מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > תזונה תינוקות

תשעה טיפים להתחלת מוצקים

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 8/2/2015
תשעה טיפים להתחלת מוצקים

בטרם תתחילו לתת לתינוק טעימות של מזון מוצק יש כמה דברים שכדאי לזכור ולדעת, שיסייעו לכם לעבור את תקופת הטעימות וההסתגלות בשלום

כאשר מתחילים את שלב הטעימות, השלב בו מתחילים לתת לתינוק מזון מוצק, כולנו מלאים בהתרגשות גדולה וציפייה שהילד שלנו ישתף פעולה, יזלול כל דבר שנגיש לו ובמהרה יישב איתנו סביב השולחן ויחסל סטייקים, פסטות או כל דבר אחר שמתבשל בבית. כגודל הציפיות כך גם גודל האכזבות, מכיוון שלא כל התינוקות שמחים לעשות את המעבר למזון מוצק וגם לא תמיד בשלים לכך. 
 

רכזנו עבורכם מספר טיפים, שיסייעו לכם לעבור את המעבר למוצקים בצורה נוחה, נעימה וגם בדרך התואמת את המציאות שלכם ושל התינוק שלכם.

* חשוב לזכור שעל פי ההנחיות החדשות שלב הטעימות מתחיל כעת רק בגיל חצי שנה.

למדריך המלא לשלב הטעימות והנחיות משרד הבריאות - לחצו כאן

 

1. התייעצו עם רופא הילדים - בטרם תתחילו לתת לתינוק טעימות, כדאי להתייעץ עם רופא הילדים. ישנם ילדים שגיל 6 חודשים הוא מוקדם מדי עבורם, לדוגמה פגים שנולדו חודש-חודשיים לפני הזמן או ילדים הסובלים ממשקל נמוך או בעיות רפואיות שונות (כגון עצירויות קשות, שלשולים וכו). רופא הילדים יידע לכוון אתכם לגבי הזמן הנכון המתאים לילד שלכם להתחלת המוצקים וגם יוכל לעדכן אתכם מה הם המאכלים שמומלץ להימנע מהם כי הם עלולים להחריף בעיה מסוימת הקשורה ספציפית לילד שלכם.
 

2. לא כדאי להתחיל עם פירות - הורים רבים מתחילים את שלב הטעימות עם תפוחים, בננות ופירות אחרים. למרות שנדמה שהילד זולל אותם בשמחה, הדבר עלול להוות בעיה בהמשך, מהסיבה הפשוטה שפירות הם מתוקים ולכן מתחבבים בקלות על הילד. כאשר תנסו להציע לו כשלב שני ירקות הוא פחות ישתף פעולה, מכיוון שלא יבין לאן נעלם הטעם המתוק של הפירות. לכן התחילו עם ירקות ורק לאחר שנדמה לכם שהילד טועם אותם כמו שצריך - רק אז עברו אל הפירות.
 

3. דאגו לציוד מתאים - בטרם יישב הילד לאכול ולטעום דאגו למקום נוח ומתאים לעשות זאת - לכסא המתאים לשלב ההתפתחות שלו, בו יוכל לשבת בנוחות מבלי להסתכן בחנק ומצד שני כסא שלא יפעיל לחץ על הגב והאגן שלו טרם הוא התיישב בעצמו. כדי למנוע מצב של צלחות שמתעופפות באוויר אל הרצפה ובמקום להלחם איתו על הכפית - בחרו צלחת מתאימה, אולי אחת כזו שנדבקת בואקום למגש וגם תנו לו כפית משלו שיוכל לשחק איתה במקום לנסות לחטוף את שלכם.

 


 

4. אל תחששו מלכלוך - חלק בלתי נפרד משלב הטעימות והמעבר למוצקים בכלל הוא לכלוך. הילד רוצה לגעת, להרגיש, להכניס לבד לפה וכו. הורים רבים נרתעים מכך, מכיוון שהם מנסים למנוע לכלוך מיותר. אבל אין מה לעשות, לכלוך הוא חלק מהסיפור, מהחוויה של הילד וחלק מההתנסות שלו. לכן הושיבו את הילד בפינה בבית שלא אכפת לכם שתתלכלך וקחו בחשבון שמה לעשות, בסוף צטרכו לנקות.
 

5. מצאו את הזמן המתאים לטעימות - אל תושיבו את הילד לטעום ולהתנסות בשעות בהן הוא עייף, עצבני וחסר סבלנות. עשו זאת כאשר הוא רגוע, מחייך ומשתף פעולה. ניסיון להאכיל אותו בשעה לא מתאימה יגרור מצב בו הוא לא ישתף פעולה, אתם תהיו מתוסכלים וכל החוויה תהפוך למאוד לא נעימה.
 

6. הילד מסרב? תמשיכו להציע - לתינוקות לוקח זמן להתרגל למרקם, לטעם ולריח של מזון מוצק, לכן בעוד ישנם מאכלים שיתקבלו בשמחה ישנם כאלה שיתקבלו בדחייה. גם אם התינוק שלכם דוחה מזון מסוים - עליכם להמשיך להציע לו. לא בכוח, לא בכל יום, אך גם אל תוותרו. גם אם הילד דוחה את המזון אין זה אומר שמדובר בבזבוז זמן וגם זה לא אומר שאתם מענים אותו, זה פשוט אומר שלוקח לו קצת יותר זמן להתרגל. ישנם הורים שבשל דחיית הילד מוציאים לחלוטין מהתפריט מזון מסוים - ירק מסוים, פרי לא אהוב, בהמשך גבינות וכו, בכך אתם משדרים לו שהמזון הזה באמת לא חשוב ולא טעים, כי הנה, עובדה - הפסקתם להציע לו. ברוב המקרים תינוק יצטרך שתציעו לו מאכלים מסוימים מספר פעמים בטרם יתרגל אליהם.
 

7. קחו את הזמן - הורים רבים לא מייחסים חשיבות לאלרגיות בשלב הטעימות ומנסים כמה שיותר מהר לתת לילד שלהם מאכלים המשלבים סוגים שונים של ירקות, פירות וכו. חשוב לקחת את הזמן לאט, בכל חשיפה למזון בפעם הראשונה לתת אותו בנפרד יום-יומיים עד שתהיו בטוחים שלא קיים חשש לאלרגיה. אם ישר תתחילו לערבב את הכל מבלי לבדוק, יהיה לכם קשה לזהות את מקור האלרגיה במידה ותתפתח.

כך תזהו שהתינוק סובל מאלרגיה למזון - לכתבה לחצו כאן

 

8. אל תאכילו בכוח - כאשר הילד מאותת לכם שהוא שבע וכבר לא בעניין, וזה לא משנה בן כמה הוא ובאיזה שלב של הסתגלות למזון מוצק, אל תדחפו לו בכוח. חשוב שהילד ילמד לזהות את הרגע בו הוא שבע ושלא יאכל בכוח ולאחר מכן ירגיש רע. גם כאשר אנחנו המבוגרים אוכלים מעבר ליכולת שלנו אנחנו חשים לאחר מכן נפוחים, כבדים ועייפים - וזו לא תחושה נעימה. לכן כאשר הילד סיים - הוא סיים, תכבדו אותו. 
 

9. אל תעשו השוואות - ישנם ילדים שמשלב הטעימות זוללים מזון מוצק בשמחה וישנם כאלה שגם בגיל 9 חודשים עדיין מתקשים להסתגל. אז אל תסתכלו כמה אוכל הילד של השכן, זה באמת לא מעניין, מה שחשוב זה שהילד שלכם יסתגל למזון בקצב, בזמן ובדרך המתאימה לו. חשוב להמשיך להציע, לחשוף, לגוון את הארוחות והמזון המוגש, אך אל תתרגשו אם הילד לא משתף פעולה ישר כמו ילדים אחרים שאתם מכירים. תהיו בטוחים בסופו של דבר גם הילד שלכם יאכל מזון מוצק.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן