מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > הנקה

להניק בלי להיות בהריון - זה אפשרי?

מאת: רוני ביר | פורסם: 4/12/2018
להניק בלי להיות בהריון - זה אפשרי?

האם אישה שלא הרתה יכולה לייצר חלב אם ולהניק מבלי ללדת? בעזרת הכנה מקדימה, גירוי השדיים, שאיבות ועזרים לייצור חלב - זה בהחלט אפשרי

נשים אשר לא יכולות להרות או ללדת בוחרות באופציות שונות כמו אימוץ או פונדקאות, בעוד שהחוויה של להיות בהריון וההתחברות לתינוק עוד במהלך ההריון נמנעת מהן. ההנקה ומתן חלב אם לתינוק יכולה לעזור לחיבור הקשר אם-תינוק (bonding) וגם לתת לתינוק את הדבר הטוב ביותר עבורו.

 
כאשר אישה מחליטה ומתחילה תהליך אימוץ או פונדקאות היא יכולה לתכנן ולהתחיל לעבוד על ייצור החלב לפי הזמן הצפוי להגעת התינוק.
 
בלוטות החלב, כמו כל חלק אחר בגופנו, נשלטות ע"י המוח (במיוחד ע"י החלק המודע של המוח). אם המוח יקבל שדר על גירוי הפטמה לייצור החלב, המוח יגיב ע"י שליחת אות חשמלי דרך מערכת העצבים להתחיל לייצר חלב. הפרולקטין והאוקסיטוצין – ההורמונים האחראים על ייצור ושחרור החלב, מיוצרים כתגובה לגירוי הפטמה.
 
הנקה בלי להיות בהריון מצריכה הכנה והיערכות מראש. לאחר שאישה החליטה על אימוץ או פונדקאות רצוי שתתייעץ עם יועצת הנקה מוסמכת ע"מ שתדריך אותה ותיתן לה הנחיות מפורטות. התמיכה שתקבל מהסביבה הקרובה היא חשובה לתהליך מכיוון שמדובר על הליך הכנה גופני לא פשוט. חשוב לדעת כי ההצלחה תלויה בכך שלאם יש מספיק זמן מראש להתכונן.
 

 
דרכים לייצור החלב:
ההכנה היא בעזרת גירוי השד מס' פעמים ביום, מומלץ להתחיל לשאוב כ-8 פעמים ביום למשך כ-20 דקות כל פעם (משני השדיים). בהתחלה לא יצא כלום ולאחר כשבועיים כבר יתחילו לבצבץ טיפות חלב ובהמשך ממש ייווצרו כמויות. תפוקת החלב תגיע בדרך-כלל בין שבוע לחודש מהתחלת השאיבות. עם הזמן ניתן לשים לב לשינוי בצבע הפטמות ורקמת האריאולה, השדיים עשויים להיות מלאים יותר. חלק מהנשים ירגישו צמא מוגבר, ייתכנו שינויים במחזור החודשי ובחשק המיני (כל אלו בעקבות הפרשה מוגברת של הורמונים). בזמן שכבר ממש מתחילות לצאת כמויות של חלב ניתן להתחיל לאגור ולשמור את החלב השאוב (ניתן לשמור חלב אם בהקפאה עד חצי שנה) ובאם יהיה צורך יהיה ניתן לתת לתינוק תוספות או השלמות ע"י החלב שנשאב מבעוד מועד.
 
לאחר הלידה של הפונדקאית או קבלת התינוק המאומץ ניתן יהיה לנסות לחבר את התינוק ישירות לשד ולהתחיל הנקה ישירה. בהדרגה, הגירוי להמשך ייצור החלב יהפוך להיות ע"י היניקה הישירה ופחות ע"י המשאבה. התהליך צריך להיות הדרגתי תוך מעקב מוקפד על הזנה מספקת של התינוק ולעיתים צריך לתת תוספות. את התוספות ניתן להשלים ע"י מערכת SNS (מערכת הזנה משלימה).
 
המערכת שומרת על הקשר שבין שד האם לתינוק, דבר המחזק את הקשר בין האם עצמה לתינוקה. ערכה זו גם עוזרת לאם בייצור החלב, הערכה בנויה מבקבוק אותו תולה האם על צווארה לנוחות מרבית, 2 צינורות המודבקים לחזה האם כאשר הקצוות בולטים מעט מעבר לפטמות, הצינוריות דקות ורכות במיוחד עד כי התינוק לא מודע לנוכחותן. כאשר התינוק יונק הוא בעצם מקבל מזון גם משד האם וגם מהמערכת. את הבקבוק ניתן למלא או בתמ"ל או בחלב הנשאב מראש ובכך לדאוג להשלמת כמויות החלב. התינוק מקבל את החלב באמצעות הצינורית בתנוחה ובמגע שמחקים הנקה טבעית.
 
לרוב, שאיבות תכופות וגירוי נכון של הפטמות יספיקו לייצור החלב לתאריך המיועד, לעיתים יהיה צורך להיעזר בנטילת כדורים המעודדים הגברת חלב, הכדורים נקראים מוטיליום והם ניתנים אך ורק עם מרשם רופא. רצוי להתחיל ללא נטילת הכדורים ובליווי צמוד של יועצת הנקה וביחד איתה ליצור תכנית מתאימה.
 
ההחלטה להניק ולהזין את התינוק בחלב אם כאשר מדובר באימוץ או פונדקאות היא החלטה אמיצה, וצריך לברר ראשית עד כמה חשוב לאם להניק ומה ייחשב אצלה כהצלחה, יש אחת שבעיניה להניק מעט ואז לתת השלמה בבקבוק זו הצלחה ומשהי אחרת תראה הצלחה רק בהנקה מלאה.
 
בכל מקרה הכוונה והרצון חשובים כשלעצמם, שיהיה בהצלחה.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן