מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > בריאות פעוטות

כינים: איך תתמודדו עם החודשים המגרדים?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 10/9/2016
כינים: איך תתמודדו עם החודשים המגרדים?

יש גם כאלו שנשמח אם הם לא יחזרו מהחופש הגדול. כיצד נמנע מילדינו את המפגש הצפוי עם הכינים בחזרה ללימודים?

כמדי שנה, גם בשנת הלימודים הקרובה אנו שולחים את ילדינו לגן ולביה"ס בידיים רועדות, שמא הם יחזרו עם הפתעות מגרדות ובלתי צפויות על ראשם, או ליתר דיוק מאוד צפויות. גם הפעם, באופן מסורתי כיאה לתקופת החגים, אמורות הכינים להכות בעוז בין ספסלי בית הספר לקרקפות הילדים. אז מה בכל זאת ניתן לעשות כיום?

 
את בעיית הכינים שכיח יותר למצוא בקרב ילדים בגילאי  2-12, כלומר מגיל הפעוטון ועד לסוף תקופת ביה"ס יסודי. כינת הראש הינה חרק טפיל חיצוני, שחי על ראשם ומוצץ את דמם של בני האדם בלבד. תוך כדי שאיבת הדם הכינה מפרישה ריר הגורם לתחושת עקצוץ, ובמקרים חמורים יותר לזיהום העור. כמו כן, כינה מטילה 5-10 ביצים חדשות מדי יום.
 
ההדבקה מתרחשת בדרך כלל ממגע ישיר: לדוגמא ראש-בראש בכיתה, או במהלך פעילויות הספורט בהפסקות ובשיעורי החינוך הגופני. פחות נפוצה היא הדבקות באמצעות העברת כלי מיטה וכובעים בין ילדים. הזמן הנפוץ ביותר להידבקות הוא כאמור לאחר החזרה מחופשות הלימודים הארוכות: סיום חופשת הפסח, וכמובן סיום חופשת הקיץ הקרבה, בה כולם חוזרים מהחמסינים הדביקים ומאזורי הריכוז גבוהים. 
 
לא פחות מ-80% ממשקי הבית בישראל סבלו או סובלים מהבעיה, וכל ילד ישראלי נדבק בממוצע כ-2.4 פעמים בשנה. בארה"ב הדבר נתפס אף כסוג של מחלה מדבקת, ולראיה לכך הילדים שם אינם מורשים להיכנס לגן הילדים או לבית הספר אם נמצאו אצלם כינים. הבעיה הינה כלל עולמית שמוכרזת כמפגע הילדים השני בשכיחותו אחרי השפעת.
 
 לאורך השנים, מימי הלוח וגיר עם הקלאס והאבנים בהפסקות, ועד לימינו עם לוחות הטאץ' והסמארטפונים בהפסקות וגם בשיעורים, הומצאו המוני "תרופות" שונות כדי להלחם ללא הצלחה יתרה בכינים. חלק גדול מהאמצעים הללו, לאורך הדורות ועד היום, יכלו להיחשב בעצמם כגזירות נוספות שנחתו על הילדים הסובלים ממילא.
 
הדור הראשון של התכשירים, עוד מהימים הרחוקים בהם המורים לא חששו לחייהם בזמן שנכנסו בכותלי הביה"ס, כלל שלל אמצעים שונים משונים שעד היום לא ברור מה מידת הקשר של חלקם לטיפול בכינים. ניתן לספר על מסרקי ברזל כואבים, משיחת השיער בנפט, ברוזמרין, בחיתולי בד, ואפילו במיונז (אולי כדי להמית את הכינים עם עודף כולסטרול?), במיני שמנים ושמפואים, ובשאר תכשירים לא ידידותיים ובעלי ריחות לא נעימים.
 
לגבי התכשירים, הם בחלקם מתחלקים לשניים. החלק הראשון הם אלו המוגדרים כטבעיים, אך יעילותם עד היום לא הוכחה בצורה מוחלטת, ולפיכך הם נמנעים מלהציג עצמם רשמית כמטפלים בכינים. החלק השני של התכשירים מכילים חומרים כימיים מדבירים. אותם התכשירים המדבירים התגלו כבעלי תופעות לוואי שבמקרה "הטוב" גורמות לילד לתסמינים שליליים (כגון תופעות לוואי של צריבה, הפרעות קשב וריכוז, עצבנות ואגרסיביות וכדומה), ובמקרה הרע חלקן אף רעילות (עלולות לגרום לפריחות ,אלרגיות, העלאת טמפרטורת הגוף, אסטמות ועוד). לאחרונה אף הוכח ששימוש בתכשירים מדבירים מכפיל את הסיכוי לחלות בלוקמיה (סרטן הדם). מעבר לכך, התגלה שלאורך זמן הכינים מגלות עמידות כנגד אותם האמצעים, ולפיכך התכשירים אינם מציגים יעילות לאורך זמן.  
 
בשנים האחרונות, בד בבד עם הכיתות הממוחשבות, הלוחות האינטראקטיביים והתלמידים המרושתים, נכנסו גם תכשירי הדור החדש, אשר הוכחו מדעית במחקרים קליניים כיעילים בהשמדת כינים ובסילוק ביציהם. תכשירים אלו פוגעים במנגנון הפיזיקאלי של הכינים ועקב כך גם הכינים אינן יכולות לפתח עמידות. "ריזאלטס" לדוגמא גורם להתייבשות הכינה וכך נותר רק להסיר את הכינה מראשם של הילדים לאחר השימוש. מדובר בשימוש שלרוב יהיה חד פעמי, ואורכו כעשר דקות בלבד. כמו כן, ההורים והילדים ישמחו לשמוע שכיאה לימינו, התכשיר אינו רק חכם, אלא גם ידידותי וירוק במיוחד, אליהם ולסביבה: חסר ריח וצבע, קל ונוח לשימוש, ללא צורך בשמפו או מרכך, והחשוב מכל - לא מכיל שום חומר הדברה. בצורה הזו אפשר יהיה לצלוח את ספטמבר סוף כל סוף באופן חלק ונעים במיוחד, ומעל לכל ללא כל גורמים מתסיסים המפריעים לכיתה.   

למידע נוסף אודות כינים, דרכי טיפול ומניעה - לחצו כאן
 
תכשירים לדוגמה לטיפול בכינים
 
ריזאלטס (Resultz) -  הינו טיפול חדשני אשר הוכח מדעית כיעיל בהשמדת כינים ובסילוק ביצי כינים באופן מוחלט ועמיד. התכשיר מציג יעילות גבוהה של עד 96%, המוכחת במחקרים קליניים. פעולתו הפיזיקאלית של ריזאלטס גורמת לכינים להתייבש ולמות וכך נותר רק להסירן מן הראש, יחד עם הביצים אשר נותרו. ידידותי ונעים למשתמש ולסביבה, ואינו מכיל חומרי הדברה. התמיסה מכילה cyclomethicone ,isopropyl myristate  - אשר אינם מזיקים לעור ולעיניים ומצויים בשימוש רחב במוצרי טואלטיקה וקוסמטיקה רבים. מותיר את השיער מטופח ונעים למגע, וקל לסירוק. משך הטיפול באמצעות התמיסה - 10 דקות בלבד. מיועד לשימוש מבוגרים וילדים מגיל שנתיים.
 
 
הדרין - תכשיר רפואי שמטרתו טיפול בכינים וביצי כינים. התכשיר לא מכיל חומרי הדברה ואין לו צבע או ריח. ניתן להשיג אותו בתרסיס או בתמיסה והוא בטוח לשימוש גם בתינוקות מגיל חצי שנה. התכשיר מכיל תרכובת סיליקון אשר עוטפת את הכינה וחונקת אותה ולדברי היצרנים הכינים לא מפתחות עמידות לתשיר.
 
 
 
נוק - תמיסה המיועדת להשמדת ביצי כינים וכינים. נחשב למוצר יעיל אך גם כאן הכינים נוטות לפתח עמידות למוצר.
 
פארא פלוס - תרסיס מיוחד להשמדת כינים וביצי כינים. מדובר בתכשיר שאסור לשימוש אצל חולי אסטמה ומרבה הצער גם אנשים בריאים לחלוטין טוענים כי הטיפול בו קשה, זאת בשל התזת התרסיס בעל הריח החזק. מומלץ לבצע את הטיפול באזור מאווורר ולכסות את הפה והאף בזמן השימוש. לא מומלץ לבצע בתכשיר טיפול חוזר, הכינים נוטות לפתח עמידות לתכשיר זה.
 
פריודרם - קרם מיוחד להשמדת ביצי כינים וכינים. מדובר בטיפול נוח, קצר וקל. גם כאן הכינים נוטות לפתח עמידות לתכשיר. 
 
כינקייר - תכשיר על בסיס טבעי המבוסס על צמח הארכובית ומלשב בתוכו כם צמחי מאכל ומרפא שונים כגון גזר, פטרוזיליה, שום ותפוח אדמה. התכשיר בעל ריח עדין וניתן ואפילו כדאי לחזור על השימוש בו לצורך קבלת תוצאה מלאה.
 
 
כינול - שמן מיוחד המכיל תערובת של שמנים כגון גרניום, לבנדר, רוזמרים ועוד. שימוש בתכשיר עוזר בהשמדת כינים וביצי כינים וגם משמש למניעה.
 
צ'יק צ'אק - תרסיס טבעי להשמדת כינים ולמניעתם. התכשיר מכיל שמנים טבעיים ואלכוהול. ניתן לחזור על השימוש על פי הצורך.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן