מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

מיתוסים בנושא שינה של תינוקות ופעוטות

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 23/5/2019
מיתוסים בנושא שינה של תינוקות ופעוטות

האם הנקה פוגעת בהרגלי השינה? האם דייסה מסייעת לתינוק לישון טוב יותר? יועצת השינה, גנית פרג - מייסדת שיטת לילה טוב - משתפת אתכם במיתוסים שונים בנושא שינה ותינוקות

מאמר מאת: גנית פרג, מייסדת שיטת 'לילה טוב' - להקניית הרגלי שינה בריאים לתינוקות ופעוטות. מרכז לילה טוב  09-7422611 www.ganit-prag.com     

    
 
"עד גיל 18 כולם ישנים" 
 נהוג לחשוב כי בעיות שינה נפתרות מעצמן, אך זוהי טעות. תינוק שאינו יודע להירדם באופן עצמאי ותלוי בגורמים חיצוניים כנראה יתקשה להירדם גם בחייו הבוגרים ויהיה זקוק לעזרים חיצוניים כמו טלוויזיה, קריאת ספר ועוד.
 
דייסה לפני השינה תמלא את קיבתו של התינוק והוא יישן טוב יותר 
לא נמצא שום קשר בין רעב ליקיצות בלילה מעל גיל 4 חודשים. לעיתים האכלה של דייסה הנה כבדה מדי וזה דווקא עשוי להפריע את שנתו של הילד.
 
כדאי להשכיב תינוקות לשנת יום באור ולא בחושך כדי לא לבלבל אותם עם שנת הלילה
הורמון המלטונין (הורמון השינה) מופרש בחושך, מה שמקשה מלכתחילה על ההירדמות בשעות היום. הורמון זה מושפע גם באופן מלאכותי ולכן החשכת החדר במהלך היום עשויה להקל על הירדמותו ואין לחשוש מבלבול.
 
בגלל הקושי להירדם בשעות היום, אפשר ללמד ילד לישון רק בשנת הלילה 
כאשר ילד ידע שישנה אפשרות אחרת להירדם (עגלה, הנקה), בשלב מסוים הוא יתחיל לדרוש אותה גם בשעות הלילה, גם אם שנת הלילה משתפרת, זה זמני. לימוד הרגלי שינה והירדמות עצמאית חייב לחול על כל שעות היממה.
 
כדי לגמול ילד מהאכלות בלילה אפשר להציע לו מים במקום ואז לא יהיה" שווה לו" לקום 
לא רצוי להציע לתינוק מים בלילה באופן קבוע כיוון שילדים נוטים לפתח תלות במים ומכאן להעלות את כמות צריכת המים עוד ועוד, מה שיקשה מאוד על הגמילה בהמשך.
 
כדאי לגמול ילד המשתמש במוצץ כדי שלא יפתח תלות 
זה בסדר שילד ייעזר מוצץ כדי להירדם. ישנו קושי לגמול ממוצץ בגיל צעיר כיוון שהשימוש בו מרגיע אות הילד. יש ללמדו לקחת מוצץ לבד ולספק אותו לעצמו מבלי להיות תלוי בכך שיכניסו לו אותו לפיו כבר מגיל 5 חודשים
 
"הילד שלי למד להירדם עצמאית אבל המטפלת מרדימה אותו על הידיים והרסה לי את כל מה שלימדתי" 
ילדים יודעים לעשות הבחנה ברורה בין המטפלים השונים וגם אם המטפלת מרדימה על הידיים אבל ההורים לא, הילד ילמד שמה שאפשרי אצל המטפלת לא אפשרי בבית. (כמו שילדים רבים נרדמים לבד בגן אבל בבית זקוקים לעזרה)
 
אי אפשר ללמד שני אחים\תאומים הרגלי שינה כאשר הם ישנים באותו חדר 
ילדים מתרגלים לבכי של האחר ובשלב מסוים זה כבר לא יעיר אותם. לעומת זאת, הוצאה מהחדר של אחד הילדים בכל פעם שבוכה, עשויה לפגוע בהרגלי השינה שלו כיוון שבכל פעם יצפה שיוציאו אותו במקום לנסות להתמודד.
 
הנקה פוגעת בהרגלי השינה 
אין שום קשר בין השניים. ילד שתלוי בהירדמות בהנקה מטופל בדיוק כמו ילד שתלוי שמציצה מהבקבוק. ניתן ללמד תינוק יונק הרגלי שינה טובים ואף שינה רציפה בלילה כבר מגיל 5 חודשים.
 
רוב בעיות השינה הם עם הילד הראשון כי איתו עושים את כל הטעויות 
הרגלי שינה הם פונקציה גם של טמפרמנט הילד וגם של התנהגות ההורים כך שאין קשר בהכרח למיקומו של הילד במשפחה. בעיות שינה יכולות להימצא בשכיחות גבוהה גם אצל הילד השני, השלישי, הרביעי וכן הלאה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן