מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


פעוטות > התפתחות פעוטות

מה עושים כאשר הילד רוצה רק את אמא?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 28/4/2019
מה עושים כאשר הילד רוצה רק את אמא?

הורים רבים נתקלים בתופעה שבמהלכה התינוק הקטן מפתח תלות והעדפה לאמו ופשוט לא מוכן לשחרר או לתת צ`אנס לאדם אחר. מהי הדרך הנכונה לשנות את המצב? ולמה זה קורה?

תינוקות רבים מפתחים במהלך השנה הראשונה או השניה לחייהם תלות בקשר שלהם עם האם. נדמה שהם פשוט לא מוכנים שאף אדם מלבדה יתקרב אליהם, יאכיל אותם, ישחק איתם, ינחם אותם ויהיה שם לצידם. אמהות רבות בתחילה נהנות מהקשר המיוחד אשר נוצר עם הילד או הילדה הקטנים שלה, אבל במהרה מה שנראה מתוק ומרגש הופך לבעיה רצינית. במצב מסוג זה אמהות רבות מוצאות את עצמן לא יכולות אפילו לגשת לשירותים מבלי שהילד יבכה ויצרח, לא יכולות להשאיר אותו לבד אפילו עם אביו, כל פרידה הכי קטנה הופכת לסצנה קורעת לב כמו בסרט ערבי והחיים ממש הופכים לסיוט.
 

בשנה הראשונה לחייו הילד לומד מי הן הדמויות עליהן הוא יכול לסמוך, אותן דמויות שמאכילות אותו, מרגיעות אותו, מחתלות אותו, מחבקות אותו וכו. באופן טבעי האמא היא הדמות הדומיננטית מכולן, זו שגם מבלה הכי הרבה זמן בחברתו. פעמים רבות מצב זה נוצר גם מכיוון שהאמא פשוט לא סומכת על אף אדם אחר, גם לא על האבא, ובמשך חודשים ארוכים לא מרפה מהילד, לא מאפשרת לאחרים לטפל בו, ליצור עמו קשר של ממש שלא תלוי בה ואף מעבירה ביקורת על אנשים אחרים, מול הילד, בשעה שהם מטפלים בו. מה שקורה זה שבעצם במודע או שלא במודע, האם מלמדת את הילד שרק היא יודעת מה טוב עבורו, רק היא תמיד תהיה שם לצידו ושעליו לבטוח רק בה. 
 

כשם שלאם יש חלק ביצירת מצב מסוג זה, כך גם לאב. אבות רבים בוחרים להשאיר לאם את כל טיפול בתינוק, מעולם לא מחליפים לו חיתול, לא מקלחים, לא מאכילים ולכן הילד לא חש איתם בטוח.
 

איך תסבירו לילד שהכלב מת? לכתבה לחצו כאן

 

אז איך פותרים את הבעיה?

ראשית על האמא ללמוד להרפות, בכדי שדמויות אחרות יהפכו לדומיננטיות בחייו של הילד, עליה לדעת לזוז הצידה ולפנות להן מקום. סבתא, סבא או אבא לא יצליחו לבנות עם הילד קשר משלהם, שיעניק לילד תחושת בטחון, אם אמא כל הזמן תהיה בסביבה. לכן כאשר הילד מבלה עם סבתא, פעמים רבות כדאי שפשוט תצאי מהבית, לקניות, לחברה או סתם תשכבי בחדר ותשלימי שעות שינה. מה שחשוב זה שתפני את השטח ותעניקי לקשרים האחרים את ההזדמנות שהם ראויים לה. 
 

זכרי, זה מאוד נחמד שהילד בוחר בך, אבל הוא לא זה שמחליט. אל תשאלי את הילד "מי אתה רוצה שייתן לך לאכול?", "מי אתה רוצה שיספר לך סיפור?" וכן הלאה, פשוט תציבו לו עובדה, תלמדו אותו שעוד הרבה אנשים יכולים לבצע את הפעולות שאמא עושה לא פחות טוב ממנה. אם את רוצה שיבלה סופישבוע אצל סבתא וסבא, כדאי שתרגילי אותו לשהות שם, תלמדי אותו שגם שם זה בית, אפילו צרי לו שם פינה קטנה עם משחקים מוכרים שהוא אוהב, קצת בגדים וכו.
 

חשוב לזכור שבכך שתהפכו אנשים אחרים לחשובים ודומיננטיים בחייו של הילד אתם בעצם עושים לו טובה גדולה. זה כיף גדול כשיש לנו קשר מדהים עם אדם אחד, אבל כשיש לנו קשר כזה עם שניים, שלושה או יותר - זו בכלל תחושה מדהימה.
 

כאשר הילד בוכה שהוא רוצה את אמא אין זה אומר שאמא תמיד חייבת להתייצב ולהדוף כל אדם אחר שבסביבה, ולרוב זה מה שקורה במציאות. 

 

כאשר מצב מסוג זה מתרחש בגילאים מבוגרים יותר, שנתיים-שלוש, חשוב לנסות להבין מה המקור למצב החדש. לעתים זה קורה לאחר מחלה, בעקבות שינוי כלשהו שחל בחיי הילד או מתוך מצוקה כלשהי שאולי לא הייתם מודעים לה. במקרים מסוג זה כדאי לנסות לבחון את הדברים, לשוחח עם הגננת ולעתים אף להתייעץ עם איש מקצוע שייתן לך כלים המתאימים לסיטואציה הפרטית שלכם.
 

לסיכום זיכרו, כן זה טבעי שהילד יהיה קשור יותר לאמא, אבל גם אל תשכחו שגם לכן ולכם יש קשר ליצירת המצב. כמו כל דבר אחר גם זה ניתן לשינוי, פשוט דורש התמדה, השקעה וגם קצת לדעת לשחרר...

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן