מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

נשים > זכויות נשים - ייעוץ משפטי

שלא נדע: למה אתם חייבים לעשות צוואה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 30/7/2017
שלא נדע: למה אתם חייבים לעשות צוואה?

יש דברים שאנשים לא אוהבים לדבר עליהם, המוות הוא אחד מהם. אבל חשבתם מה יקרה לילד שלכם במידה ומחר לא תהיו כאן? יש דברים שעדיף לחשוב עליהם כעת מאשר להצטער על כך מחר

כתיבת צוואה היא משהו שרוב האנשים מעדיפים לא לחשוב עליו, כי הרי אף אחד לא ממש אוהב לחשוב על המוות. למרות זאת, כדאי מאוד שתשקלו טוב טוב לכתוב צוואה שכזאת, על אחת כמה וכמה כעת כשהפכתם להורים. עם כל הכבוד לחיים, אף אחד מאיתנו לא ניחן בכוחות על ואיש מאיתנו לא חסין מפני המוות, לכן כתיבת צוואה שתגן על ילדנו ורצונותינו בעת צרה - היא בהחלט דבר שכדאי לחשוב עליו ברצינות.
 

כולנו אוהבים לחשוב שלנו זה לא יקרה, אבל כך גם אנשים טובים ורבים אחרים שהלכו בטרם עת, לעתים ללא כל הכנה מוקדמת והותירו אחריהם בני משפחה, ילדים וחברים מבולבלים, שלא ידעו כיצד עליהם לנהוג, מה הדבר הנכון לעשות ומה היו רצונותיו של האדם המת. 
 

למה הורים צריכים לשים לב כאשר הם כותבים צוואה?
 

1. מי ידאג לילדים - בחירת אדם שיגדל את הילדים שלנו במקומנו זה אחד הדברים הכי קשים שעלינו לעשות, הרי קשה לדמיין את הילדים גדלים וחיים את חייהם בלעדינו. מי תרצו שידאג לילד שלכם במידה ואתם לא תהיו כאן? האם סבא וסבתא? אחותכם? חברה קרובה? חשבו על כך שעליכם לבחור באדם שלדעתכם מכיר אתכם, מזדהה עם דרך חשיבתכם, אדם אשר אתם נוטים להסכים עם דעותיו, השקפותיו ומעריכים את הדרך שבה הוא מתמודד עם החיים בחיי היומיום.

חשבו על כך שלמרות שסבא וסבתא הם ללא ספק האדם הקרוב אליכם ביותר ברוב הפעמים, לא בטוח שיהיו להם הכוחות לטפל בכל יום בילדים קטנים או בילדים בכלל, זה לא משנה באיזה גיל. לכן לפרט זה עליכם להקדיש את כמובן את כל תשומת לבכם ולהקדיש להחלטה שלכם זמן ומחשבה. חשוב שהאדם הנבחר יהיה אחד כזה שהילדים חשים קרובים אליו, בטוחים עמו, שיש לו מקום חשוב ומשמעותי בחייהם גם כיום.

חשוב לקחת בחשבון האם לאדם הנבחר יש ילדים משלו, לחשוב כיצד כל הילדים יחד יסתדרו ביניהם, האם הטיפול בילד שלכם יהפוך לנטל או שיעשה זאת בשמחה גדולה, האם יש לו זמן ורצון לטפל בילדים נוספים. אם יש לכם יותר מילד אחד חשוב לקחת זאת גם בחשבון, כי אתם הרי רוצים שישארו ביחד ויחד עם זאת קשה לצפות מאדם שיש לו שלושה ילדים משלו להתמודד עם גידולם של שלושה נוספים.

 

2. כסף ונכסים - אם יש לכם חשבונות בנק ונכסים חשוב שתציינו מה ברצונכם לעשות בהם. האם אתם מעוניינים שסכום מסוים ישמש לטיפול השוטף בילדים וסכום אחר ישמר לשלב מאוחר יותר בחייהם? האם תרצו שלא ימכרו את הבית שלכם? האם תרצו שישקיעו את הכסף במקום מסוים? חשבו על כל אחד מהנכסים שברשותכם וזכרו, אתם יכולים גם למנות יותר מאדם אחד שיטפל בהם. לדוגמה אדם אחד שיטפל בחשבונות ואחר שיטפל בנכסים.

לרוב מצוין בצוואה כי בגיל בגרות הנכסים והכספים עוברים לרשותם של הילדים, אך גם כאן תוכלו להחליט כי סכום מסוים יעבור לידיהם בעוד סכום אחר ישמר עד לשלב מאוחר יותר (לאחר הגיוס, תקופת הלימודים, החתונה ועוד). חשוב שהצוואה תכיל רשימה מסודרת של כל החשבונות והנכסים שברשותכם.

 

3. חינוך וגידול הילד - אנו מגדלים את הילדים באופן מסוים, על פי השקפתנו והדרך בה אנו רואים את העולם, אך במידה והילד שלנו יגדל במקום אחר יכול להיות שחלק מאותם דברים ישתנו, בהתאם לאדם שנבחר לטפל בו. לכן חשוב לציין את כל הדברים שחשובים לכם - איפה תרצו שהילד ילמד? האם יש חוג מסוים שחשוב לכם שירשם אליו? האם חשוב לכם שהילד יקבל חינוך דתי? חילוני? האם חשוב לכם שהאנשים שיגדלו את הילד לא יאפשרו לו לעשות דבר אחד או כן יאפשרו לו לבצע דבר אחר?

חשוב לציין מה הם הערכים החשובים לכם, מה הם הדברים שחשוב לכם שיעברו הלאה לילדים (חינוך לעזרה לזולת, נימוסים, שעת השכבה בערב, ארוחות משפחתיות, ציון חגים ומועדים, ועוד).

 

4. אלטרנטיבה - תמיד כדאי לבחור באלטרנטיבה נוספת, כי למרות הרצונות שלכם לא תמיד הדברים מתאפשרים בשטח. לכן גם אם יש לכם אדם אחד שבחרתם בו לגדל את הילדים במידה ואתם לא תוכלו, תחשבו גם על אלטרנטיבה לאדם זה. 
 

5. הורים פרודים וגרושים - במקרה בו אחד ההורים הולך לעולמו וההורים פרודים ולהורה שמת יש משמורת מלאה על הילד, חשוב להכין מסמך שמרכז את רצונותיכם גם במקרה זה. יכול מאוד להיות שהפרידה לא הייתה יפה, שהיו הרבה חילוקי דעות ואתם לא ממש סומכים על בן הזוג לשעבר. לכן גם במקרה כזה חשוב להכין את הקרקע, אפילו להשאיר מכתב המציין את רצונתיכם שיוכל לשמש גם בבית המשפט במידת הצורך, על אחת כמה וכמה אם תחליטו שאתם מעוניינים כי הילד לא יגדל עם ההורה השני אלא אם אדם אחר.
 

6. הורים אשר נשאו לבן זוג אחר - עוד מצב בחיים שעלול לגרור הרבה חיכוכים ובעיות. במידה ובן הזוג המת היה בשעת מותו נשוי לבן/בת זוג אחרים והילד גדל עמם באותו הבית, זה גם משהו שחשוב לקחת בחשבון. האם תרצו שימשיך לגדל את הילד למרות שהוא לא הורה ביולוגי? האם אתם סומכים על אותו האדם שידאג לילד כאילו שלו למרות שאתם כבר לא כאן? זכרו, בעת כתיבת צוואה חשוב לא להשאיר מקום לסימני שאלה.

7. עשו את זה רשמי - אל תזלזלו בצוואה שאתם מכינים, קחו אותה לעורך דין, דאגו שיהיה מצוין כי כתבתם אותה בדעה צלולה, שאתם חתומים עליה בנוכחות עורך דין, שיש לה תוקף וכי היא יכולה לשמש במידת הצורך בבית משפט.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן