מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > התפתחות התינוק

כישורים מוטוריים ותנועתיים: הבסיס להתפתחות התינוק

מאת: מיכל דין | פורסם: 27/7/2017
כישורים מוטוריים ותנועתיים: הבסיס להתפתחות התינוק

מהי גמישות עצבית? מהו כולל תהליך הלמידה של התינוק בשבועות הראשונים? כיצד מכיר התינוק את גופו ועוד

התפתחות הכישורים המוטוריים והתנועתיים של התינוק מהווים את הבסיס להתפתחות כל שאר התחומים בגיל הרך. מחקרים בתחומי התפתחות הילד מייחסים חשיבות רבה לפעילותם התנועתית של תינוקות וילדים כגורם משמעותי בהתפתחות המוח, כמו קריאה.


גמישות עצבית היא תכונה מהותית ומועילה על מערכת העצבים ומעניקה למערכת העצבים פוטנציאל עצום לשינוי ולצמיחה.
 
החשיבה והלמידה מתקיימות כשאנו באים במגע עם העולם והן אינן מתרחשות במוח בלבד, לגוף חלק פעיל בכל התהליכים האינטלקטואלים מרגעי החיים הראשונים ועד לזקנה.


הלמידה בראשיתה היא סנסו-מוטורית ומתפתחת בהמשך לביטויים מורכבים של חשיבה. עיבוד האינפורמציה התחושתית במוח והתגובה המוטורית שבאה בעקבותיה היא היסוד ללמידה.


חושיי הגוף מזינים את המוח במידע סביבתי שבאמצעותו הוא יוצר הבנה על העולם שסביבו. לתינוק יש יכולת לתפקד בתנועה, מלווה בדחף לנוע במרחב, להזדקף, לעמוד, וללכת.


התינוק לומד להכיר את גופו ואת המרחב שבו הוא נמצא, מתוך שילוב בין היכולת המולדת שיש לו לכך ותוך כדי פעילותו התנועתית: מגע ידיו בגופו ובחפצים מסוגים ומרקמים שונים, מפגש עם האנשים שסביבו, חשיפה לקולות שונים ועל ידי תנועה מגוונת במרחב.


התינוק מניע את גופו בכיוונים שונים: למעלה-למטה, לפנים-לאחור, מתרחק-מתקרב, נע אל מקום גבוה-נמוך ולכל כיוון אפשרי. בעת המשחק התינוק משתמש במגוון תנועתי רחב וזה מעשיר את פעילותו.
 
בעולם המודרני שבו אנו חיים כיום, התינוקות חשופים ליותר גירויים מלאכותיים ולא מוחשיים שמגיעים מצפייה מרובה בטלוויזיה, ממשחקים שונים ומרובים. מה שגורם להצפה חושית.


התינוקות כיום פחות חשופים לגירויים תנועתיים, לאתגרים, הם פחות חווים מגע פיזי אנושי ופחות נחשפים למרקמים שונים ולתנועה במרחב, כפי שהיה בעבר ועדיין מתקיים כהיום בחלק ממדינות העולם השלישי אשר חיות בכפרים.
 
הרצון וההחלטה של התינוק לנוע, לשחק ולתקשר הם המניעים המרכזיים במהלך התפתחותו, והסביבה שנענית לו – מחזקת את התהליך.
 
חשוב לזכור – כי קצב ההתפתחות של כל תינוק שונה ותלוי לא מעט בסביבה שבה הוא נמצא ושאליה הוא נחשף וזאת מעבר לפוטנציאל שטמון בכל אחד ואחד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן