מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > בריאות התינוק

מה חשוב לדעת על פריחה אצל תינוקות?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 19/11/2017
מה חשוב לדעת על פריחה אצל תינוקות?

תינוקות רבים סובלים מפריחות שונות במהלך החודשים הראשונים לחייהם. כיצד נדע מתי מדובר בפריחה נורמלית שתחלוף מעצמה ואיך נדע לזהות מתי מדובר במצב מסכן חיים הדורש בדיקת רופא?

תינוקות רבים סובלים מפריחה במהלך חודשי חייהם הראשונים (בעיקר בשבועות הראשונים) והורים רבים מוצאים עצמם חסרי אונים אל מול התינוק הקטן והמתוק שלהם - שלפתע עורו פורח ומגורה. 
 

פריחה ותינוקות - למה זה קורה?
 

עור גופנו מגן על הקטנים והגדולים כאחד מפני התייבשות, זיהומים וכמובן משמש גם לצורך ויסות טמפרטורת הגוף. כאשר העור שלנו חשוף לגירויים ושינויים הדבר מתאפיין פעמים רבות בהופעת פריחה, שינוי צבע העור, נפיחות ועוד.
 

מה הן הסיבות הנפוצות להופעת פריחה אצל תינוקות?
 

תגובה לתרופה שקיבל הילד
אלרגיה לסוג מסוים של מזון
שימוש באבקת כביסה או מרכך כביסה שלא מותאמים לתינוק
שינויים חדים בטמפרטורת החדר בו שוהה התינוק
הופעת חום גבוה אצל התינוק או לחילופין אצל תינוק אשר סובל מקור
שימוש בקרמים או סבונים שלא מתאימים לעור התינוק
יותר מדי שכבות לבוש
הלבשת בגדים שלא מתאימים לתינוק מבחינת מידתם ומפעילים לחץ על עור התינוק
ועוד

האם פריחה מסכנת את התינוק?

ברוב המקרים הפריחה כלל לא מסכנת את התינוק וגם לא נחשבת למדבקת או מזיקה. לרוב כשם הפריחה מגיעה כך היא גם חולפת. יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם הופעת פריחה היא בהחלט דבר שאסור להתעלם ממנו ויכולה גם להעיד על סכנה של ממש.


איך נדע שהפריחה עלולה להיות מסוכנת?


לחצו על אזור הפריחה שעל גופו של התינוק, במידה ובעת הלחיצה על המקום האזור נראה רגיל - סביר להניח שמדובר בפריחה לא מסוכנת. לעומת זאת, במידה ובעת הלחיצה הפריחה ממשיכה להופיע - קיים סיכוי ומדובר בפריחה מסוכנת שמחייבת בדיקת רופא בהקדם האפשרי. בנוסף, במידה והפריחה מלווה בנפיחות באזור הפה, בקשיי נשימה או בכל תופעה נוספת יוצאת דופן המעידה על מצוקה של התינוק - יש לפנות מיד לרופא הילדים.

 


 

מה הן הפריחות האופייניות לתינוקות שלא מעידות על מחלה ולא דורשות בדיקת רופא?
 

סבוריאה (דלקת עור חלבית) - כאשר תינוק סובל מפריחה זו לרוב תופיע פריחה שומנית, המלווה בקשקשים וצבעה אדמדם. לרוב תתקלו בפריחה זו בשלושת החודשים הראשונים לחייו של הילד. הפריחה מופיעה לרוב על גבי קרקפת ראשו של התינוק, אזור החיתול, מאחורי האוזניים או באזורים בהם יש לתינוק קפלי עור. לרוב פריחה זו חולפת מעצמה. במידה ולא - ניתן לקבל משחות שונות שיטפלו בבעיה אך יש להיוועץ כמובן ברופא הילדים.
 

תפרחת חיתולים - מדובר בפריחה המתפתחת באזור המחותל בישבנו של התינוק או באזור המפשעה, והיא גורמת לאדמומיות, תחושת צריבה, ולעיתים גם מתפתחת לפצעים כואבים במיוחד. תפרחת חיתולים נפוצה בעיקר בקרב תינוקות בגילאי 9-12 חודשים, ואין כמעט הורה שלא נתקל בה. ניתן לטפל בה באמצעות מריחת משחות שונות למניעת או טיפול בתפרחת חיתולים (כגון "אינטיול", "דזיטין" ועוד). רצוי את אזור הפריחה במים זורמים עם קצת סבון ולהשתדל להימנע משימוש במגבונים בהם התפרחת מופיעה. השתדלו לחשוף את עור התינוק לאחר כל החלפת חיתול למשך 5 דקות לפחות, זאת בכדי לאוורר את האזור.
 

מיליה - פריחה הנראית כמו נקודות לבנות או צהבהבות המופיעות לרוב על גבי פניו של התינוק לאחר הלידה. פריחה זו לא כואבת לתינוק ולרוב חולפת מעצמה ללא כל טיפול לאחר מספר שבועות מיום הלידה.
 

אקנה תינוקות - מדובר בפריחה המאופיינת בנקודות אדומות אשר בתוכן יכולות להופיע נקודות לבנות. פריחה זו לרוב נוצרת מחשיפתו של התינוק שרק נולד להורמונים בגופה של אמו. פריחה זו לרוב חולפת לאחר מספר שבועות מיום הלידה וחל איסור מוחלט על שימוש במוצרי אקנה למבוגרים לצורך טיפול בתינוק. במידה והיא לא חולפת יש להיוועץ ברופא הילדים.
 

תפרחת תינוקות - פריחה המופיעה בימים שלאחר הלידה וגם חולפת מעצמה כעבור מספר ימים. תפרחת מתאפיינת באזורים אדומים ומגורים ולעתים אף בשלפוחית קטנטנה אשר מופיעה על גבי האזור המגורה. אין צורך בטיפול מיוחד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן