מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

פעוטות > בחירת מטפלות וגן ילדים

על התמודדות הורים עם מעבר לכיתה א'

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 25/11/2018
על התמודדות הורים עם מעבר לכיתה א'

הילד הקטן שרק אתמול הלך לגן לפתע התחיל כיתה א`. בואו לקרוא כיצד תוכלו להקל על תהליך ההסתגלות שלו ובעיקר לפשט את ההסתגלות שלכם

מאת: שני פייקוב, מאבחנת ומטפלת מוסמכת בשיטת אלבאום. למעבר לעמוד הפייסבוק של העמותה לקידום השיטה - לחצו כאן.

 
רבות דובר על הכנת ילדים לכיתה א'. אך מה עם הכנת ההורים? לא פעם, ההכנה של ההורים למעבר לבית הספר הוא חשוב והכרחי לא פחות (ואולי יותר) מהכנת הילדים עצמם. 
 
טיפול בשיטת אלבאום רואה את הילד כמכלול ופועל על פי הצרכים העולים מהאבחון באופן הוליסטי. לעתים קרובות, הכנת ההורים לקראת העלייה לכיתה א' היא צורך העולה במפגשים. ההורים לילד רגיש או מתקשה מגיעים עם "סל" חששות ושאלות, ולכן אנו מטפלי השיטה מעניקים להם את התפיסות המנחות להתמודדות עם השינוי.
 
הורים לילד העולה לכיתה א', ובוודאי אם זהו הילד הבכור, מוצפים בחששות ובתהיות הנוגעים לעתיד הילד: השתלבותו במערכת, התקשורת שלו עם המורה ועם חבריו, עמידתו במשימות הלימודיות וכיוצא בזה. 
 
הנה כמה תפיסות מנחות שיעזרו להורים לעלות לכיתה א'.
 
הפרדה – בין עצמי כילד לבין הילד שלי
לא פעם, חששות ההורים נובעים מזיכרונות אישיים מן הילדות. קשיים שהורה חווה כילד בתוך מערכת החינוך, בין אם זה קושי רגשי או לימודי, צפים ועולים ומשתקפים בדאגות כלפי הילדים. אם הילד חווה גם כן קשיים, הורים נוטים להשליך עליו את חששותיהם מפני כישלון. אם הילד מחונן או מוכשר במיוחד, הורים משליכים עליו את הציפיות הגבוהות, שאולי קשורים בילדות שלהם עצמם. 
 
התפיסה המנחה שיש לזכור כל הזמן היא שהילד הוא נפרד וייחודי! התקופה שהוא גדל בה היא שונה מן התקופה שההורה גדל בה. מערכת החינוך שהוא נכנס אליה היא מערכת שונה. ההורים שלו הם הורים שונים. הורים חייבים להפריד את עצמם מהסיטואציה ולראות, באמת ובשלמות, את הילד הפרטי שלהם כמו שהוא. כולל נקודות החוזק ונקודות החולשה, היכולות והקשיים.
 
תמיכה אמיתית בילד תוך כיבוד של מוריו
לאחרונה התפרסמה תמונה ברשת חברתית, שבה רואים הורים לפני חמישים שנה, עומדים לצד המורה ונוזפים בילד על הערכות התעודה שלו. לצד איור זה ישנו איור נוסף שבו נראה זוג הורים עומד לצד הילד ונוזף במורה על הערכות התעודה...
 
איזון רגיש זה, בין התמיכה החשובה בילד לבין התמיכה במורה, לעתים קרובות נסדק בימינו. זוהי אחת הסוגיות החשובות בהכנת הורים לכיתה א'. 
 
מחד גיסא, כל ההורים שואפים שילדם יפגין כבוד והערכה כלפי מחנכיו. מאידך, על ההורים לבדוק עם עצמם, אם הם מתנהגים בכבוד כלפי המורים. מומלץ להימנע מלדבר על המורה בצורה לא מכבדת בפני הילד. מותר להפגין ביקורת או לשאול שאלות, אך בצורה מכבדת. הורים צריכים לזכור שרוב המורות במערכת מנוסות, מקצועיות ומלאות מוטיבציה. כך ייבנה, באופן טבעי, רגש של כבוד והערכה אצל הילד ביחס למחנכיו.
 
אחרי שכל זה נאמר, אל לנו לשכוח שבכל כיתה לומדים תלמידים רבים. המורה נדרש לטפל בכולם, וכל הורה צריך לדאוג שהילד הפרטי שלהם מקבל מענה רגשי, חינוכי, לימודי וגו'. במידה והילד לא מקבל מענה על צרכיו אלה, על ההורים לתמוך בילד באופן בלתי מעורער וללא שום תנאי.  
 
ועוד כמה טיפים להורים, לקראת המעבר לבית הספר
סמכו על הילד בצעד חשוב ומרגש זה.  
הימנעו מהשוואות מול ילדים או הורים אחרים. 
תמכו בו בעת הצורך באופן מלא וללא סייג, אם אינו מקבל מענה לצרכיו כהלכה.
העניקו למחנך את הזמן להכיר את הילד ולרקום עמו מערכת יחסים משמעותית.
היו שותפים ומעורבים במינון המאפשר לכם לזהות קשיים.
זכרו כי פער רגשי קשה לתיקון יותר מאשר פער לימודי.
התייעצו עם המחנך, עם המורה, עם יועץ בית הספר וכו'. 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן