מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > מידע כללי לטיפול בתינוק

איך בונים סדר יום לתינוק ולאם מיד לאחר הלידה?

מאת: רוית בר-און | פורסם: 31/12/2018
איך בונים סדר יום לתינוק ולאם מיד לאחר הלידה?

לפניכם חמשת כללי הזהב שיסייעו לכם לבנות סדר יום ראשוני עבור האם והתינוק וגם יסייעו לתינוק להבחין בין יום ולילה

לידת תינוק היא מאורע משמח ומרגש מאד.

התקופה הראשונית לאחר הלידה נקראת תקופת משכב הלידה, תקופה זו אורכת ששה שבועות וחשובה להחלמת גוף האם והתאוששותו לאחר הלידה. תקופה זו מתאפיינת במספר שינויים פיזיולוגים שמתרחשים אצל האם במערכות שונות בגופה: 
 
1. הרחם מתכווץ ומתכנס לאגן בתקופה זו, הרחם מתכווץ לאחר כל הנקה.
2. בתקופת משכב הלידה קיים דימום אשר כמותו הולכת ומתמעטת.
3. יתכנו בצקות בגוף אשר יופרשו מהגוף בזיעה ומתן שתן.
4. בתקופה זו הגוף עובר החלמה והתאוששות מהתפרים.

למידע מפורט אודות משכב הלידה - לחצי כאן
 
רצוי שמנוחת האם תהיה מקבילה לתינוקה, כלומר מומלץ שכאשר התינוק נרדם האם תלך לישון או אף רק לנוח. בתקופה זו התארגנות אחרת במטלות הבית מאד יעזרו לאם במנוחתה במהלך היום. לדוגמא:
  • שימוש בכלים חד פעמיים בתקופה זו תקל על שטיפת הכלים.
  • הקפאת אוכל מבושל או קבלת אוכל מבושל מוכן מבני משפחה וחברים תקל בנושא הכנת ארוחות.
  • מומלץ לקנות מלאי חטיפי מזון בריאים מזינים שיהיו זמינים בקרבת האם.
  • קבלת עזרה מחברים ובני משפחה בעבודות הבית השוטפות היא עניין מבורך (קניות, כביסות ועוד).
     
בתקופה זו סדר היום של התינוק אינו קבוע ומתאפיין בשינה של כ-80% מהיממה כאשר הוא בהדרגה מרחיב את זמני העירות שלו.
 
השינה מאד חשובה ומשמעותית לתינוק מכיוון שבזמן השינה מופרש הורמון גדילה אשר גורם לגדילה נמרצת אצל התינוק. בשנה הראשונה קצב הגדילה של התינוק הוא הכי מהיר בחייו מחוץ לרחם. תינוק מכפיל משקל לידה בין גיל 4-6 חודשים ומשלש משקל לידה בגיל 12 חודשים. 
 
בתקופת משכב הלידה אין אנו מצפים עדיין לסדר יום קבוע אצל התינוק אלא למחזוריות של האכלה ושינה ומדיי פעם זמני עירות אשר מתארכים בהתאמה עם גדילתו. במקרים רבים תינוקות נולדים בשגרת יום ולילה הפוכה JET LEG כלומר - הם יותר ערניים בלילה ופחות פעילים ביום כתוצאה של, קרוב לוודאי, המשכיות סדר היום של התינוק ברחם, שבו היה יותר פעיל בלילה, בשעות בהן האם נחה, ופחות פעיל ביום עם תנועות האם. יחד עם זאת, הקניית הרגלים נכונים לשגרת סדר יום ולילה חשובה מאד ומקלה על האם והתינוק.
 
 
 

 אז איך מכוונים את התינוק הרך לסדר יום שיהיה ברור לו וגם יקל על האם?
 
חמשת כללי זהב לסדר יום לתינוק הרך הנולד:
 
1. חשפו את התינוק לאור יום בשעות היום באמצעות טיול בעגלה קרוב למקום מגוריכם. אפשרות נוספת היא להניח את העריסה סמוך למרפסת או לחלון מואר במשך היום ובלילה חשוב שהתינוק ישהה בחדר חשוך. בלילה מופרש הורמון מלטונין אשר משרה שינה עמוקה ולכן חשוב לעשות הבחנה בין אור לחושך, כך התינוק יבחין בין יום ולילה ובדרך זו בלילה התינוק ישן שינה עמוקה יותר וביום שינה קלה יותר.
 
2. טקס השינה הינו חשוב מאד, משום שהוא מסמל לתינוק את סוף היום ואת הכניסה לשנת לילה. בצעו טקס שינה קבוע בשעה קבועה. טקס השינה יכלול רחצת תינוק, לאחר מכן האכלתו ואז ניתן לשלב שיר/סיפור/מוזיקה נעימה ואז השכבה בחדר חשוך. מעצם חזרת טקס השינה מדי יום, התינוק לומד להבין את מהותו של טקס השינה בכניסה לשנת לילה, לכן מומלץ לבצע את טקס השינה מגיל צעיר.
 
3. חשוב מאד לשים לב לסימני עייפות ראשונים של התינוק. התינוק יכול לאותת שהוא עייף באמצעות פיהוק, שפשוף עיניים, אי שקט, הפניית מבט הצידה ולאחר מכן הסימנים יתבטאו בבכי ועצבנות. כאשר משכיבים תינוק לישון במיטתו כאשר הוא עייף מדי ולא בעת הופעת סימני העייפות הראשוניים - התינוק יתקשה להירדם בשל עודף גירויים.
 
4. בלילה חשוב להימנע מדיבור עם התינוק או משחק עם התינוק כאשר מטפלים בו, לעיתים תינוקות קמים בלילה, פוקחים עיניים ומגיבים בחיוך או מלמול ונראה שהאם מאד ערניים - אך למעשה הם יכולים להירדם עצמאית ממצב זה במהירות. כאשר מגיבים לתינוק במשחק או דיבור התינוק עלול להאריך את זמני העירות בלילה ולכן חשוב בלילה לטפל בתינוק ללא משחק.
 
5. בלילה כדאי לגשת לתינוק ולטפל בו בחדר חשוך עם מנורת לילה קטנה ולא להוציאו לסלון או לחדר מואר אחר בכדי לטפל בו שם. כך נקפיד שהתינוק יבחין בין יום ולילה גם מבחינה התנהגותית וגם מבחינה פיזיולוגית. כדאי לדעת כי לתינוק יש מחזוריות של האכלה, שינה, עירות. לתינוק יונק מחזוריות האכלה והשינה משתנה, מכיוון שההנקה בתקופה הראשונית נקראת הנקת אשכולות ומשמעותה היא כמות הארוחה משתנה בין הנקה להנקה ולכן רווחים בין הנקה להנקה משתנים ובהתאמה הרווחי זמן בין שינה לשינה.
 
הכתבה נכתבה על ידי רוית בר-און - אחות טיפת חלב, יועצת הנקה מוסמכת ויועצת שינה לתינוקות ופעוטות. למעבר לאתר של רוית - לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן