מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > בריאות התינוק

מכשיר אדים: המלצות שימוש ותפעול

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/3/2012
מכשיר אדים: המלצות שימוש ותפעול

מידע אודות חיידק הליגיונלה, דרכי הטיפול במחלה והוראות תחזוקה ותפעול למכשיר האדים הקרים שבביתכם

בתחילת חודש מרץ 2012 נפטר תינוק בן ארבעה חודשים, זאת לאחר שנדבק בחיידק הליגיונלה (חיידק התוקף לרוב את מערכת הנשימה, אליה הוא מועבר דרך אוויר מזגנים). ככל הנראה התינוק נדבק בחיידק, בשל שימוש במכשיר אדים אשר היה בחדרו. 

 

בעקבות המקרה המצער הפסיקו הורים רבים להשתמש במכשיר האדים, בעוד רבים ממשיכים להשתמש בו אך לא בטוחים כיצד יש לתחזק את המכשיר בצורה הבטוחה ביותר עבור התינוק. רכזנו עבורכם מידע חשוב אודות החיידק המסוכן והנחיות שימוש בטוח במכשיר האדים.
 

כיצד מאבחנים את מחלת וחיידק הליגיונלה?

חיידק הליגיונלה גורם למחלה זיהומית, שלא עוברת מאדם לאדם. בתחילה תסמיניה של המחלה הם כשל דלקת ריאות ועל החולה לקבל טיפול אנטיביוטי. לכן אם יש לכם ספק - גשו לרופא הילדים במהרה לצורך בדיקה והתאמת טיפול תרופתי הולם.

 

חיידק הליגיונלה הוא חיידק הנחשב לנדיר והוא מתפתח בתוך מקורות מים שונים, ביניהם מים עומדים (בדומה למי מזגנים, בריכות, ביצות ועוד). חשוב להבין כי לא כל מי שידבק בחיידק יפתח את המחלה וכי לא מדובר בחיידק אלים. לרוב מי שיפגע מהחיידק הם אותם אנשים הסובלים ממערכת חיסונית חלשה או תינוקות קטנים אשר המערכת החיסונית שלהם לא סיימה להתפתח כמו שצריך. 
 

לא כל הדבקות בחיידק תגרום למחלה מסובכת, פעמים רבות החיידק אף עלול להראות כשפעת. בשל המודעות לחיידק, כיום, רופאים נוהגים לבדוק אם מדובר בחיידק כאשר ילד עבר צילום ריאות והתוצאות המתקבלות הן חריגות. מקרי מוות הקשורים לחיידק הם נדירים מאוד וניתן למנוע אותם באמצעות טיפול נכון בזמן.
 

הסימנים של המחלה דומים לאלו של שפעת ודלקת ריאות - בעיקר חום, שיעול וקשיי נשימה. 
 

את המחלה מאבחנים באמצעות ביצוע בדיקת דם ובדיקת שתן. 

כיצד עלול להתפתח חיידק הליגיונלה במכשיר האדים הביתי?

 

החיידק איננו מתפתח במכשיר האדים אלא עובר דרך המים אשר אותם אנו ממלאים במכשיר. במידה ואתם שומרים על מכשיר נקי - אין סיבה שהחיידק יתפתח בו בדרך אחרת.
 

מתי כדאי להשתמש במכשירי אדים בחדר התינוק?
 

מכשיר האדים גורם לאוויר החדר להיות לח ומתאים לדרכי הנשימה של התינוק שלכם, לכן חשוב להקפיד להשתמש בו במידת הצורך. בימים בהם אתם מחממים את המים באמצעות מזגנים ובחוץ קר, האוויר בבית מתייבש ומצב מסוג זה יש צורך להדליק את מכשיר האדים בכדי להקל על נשימת התינוק. לחלופין גם בקיץ, כאשר המזגן עובד בבית על קירור שעות נוספות - מומלץ להדליק את מכשיר האדים.
 

כאשר תינוקות מצוננים, משתעלים ולא במיטבם - גם במצב זה מומלץ להדליק בחדרם את מכשיר האדים.

 

בעוד אנו ממתינים שמשרד הבריאות יפרסם הוראות מסודרות ומעודכנות בנוגע לטיפול ותחזוקת מכשירי אדים קרים, אנו מעדכנים אתכם בכל הדרכים למניעת היווצרות חיידקים במכשיר האדים שבביתכם.


כיצד תשמרו על מכשיר האדים שלכם נקי ובטוח לשימוש?
 

1. קראו את הוראות האחזקה של המכשיר שרכשתם בעיון ומלאו אחר ההוראות המתאימות למכשיר שרכשתם. לרוב תמצאו בהוראות הנחיות לניקוי ותחזוק המכשיר.
 

2. הקפידו להחליף את המים במכשיר בכל יום.
 

3. הקפידו לשטוף את המכשיר במים וסבון במשך 20 דקות לפחות אחת לשבוע. לאחר השטיפה הקפידו להניח לו להתייבש היטב ורק אז תחזירו אותו לשימוש.
 

4. הבסיס של המכשיר עלול להתמלא באבנית, חשוב לטפל בה ולנקות אותה בזמן בטרם היא מצטברת בכמות גדולה.
 

5. חשוב להבין כי המכשירים אותם רוכשים כיום בחנויות בישראל הם לרוב מדגם סיני וזול. ברוב המכשירים שנקנו בעבר היה צורך גם בשימוש בפילטר מיוחד אותו היה להחליף מעת לעת. כיום המכשירים מגיעים עם מסננים אך אין זה אומר שאין צורך לנקות אותם וחשוב מסיבה זו לקרוא היטב את הוראות היצרן.
 

6. מומלץ להכניס אל המכשיר מים מורתחים, מכיוון שהחיידק איננו שורד במים מורתחים. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן