מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > הנקה

מהי קפיצת גדילה?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/11/2018
מהי קפיצת גדילה?

מתי מתרחשת קפיצת גדילה? כיצד תוכלו לזהות אותה? ומדוע זה בכלל קורה?

הורים רבים נתקלים במושג "קפיצת גדילה" ולא ממש יודעים מהי הכוונה ומתי היא מתרחשת. בכתבה זו נסביר את המושג, נספק לכם כלים שיסייעו לכם לזהות את קפיצת הגדילה כאשר היא מתרחשת.

 

 

מהי קפיצת גדילה?
 

קפיצת גדילה היא מצב המתרחש לרוב אצל תינוקות יונקים אך נפוץ גם בקרב תינוקות אשר ניזונים מתמ"ל. לדברי המומחים תינוקות אינם מתפתחים וגדלים בהדרגה, לדבריהם מדי כמה שבועות מתרחש מצב בו גופו של הילד בעצם מאותת כי הוא זקוק לכמות מזון גדולה יותר לצורך התפתחותו. 
 

קפיצת גדילה מתרחשת לרוב בגילאי: 10 ימים, שלושה שבועות, שישה שבועות, שלושה חודשים, חצי שנה והורים רבים מעידים כי הן מתרחשות גם בשלבים מאוחרים יותר (בגיל תשעה חודשים ואף שנה).
 

כאשר מדברים על קפיצת גדילה פעמים רבות מתכוונים גם לקפיצה בהתפתחותו של התינוק, בשלבים בהם רואים שינוי משמעותי וחד בהתפתחותו המוטורית, השכלית או הרגשית.
 

תזונת התינוק בשנה הראשונה: להנחיות משרד הבריאות - לחצו כאן

 

כיצד תזהו שהילד שלכם חווה קפיצת גדילה?
 

בעת קפיצת הגדילה הילד לרוב ירצה לאכול יותר, לרוב בצורה משמעותית ופעמים רבות הכמות תרד לאחר שתסתיים קפיצת הגדילה. ישנם ילדים שלפני קפיצת הגדילה אכלו כמות של 180 סיסי לארוחה, בעת קפיצת הגדילה חסלו 240-270 סיסי ולאחר סיום הקפיצה חזרו לאכול 180 סיסי.
 

בעת קפיצת הגדילה, בשל כמות האוכל הגדולה יותר שיאכל התינוק, תבחינו גם בעליה בכמות החיתולים המלוכלכים.
 

בעת קפיצת הגדילה לעתים יש תחושה ששכל סדר הים משתבש - הילד ישן יותר או ישן פחות, פחות רגוע ונינוח.
 

אמהות מניקות לרוב יחושו בכך יותר, מכיוון שלרוב הן ימצאו את עצמן מניקות הרבה יותר באופן קיצוני, לרוב במשך כיומיים-שלושה, לכן גם ירחושו תשושות יותר וחשוב מאוד שיטפלו בעצמן, ינוחו, ישתו מספיק מים ויאכלו תפריט בריא ומאוזן.
 

תינוק אשר רגיל לאכול בכל שלוש או ארבע שעות, בעת קפיצת גדילה עלול לדרוש מזון גם בכל שעה עגולה.

התינוק עלול לדרוש את קרבתכם בצורה מוגזמת, ירצה להיות כל היום על הידיים, יבכה בכל פעם שתתרחקו ממנו ועוד.
 

חשוב לזכור שכל ילד הוא אחר, לכן גם כל קפיצת גדילה עלולה להתרחש באופן אחר אצל כל ילד. ישנם ילדים שקפיצת הגדילה תחלוף מבלי שההורים יחושו בה וישנם כאלה שמרוב סימפטומים להורים יהיה קשה לפספס אותה. אל תשכחו שמדובר בכמה ימים קשים שחולפים כפי שבאו, אז תתעודדו.
 

המדריך המלא להנקה - לכתבה לחצו כאן

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן