מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

מה זה היפוטוניה?

מאת: אפרת פינקלר | פורסם: 30/4/2017
מה זה היפוטוניה?

היפוטוניה היא מצב של מתח שרירים נמוך אצל התינוק – מה זה אומר ומה אפשר לעשות כדי לפתור את הבעיה?

את מרגישה שהתינוק שלך רפוי מאוד? הגוף שלו שמוט? הוא אינו מצליח להרים את ראשו בשכיבה על הבטן וכשאת מרימה אותו על הידיים הוא "נוזל" לך בין האצבעות? יכול להיות שמדובר בהיפוטוניה.
 

היפוטוניה או טונוס שרירים נמוך אלה ביטויים המצביעים על מתח שרירי ירוד. דמייני שרשרת רופפת באופניים- אם תדוושי במצב כזה תשקיעי המון מאמץ אבל לא תתקדמיולא תגיעי לשום מקום. זה מה שקורה אצל תינוקות עם מתח שרירי ירוד - השרירים עובדים בצורה חלשה מאוד ומקשים על התינוק לבצע פעולות כמו שכיבה על הבטן והרמת ראש, התהפכות וכ'ו. 

 
תינוקות היפוטוניים נראים שמוטים ורפויים, וכשנוגעים בהם ניתן לחוש כי הם רכים כמו חמאה. לדוגמא אם תנסי לכופף וליישר את כף רגלו של תינוק עם טונוס שרירי נמוך, לא תרגיש כל התנגדות ופעולת הכיפוף והיישור תהיה קלה מידי. עכשיו עשי זאת על ילד אחר או אפילו על בן- זוגך והרגישי בהבדל.
 
בהרבה מקרים היפוטוניה הולכת יד ביד עם גמישות יתר של המפרקים ואז אפשר יהיה לראות שהתינוק מתקשה לשכב על הבטן ולהישען על מרפקיו כיוון שהם נוטים החוצה וכך יהיה גם במצב של עמידת שש- כיוון שהברכיים נוטות החוצה התינוק יתקשה להישען עליהן והוא ישתטח בחזרה אל המזרן. אלה רק שתי דוגמאות של קשיים אך חשוב לדעת שתינוק היפוטוני יתקשה ברכישת כל שלבי ההתפתחות עקב המתח השרירי הירוד.
 
להיפוטוניה דרגות שונות ויכולות להיות סיבות שונות להיווצרותה, החל ממצב של טראומה, בעיות בתפקוד של מערכת העצבים המרכזית, הפרעות מולדות ועוד.
 
מצב כזה מפריע מאוד להתפתחותו של התינוק כיוון שהשרירים מתקשים לעבוד ולכן תינוקות אלה נראים לא פעילים וחסרי תנועה.
 
המטרה החשובה ביותר היא ליצור עבור תינוק זה הזדמנויות להיות בתנועה ולעודד אותו לפעולה.
 
ככל שהוא ינוע יותר שריריו ילכו ויתחזקו והוא יוכל לבצע פעולות ולרכוש את שלבי ההתפתחות.
 
בעזרת עבודה אינטנסיבית הכוללת מגע רב נוכל להביא את התינוק לרכישה נכונה של כל שלבי ההתפתחות. אני אומרת בכוונה עבודה אינטנסיבית כיוון שצריך להבין שאין תרופת קסם במצב כזה.אפשר לעזור לתינוקות היפוטונים אך צריך לעבוד בשביל זה, זה לא משהו שיעבור מעצמו. 
 
לאחרונה פנתה אלי אמא לתינוק בן 10 חודשים שעדיין אינו זוחל. היא ציינה שלפני שלושה חודשים הם קיבלו אבחנה כי מדובר בהיפוטוניה ומאז היו פעם אחת אצל פיזיוטרפיסית שנתנה להם תרגילים לעשות בבית. האמא אמרה לי כי היא לא רואה שום שינוי ואני בשלב זה הסברתי כי לאחר פגישה אחת קשה עד בלתי אפשרי לצפות לשינוי ושצריך להמשיך ולהתמיד בתרגול עם התינוק. חשוב להבין- כשמדובר בהיפוטוניה התמדה ואינטסיביות הן שם המשחק. ככל שתתמידו יותר לעבוד עם התינוק לפי הדרכה אישית, כך תוכלו לראות יותר שיפור ביכולת התפקוד שלו.
 
תינוקות אוהבים ללמוד ושמחים כאשר הם רואים תוצאות ולכן הם נוטים לשתף פעולה.
 

 
עיקר העבודה היא העלאת המתח השרירי ולימוד התינוק להתמודד מול כוח הכובד.  לדוגמא לשכב על הבטן, להישען על המפרקים ולהרים את הראש זו התמודדות מול כוח הכובד.
 
כמו שאמרתי, תינוקות נוטים לשתף פעולה וזאת גם מפני שהעבודה נעשת איתם ולא עליהם, המגע הוא מגע נעים והכל נעשה תוך כדי משחק.
 
חשוב לדעת כי היפוטוניה שלא קיבלה התייחסות בגילאי הינקות עשויה להמשיך וללוות את הילד לכל אורך חייו ולהפריע לו בפעולות הכי בסיסיות, אכילה/ בליעה, התפתחות השפה, ישיבה, קפיצה, ריצה, ציור ועוד.
 
אני רואה חשיבות רבה מאוד בטיפול בבעיות התפתחות מוקדם ככל שניתן ולכן כמעט בכל כתבה שלי אני ממליצה להתייחס לדברים בזמן אמת. איתור מוקדם מאפשר לנו התערבות מוקדמת ולהתערבות מוקדמת יש תוצאות מהירות יותר וטובות יותר.
 
לכן גם הפעם אסיים בהמלצה הזו - אם הזדהת עם הכתוב פה, אם זיהית אצל ילדך סימנים העשוים להצביע על היפוטוניה, גשי לקבלת הדרכה אישית מאיש מקצוע כבר עכשיו.
 

היפוטוניה | התפתחות תינוקות
 

*במידה ויש לכם חשש בנוגע להתפתחותו של הילד, אתם יכולים לפנות למדריכת ליווי התפתחותי או לרופא הילדים אשר יכול להפנות אתכם למכון להתפתחות הילד בקופת החולים בה אתם חברים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן