מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > התפתחות פעוטות

איך תסבירו לילד שהכלב מת?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 1/6/2019
איך תסבירו לילד שהכלב מת?

הכלב הוא ידידו הטוב של האדם וכמובן גם של הילדים. כיצד מסבירים לפעוט הקטן שהכלב האהוב שלו מת ולא ישוב לעולם?

יש המאמינים כי משפחה ללא כלב היא לא משפחה שלמה, חיות מחמד ללא ספק מוסיפים הרבה שמחה לבית ולבני המשפחה. מחקרים כבר הוכיחו בעבר כי ילדים אשר גדלים עם כלב נהנים רבות מחברתו והיא גם תורמת להתפתחותם במגוון תחומים:
 

1. הילד לומד על אהבה אמיתית, ללא תנאים, אחת כזו שתורמת לבטחון העצמי שלו, לתחושת האחריות שלו כלפי האחר ועוד.
 

2. מבחינה חברתית הכלב הופך לחבר אמיתי לילד, אחד כזה שתמיד נמצא שם בשביל לשחק איתו, להשתולל, ללקק ולחבק.
 

3. מחקרים הוכיחו כי גם בריאותית לכלב תרומה גדולה בהורדת לחץ הדם והחרדה בחייהם של האנשים אשר מטפלים בו ועמם הוא גר.
 

למרבה הצער, כלבים כמו כולנו, הולכים בסופו של דבר לעולמם. כאשר חיית מחמד מתה לעתים הצער לא פחות גדול וקשה מהתמודדות עם מותו של אדם. לפתע אותה חיה מתוקה שעברה איתכם דירות, לידות, חתונה, חגים ושבתות - פשוט נעלמת מן התמונה. מבוגרים רבים מתקשים להתמודד עם מותו של כלב ולילדים אף קשה יותר, מכיוון שהם פשוט לא מצליחים להבין לאן נעלם.

איך מכינים את הכלב המשפחתי לבואו של תינוק חדש הביתה? לכתבה לחצו כאן

 

 

כיצד מסייעים לילדים להתמודד עם מותו של הכלב?
 

 - אם אתם יודעים שהכלב חולה ועתיד למות בתקופה הקרובה כדאי להכין את הילד מבעוד מועד. דברו איתו, הסבירו לו כי הכלב זקן/חולה, שבקרוב ייאלץ לעבור לגור במקום אחר (בשמיים...), בעולם אחר, שם לא יסבול וירגיש טוב יותר.
 

 - חשוב לומר את האמת, אל תגידו לילד שהכלב הלך לגור בבית אחר, נסע לחו"ל או יצא לטיול. ילדים צריכים ללמוד להתמודד עם המוות כבר בגיל צעיר וככל שתשקרו להם במטרה להקל עליהם, תגלו בעתיד שרק בלבלתם אותו. אמרו לו את האמת, הכלב היה חולה, הרופא של הכלב (הוטרינר) החליט שהגיעה השעה להיפרד ושלמרות הגעגועים אליו לפחות תוכלו להיות שמחים שהוא כבר לא סובל.
 

 - כדאי לקנות ספר ילדים העוסק בהתמודדות עם המוות באמצעות הסברים התואמים את גיל הילד, ציורים הממחישים את החוסר וההתמודדות עם האובדן.
 

- תנו לילד ולעצמכם זמן להתאבל, אל תרוצו מהר להחליף אותו בכלב חדש במטרה להשכיח. קחו תקופה של חודש-חודשיים שתאפשר לכם לדבר על האובדן, להתגעגע לכלב ולהשלים את התהליך, בטרם תצרפו חבר חדש למשפחה.
 

- כאשר אתם מחליטים להביא כלב חדש הביתה, חשוב לא להפוך אותו לדגם חדש של הכלב הקודם. אם לכלב הקודם קראו "פרדי" אל תקראו כך גם לכלב החדש. גם אל תנסו לבחור כלב שנראה בדיוק כמו הכלב הקודם בתקווה שאולי הילד לא ישים לב להבדל. שוב, המוות הוא חלק מחיינו וחשוב ללמוד כיצד להתמודד עמו.
 

- הורים רבים נוטים פשוט להתעלם מהסיטואציה, אומרים לילד משפט קצר בסגנון "הכלב הלך" ובזה סוגרים את הסיפור. זה שתתעלמו מכך לא יגרום לילד לא לשים לב לחסרונו של הכלב, הוא ישים לב רק פשוט לא יידע כיצד לשוחח איתכם על כך ויהיה מאוד מבולבל.
 

- בשעה שאתם מסבירים לילד מה קרה השתמשו במילה "מת", אל תנסו לייפות את המצב באמצעות שימוש במילים אחרות.
 

- זכרו שהתמודדות עם מותו של כלב היא דרך מצוינת להכין ילדים לעתיד, לחיים האמיתיים. לא תמיד תוכלו לעטוף אותם בצמר גפן ובשלב זה או אחר הם יאלצו להתמודד עם כך. לכן עדיף לסייע להם לרכוש כלים להתמודדות מאשר לנסות לטאטא את הנושא מתחת לשטיח.
 

- ערכו טקס פרידה לכלב, גם אם לא קברתם אותו בעצמכם הקדישו שעה קלה לאיסוף כל חפציו, התבוננות בתמונות שלו, העלאת זכרונות ועוד.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן