מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

תינוק זה לא מכונת קפה

מאת: אפרת פינקלר | פורסם: 6/8/2014
תינוק זה לא מכונת קפה

בעידן של היום נדמה שלכל מצב יש פתרון טכנולוגי. אבל ילדים הם לא מכונות וכל דבר שצריך "לתקן" דורש סבלנות, הבנה ולעתים גם התערבות של איש מקצוע

לא מזמן כתבתי על התחושה שהיום אפשר למצוא הכל באינטרנט. בתחושה הזו יש לעיתים הרבה מן האמת כי בזכות הטכנולוגיה והמידע הזמין הרבה מאוד תהליכים התקצרו. ובכל זאת, גם היום בעידן ה"מיידי" וה"בלי לצאת מהבית" לא כל בעיה ניתן לסדר ולתקן בלחיצה על כפתור ה– enter ולא כל תהליך ניתן לסיים בהתייעצות אחת עם בעל מקצוע. 
 

מכונת הקפה או הכביסה לא עובדת? אין בעיה! נזמין טכנאי - הוא ינתק כבל אחד ויחבר אחר, מקסימום יחליף איזה חלק או כרטיס, הן - יחזרו לעבוד כמו קודם ואנחנו  - נוכל לחזור ולהנות מהן.
 
אבל עם בני אדם, זה לא תמיד עובד ככה. וכמובן שגם לא עם תינוקות. כדי "לתקן" אצל בני אדם קושי כלשהו, לרפא כאב כרוני או מחלה שהיא מעבר לוירוס חולף וגם כדי ללמד את הגוף משהו חדש -  ברוב המקרים זה יהיה עניין של תהליך וצריך להבין את זה. זה יכול להיות תהליך קצר מאוד וזה יכול להיות תהליך ארוך אבל כמעט בשום מקרה השינוי לא יקרה מעצם הפגישה החד פעמית עם איש המקצוע. כשאנחנו מקבלים מהרופא אנטיביוטיקה, למרות שאיננו מרגישים עדיין בטוב מיד לאחר נטילת הכדור הראשון, אנו ממשיכים לקחת את שאר הכדורים עד שנחלים, וכשילד לומד לשחות אנחנו לא מצפים שהוא ישחה בצורה עצמאית כבר בשיעור הראשון, וידרשו כמה וכמה שיעורי שחיה עד שהוא יוכל לשחות לבדו ללא מצופים וללא עזרה.
 
וזה בדיוק מה שקרה לי עם אלון (שם בדוי), תינוק שובה לב בן 5.5 חודשים, שהוריו שמו לב שהוא מתקשה להתהפך. 
 
אלון הגיע אלי עם הוריו כשהיה בן 5.5 חודשים. ההורים סיפרו לי  כי הוא התהפך פעם אחת מהגב לבטן ופעם אחת מהבטן לגב ומאז הפסיק לעשות זאת והראה קושי לעשות זאת שוב.
 
בפגישה הראשונה ראיתי שאלון שוכב יפה על הבטן אך ברוב הזמן ידיו היו פרוסות לצדדים וכפות ידיו קפוצות. ניתן היה לראות שהוא מאמץ מאוד את שריריו באזור הצוואר והכתפיים. גם כשאלון שכב  על הגב אפשר היה לראות שהכתפיים שלו נמצאות ממש קרובות לאוזניים ובאופן כללי הגוף שלו היה מעט נוקשה. כל הדברים האלה יחד הקשו על פעולת ההתהפכות הדורשת חופש תנועה בכל חלקי הגוף.
 
הסברתי להוריו של אלון שכדי שנוכל ללמד את אלון להתהפך בחופשיות צריך קודם כל ללמד אותו להרפות מההחזקה המיותרת של השרירים והדרכתי אותם כיצד לעשות זאת בעזרת כמה תרגילים פשוטים.
 
שבוע מאוחר יותר, בפגישתנו השנייה אימו של אלון ספרה לי בהתלהבות רבה על השינוי שהיא ראתה בו. רק עכשיו היא הבינה עד כמה הידיים שלו היו קפוצות ומחוזקות ועכשיו, בעקבות העבודה שעשו בבית, הידיים שלו השתחררו. כתוצאה מכך אלון היה מסוגל כעת לשכב על הבטן, לתפוס את רגליו עם כפות ידיו ולהתגלגל לצדדים ואף הצליח להתהפך כמה פעמים לבד.
 
השינוי היה מדהים. אני הבחנתי שהכתפים של אלון חזרו למקום בו הן צריכות להיות, כפות הידיים לא היו עוד קפוצות ובשכיבה על הבטן הידיים לא היו פרוסות לצדדים, אלא נשארו במרכז.
 
בסוף הפגישה נתתי להם תרגילים נוספים לעשות בבית במשך השבוע.
 
בפגישה השלישית ראינו שיפור נוסף - אלון כבר שכב על הבטן ושיחק בנוחיות מלאה.  הידיים כבר לא נפרסו לצדדים בכלל מה שאפשר לו בסיס תמיכה טוב והישענות טובה על המרפקים. בפגישה אלון הדגים לי כיצד הוא מתהפך בעצמו מהבטן לגב וכיצד עם מעט עזרה הוא מתהפך מהגב לבטן. אפשר היה לראות בצורה ברורה מאוד כיצד בעקבות התרגילים שהוריו הקפידו לעשות איתו בין פגישה לפגישה, אלון זכה לחופש תנועה, גופו כבר לא היה נוקשה והשרירים לא היו מוחזקים. זה למעשה מה שאפשר לו לזוז בחופשיות.
 
כמה ימים לאחר הפגישה השלישית, התקשרה אלי אימו של אלון וספרה בהתרגשות איך הוא מתהפך בחופשיות בבית ואף עושה צעדים ראשונים לכיוון הזחילה. היא הוסיפה שהיא רואה עד כמה אלון שמח מהעצמאות החדשה שזכה בה.
 
אז מה היה לנו?
 
תינוק אחד שהתקשה לנוע בחופשיות ולהתהפך, זוג הורים עירניים ומודאגים קלות ותהליך עבודה קצר של שלושה שבועות (שלוש פגישות איתי והתמדה של ההורים על עבודה בבית) שבסופו:
 
1. אלון התהפך בחופשיות ואף ניסה כבר לזחול. 
 
2. הוריו רכשו לעצמם שקט נפשי ושמחה על כך שעשו מה שיכלו כדי לעזור לבנם להיות עצמאי.
והקפה? עכשיו כשהילד מאושר וההורים רגועים אפילו הקפה הרבה יותר טעים.
 
 
המאמר נכתב על ידי אפרת פינקלר - מתמחה בהתפתחות תינוקות. 
התפתחות תינוקות| התפתחות תינוקות
 
*במידה ויש לכם חשש בנוגע להתפתחותו של הילד, אתם יכולים לפנות למדריכת ליווי התפתחותי או לרופא הילדים אשר יכול להפנות אתכם למכון להתפתחות הילד בקופת החולים בה אתם חברים.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן