, קטלן חשמלי, מנורה עומדת שאינה בשימוש ועוד - מומלץ להוציא מהחשמל ובכך להקטין את צריכת החשמל. מטענים ושנאים המחוברים לשקע צורכים חשמל גם כשלא מחובר אליהם מכשיר חשמלי.  ניתן היום לקנות מפצל עם מתג כיבוי, כך שבמקום להוציא ולהכניס כל פעם את כל השקעים של המטענים והשנאים אפשר פשוט לכבות את המפצל אליו הם מחוברים.
 

13. מחשב ממוצע צורך 300 וואט חשמל, 300* 24 שעות = 7200 קו"ש, אשר עולה כ-0.5 שח לכל 1000 וואט, כלומר 3.6 שקלים ליממה. עלות החשמל השנתית למחשב 365*3.6 שקלים = 1314 שקלים. בהנחה שהמחשב בשימוש שליש מהיממה, כיבויו ביתר השעות יחסוך 2/3*1314 = 876 שקלים בשנה. כיבוי המחשב רק בשעות הלילה יחסוך 438 שקלים בשנה. בנוסף לזאת, המאווררים יאספו פחות אבק ולכן יאריכו חיים, הדיסק הקשיח יסתובב פחות זמן סביב צירו, ולכן יאריך את חייו וכדומה.
 

14. ניתן להשתמש ב'שעון שבת' להגדרת שעת הכיבוי (לדוגמא של הבוילר. ניתן גם לקנות שקע עם שעון שבת ולחבר לכל מכשיר חשמלי בבית).
 

15. אם בבית יש דוד חשמל ולא דוד שמש - זול יותר להשאיר את הדוד דולק במהלך כל החודש מאשר להפעיל ולכבות את הדוד כל פעם מחדש. עם הזמן הדוד מתקרר. לכן אם מדליקים אותו רק בבוקר/ ערב, צריך בעצם לחמם את המים מהתחלה (כי המים קרים). אם הדוד פועל כל הזמן, התרמוסטט "דואג" שהמים יהיו תמיד בטמפרטורה חמה וכל פעם מחמם רק קצת. כשהמים מגיעים לטמפרטורה מסוימת התרמוסטט פשוט מפסיק את הדוד והוא לא צורך חשמל למרות שהוא דלוק.
 

16. התרמוסטט הפנימי של דוד החשמל שלכם מכוון ל-70 מעלות, כוונו את התרמוסטט ל60-65 מעלות ותוכלו להמשיך להנות ממים חמים וגם לחסוך הרבה כסף.
 

17. אחת לשנה-שנתיים מומלץ להזמין בעל מקצוע לבצע ניקוי אבנית בגוף החימום של הדוד, באותה הזדמנות רצוי לנקות גם את הקולטים בדוד שמש. כמו בניקוי המזגנים, פעולה זו תחסוך אנרגיה ותגדיל את יעילות פעילותו של הדוד.
 

18. לתכנן את זמן המקלחת - לנסות להתקלח ברצף. במקום להדליק לכל אחד דוד, אם אפשרי מבחינת השמש - לנסות להתקלח כשהמים עוד חמים מהשמש.
 

19. במקום להדליק בוילר לשעתיים בשביל למלא אמבטיה לתינוק, ניתן להרתיח מים בקומקום חשמלי או בסיר גדול על הגז, לשפוך לאמבט ולהוסיף לזה מים פושרים/קרים עד הטמפרטורה הרצויה.
 

20. הרתיחו מים על הגז. לוקח אולי מספר דקות יותר מאשר קומקום חשמלי, אך ידוע שהקומקום הוא אחד המכשירים שזוללים הכי הרבה חשמל בבית.
 

21. אם בכל זאת אתם מרתיחים מים בקומקום חשמלי – אל תמלאו אותו עד הסוף! אם אתם צריכים מים ל-2 כוסות מלאו כמות של מעט יותר מ-2 כוסות.
 

22. לעומת הקומקום החשמלי אותו כדאי למלא כמה שפחות, את מכונת הכביסה ומדיח הכלים רצוי להפעיל כשהם מלאים.
 

23. שיטת האם כבר, אז כבר. לוקח מלא זמן עד שהתנור מתחמם אז אם כבר אופים משהו כדאי לאפות כמה דברים ברצף.
 

24. אפשר לכבות תנור אפייה/טוסטר אובן כמה דקות קודם, האוכל ממשיך להאפות מהחום.
 

25. הימנעו ככל האפשר משימוש במייבש כביסה. מייבשי כביסה חשמליים הם מכשירים בזבזניים במיוחד, צמצום השימוש בהם הוא צעד קל ובעל חשיבות אדירה. תלו את הבגדים לייבוש בשמש. אם חייבים לייבש ביום חורף קשה עשו זאת רק אחרי סחיטה במהירות המקסימאלית במכונת הכביסה.
 

26. ניתן ורצוי להחליף את הנורות בבית לנורות חסכוניות. היום ניתן למצוא נורה כזו ב-7 ש"ח לנורה (לעומת 35-40 ש"ח לנורה לפני שנתיים) והחיסכון הוא עד 80% בצריכת החשמל.
 

27. נצלו את השמש, מקור האור הטבעי, כמה שרק אפשר. ביום פתחו את התריסים ותיהנו מאור טבעי בריא, ותחסכו הרבה חשמל. הסיטו את הווילונות, תנו לקרני השמש להאיר לכם את החדר והמשרד. אור שמש הוא משאב נהדר של אנרגיה - מחקרים רבים מראים שאור טבעי חיוני לבריאות ולתפקוד האדם, בשעה שאור מלאכותי פוגע בהם

 

28. חינוך הדור הצעיר לחסכון בחשמל ולשמירה על איכות הסביבה חשוב לא פחות מלהקטין את ההוצאות החודשיות שלנו. הדרך הטובה ביותר לחנך את ילדינו היא להוות להם דוגמא אישית.
 

29. אפשר גם למנות את הילדים להיות 'נאמני חשמל' ולדאוג שבני הבית מכבים אחריהם את האור כשיוצאים מהחדר.
 

לסיום, אל תשכחו שלחסוך בחשמל, זה גם אקולוגי. ולכן במיוחד שווה להשתדל. כי גם אם יש לנו כסף, ולא מפריע לנו עוד 100 שקלים לחשבון - כדאי להשקיע בטווח הארוך בכדור הארץ שלנו.
 

יש לכם טיפים נוספים? מוזמנות להיכנס לפורום הצרכנות באתר ולשתף אותנו!

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן