מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > שינה תינוקות

שלבי התפתחות התינוק ובעיות שינה

מאת: אלה גרשטיין - אחות ויועצת שינה | פורסם: 13/4/2019
שלבי התפתחות התינוק ובעיות שינה

כאשר תינוקות מתחילים להיות יותר פעילים, זוחלים, עומדים ומתהפכים, לרוב הם גם מתקשים להירדם. בואו לקרוא על הסיבות לכך וכמובן מה ניתן לעשות בכדי להקל עליהם ולשפר את המצב

תינוקך למד לשבת או לעמוד לבד? הוא מתקשה להירדם ונראה שכל מה שבא לו לעשות בערב זה רק לקום או להתיישב במיטתו שוב ושוב? את מכבה את האורות, שרה לו ומלטפת ואותו, עם כל הסבלנות והאהבה שבעולם, את מנסה להסביר לו שהגיע זמן לישון - אך הוא ממשיך לעמוד ומסרב בתוקף להניח את ראשו על המזרן. תינוקך כבר עייף ולמרות זאת הוא מוכן להמשיך בפעילות עד השעות הקטנות של הלילה, מדוע זה קורה?

 
הורים רבים מספרים שתינוקם מתקשה להירדם ומרבה להתעורר בלילה בתקופות המעבר לשלב התפתחותי חדש. לעתים נראה שתינוקך מתלהב מעצמו ומיכולתו להתהפך לבד, להתקדם בזחילה, עמידה, או ישיבה באופן עצמאי. תינוק שלמד לשבת לבד או לעמוד ללא עזרה, פתאום מרגיש "על הגובה" ורואה את העולם מזווית אחרת. 
 
לאחר שהעולל הקטן שתלוי בנו, ההורים, הופך לפעוט עצמאי, שיודע להשיג כמעט כל דבר ולהגיע לכל מקום - הוא חש התלהבות גדולה שלא ניתן לתאר במילים. התחושה המדהימה הזאת של הצלחה לא נותנת לתינוק מנוחה ביום ובלילה. לעתים קרובות נראה שהוא לא רוצה לישון למרות שהוא עייף מאוד.
 
השינויים שהתינוק עובר בתקופה זו עלולים לגרום לשיבושים רבים בשינה: 
ייתכן ותשימי לב שתינוקך מתקשה להירדם ביום ובלילה או מתעורר בלילות, ללא סיבה נראית לעין.
 
מה ניתן לעשות וכיצד לשפר את המצב?
קודם כל, כדאי לדעת שזוהי תקופה קצרה שנמשכת לרוב כשבוע-שבועיים. בפרק זמן זה, תינוקך מתרגל למצב חדש, משפר ומשכלל את המיומנויות החדשות ומסתגל למצב שונה. קרוב לוודאי, שהוא ירצה לחזור על הפעולה שלמד (התהפכות, ישיבה או עמידה) שוב ושוב. 
 
שלב ההתהפכות והשינה
לעתים קרובות, בעיות השינה מופיעות לראשונה כאשר התינוק לומד להתהפך מהגב לבטן, ועדיין לא יודע לחזור לבד מהבטן לגב, או להיפך. תינוקך עלול להתעורר בלילה מספר פעמים בעקבות התהפכות שהוא עשה תוך כדי שינה. אם הוא עדיין לא רגיל לישון על הבטן או על הגב, והוא עשה תנועה חדה שעדיין לא רגיל לבצעה באופן עצמאי, הוא עלול להתעורר ולבכות כדי שתעזרי לו לחזור לתנוחה המוכרת. גם ההירדמות עלולה להיות קשה, כי הוא ירצה להתהפך מהגב לבטן וחזרה שוב ושוב.
 
כדי לעזור ולהקל על הקטנטן, שווה לתרגל איתו מיומנות חדשה זו במשך היום. תעשי זאת כמשחק חדש, כך שילדך יבין שזה כיף להתהפך וכדי שירגיש שתנועתו קלה ונעימה ואינה מפחידה. 
 
זחילה
תינוק שלמד זה עתה לזחול עשוי להתלהב מתחושת חופש התנועה והעצמאות. יכולתו המופלאה להתקדם לכל מקום בבית ולהשיג כל דבר אשר ירצה, פותחת עבורו עולם קסום של תנועה חופשית ללא תלות במבוגר, עולם חדש שלא היה מודע לו קודם. את יכולה לשים לב לכך, שילדך ממשיך להתנועע גם כאשר הוא מגיע לעייפות גדולה.

בשעת ההרדמות הוא עלול להסתובב במיטה כמי שלא מצליח למצוא לעצמו מקום. כדי להרגיעו, כדאי לשים עליו יד ולהשמיע לו שיר ערש קבוע או קול מרגיע. כך תעזרי לו להבין שהיום הסתיים ושהגיע הזמן לישון. אם את לא מצליחה להרגיעו - תדברי אליו בטון רגוע ושלו - "לילה טוב, הולכים לישון".
 
ישיבה ועמידה
בשלב שבו תינוקך מתיישב או נעמד בכוחות עצמו לראשונה, צפויים להתעורר קשיים בהירדמות ובשינה בלילה. התינוק הקטן מתלהב מאוד מעצם הישיבה או העמידה, כי הוא רואה את העולם מזווית אחרת, חדשה. זאת חוויה מאוד מיוחדת ועוצמתית עבורו. תחושות חדשות של עצמאות, חופש תנועה והצלחה מציפים אותו ביום ובלילה. גם כשהעייפות מגיעה לשיאה נדמה כי השינה בורחת לו.
 
ייתכן ותינוקך ירצה להתיישב או לעמוד כל הערב, פעם אחרי פעם, למרות שנראה עייף מאוד ומותש. הוא ירצה לשכלל את המיומנות החדשה ע"י חזרה על הפעולה ולא יצליח להירדם בקלות. כדי לעזור לו להירדם, תחזרי על משפט קבוע "שים ראש, הולכים לישון" או "לילה טוב" - חשוב שתינוקך יקבל מסר קבוע וברור. 
 
לעתים קרובות, התינוק שלמד לעמוד איננו מצליח להתיישב ללא עזרה, ומרגיש חסר אונים. הוא עלול להתרומם לעמידה ואחרי כמה דקות ליפול על הטוסיק, או לבכות ולצעוק בקול רם כדי שתבואי ותושיבי אותו, כי הוא לא יודע לכופף את הברכיים ולהתיישב לבד. לעתים קרובות, הסיבה לקשיים הללו טמונה בחוסר איזון והחזקה גדולה בשרירים. אם תינוקך נראה חזק מאוד - כדאי לקבל הדרכה אישית, הכוללת תרגילים לשחרור שרירים, וללמד את ילדך להתיישב בקלות וללא מאמץ.
 
בתקופה של למידה והתקדמות לעבר השלב החדש, כאשר התינוק משבש את הרגלי השינה שלו, להורים יש נטייה להרדימו בידיים או בעגלה כדי להקל על המצב. כדאי לדעת שהרדמה בידיים שלכם או בעגלה יוצרת תלות ועלולה לשבש את הרגלי שינה של תינוקכם בעתיד. כדאי להשקיע מאמץ וללמד את הפעוט להירדם לבד במיטתו עד שיתרגל, כדי שלא ליצור הרגל לא בריא בעתיד.
 
כותבת המאמר היא אלה גרשטיין - אחות מוסמכת, יועצת שינה, מומחית במתן כלים להקלה על האם ועל התינוק, שיפור התפתחות התינוק בדרך טבעית וחווייתית.
טיפים נוספים לאמהות תוכלי למצוא באתר הבית של אלה - למעבר לחצי כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן