מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

הריון ולידה > לידה

מהו עיסוי פרינאום וכיצד מבצעים אותו?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 19/11/2017
מהו עיסוי פרינאום וכיצד מבצעים אותו?

עיסוי פרינאום לפני הלידה יכול להפחית את הצורך בחתכים ותפרים לאחר הלידה. בואי ללמוד כיצד מבצעים אותו וגם כיצד מטפלים בתפרים וחתכים במידה ונוצרו במהלך הלידה

נשים רבות חוששות מפני הלידה וזה טבעי. עצם הרעיון שתינוק עומד לצאת מגופך היא בהחלט מוזרה וכאשר את מבינה שהוא עומד לצאת מהנרתיק שלך לרוב עולים חששות רבים, בשל העובדה שמדובר באזור צר ואינטימי.
 

מיילדות רבות ממליצות לנשים הרות לבצע עיסוי פרינאום לפני הלידה, מדובר בעיסוי של הרקמה המפרידה בין פי הטבעת לנרתיק, אלו הם אותן רקמות גמישות אשר ביכולתן להתכווץ, להימתח ולהשתחרר, דבר המאפשר בסופו של דבר לתינוק לצאת מגופך אל העולם.
 

בעת הלידה הנרתיק שלך מתרחב בצורה ניכרת, אבל פעמים רבות התרחבות זו לא מספיקה, דבר העלול לגרום לקרע בנרתיק ולביצוע תפרים באזור זה מיד לאחר הלידה. לעתים מדובר בקרעים קטנים אשר לא מהווים בעיה, אך לעתים מדובר בקרעים גדולים אשר עלולים לגרום לבעיות שונות, כגון: חוסר שליטה בסוגרים, חולשה של שרירי רצפת האגן וכאבים בעת קיום יחסי מין.

 

עיסוי פרינאום לפני הלידה עלול להפחית בצורה משמעותית את אותם הקרעים והתופעות המתלוות אליהם ומפחית את הסיכוי לחתך החיץ (אפיזיוטומיה).


לכתבות נוספות בנושא הכנה ללידה - לחצי כאן

 

כיצד מבצעים עיסוי פרינאום ומתי כדאי להתחיל?

 

את העיסוי רצוי להתחיל לבצע החל משבוע 34. לצורך ביצוע העיסוי עליך לרכוש שמן מתאים (שמן שקדים או שמן שומשום).

בטרם תתחילי את העיסוי עליך לרוקן את שלפוחית השתן שלך ולוודא שידייך או ידי האדם שעומד לבצע עבורך את העיסוי נקיות וציפורניו גזוזות, בכדי למנוע מצב של פציעת האזור.

 

במידה ואת העיסוי מבצע אדם אחר (בעל, חברה, דולה ועוד) עם תחילת העיסוי עליך לבצע נשימות עמוקות שמטרתן להרפות את אזור הבטן ורצפת האגן ולאחר מכן האדם המעסה צריך לשמן את שתי האצבעות המורות שלו ולהחדיר אותן בצורה עדינה אל הנרתיק (כארבעה ס"מ פנימה) עד שהן מוחדרות עד לפרק האצבע האמצעי.בשלב זה יש לפסק את שתי האצבעותכלפי מטה ולצדדים והמתין כדקה. חשוב לבצע את הפעולה לאט ובעדינות. יש לשמור על לחץ קבוע ולחזור על הפעולה מספר פעמים. כדאי לבצע הפסקות לצורך שימון חוזר של האצבעות ולצורך הרפיה.
 

במידה ואת מבצעת את העיסוי לעצמך עליך למצוא תנוחה נוחה שתעניק לך גישה קלה לאזור הנרתיק ולהשתמש בבהונות שתי כפות ידייך.

 

 

ממש לפני הלידה
 

את השמן שאת משתמשת בו לעיסוי הפרינאום בבית הביאי איתך לחדר הלידה, כל המיילדות אשר מקבלות את הלידה משתמשות בשמן לעיסוי הפרינאום בזמן הלידה והלחיצות.
 

כיום, לעומת מה שהיה נהוג בעבר, זה ממש לא מובן אליו שכל אישה אשר חווה לידה ראשונה חייבת לעבור גם ביצוע חתך. כיום אנשי המקצוע מאמינים כי יש להימנע עד כמה שניתן מביצוע חתך ויש לנסות למזער/להימנע מקרעים ספונטניים (שלהם מאוד מסייע עיסוי הפרינאום). במידת הצורך לרוב המיילדת היא זו שמבצעת את החתך וההחלטה אם לבצע אותו או לא היא שלה.

מתי מיילדת מחליטה לבצע חתך?

לרוב המיילדת תחליט לבצע את החתך כאשר היא מבחינה בירידה בדופק העובר , כאשר יש צורך בחילוץ מהיר של התינוק, כאשר קיים חשש מקרע לא מבוקר וחמור יותר מהחתך שהיא מבצעת ועוד. 

 

 

מהו הטיפול המומלץ ביותר לכאב התפרים בפרינאום?
 
במידה ובוצע חתך הדרך היעילה לטיפול בתפרים כואבים היא רחיצה של האזור לאחר כל מתן שתן וגם שימוש בקומפרס קר (לדוגמה צרור אפונה קפואה בשקית) שיכולים להקל על הכאבים וההחלמה. אם הכאבים בלתי נסבלים ולא משתפרים יש לפנות לגינקולוג, לעתים התפרים קשורים חזק מדי וגם קיימת סכנה של היווצרות דלקת.
 
שימוש בתרסיס אלופירסט נחשב גם הוא כיעיל מאוד בטיפול בתפרים לאחר חתך אפיזיוטומיה, טיפול בקרעים בפרינאום, תפרים לאחר ניתוח קיסרי והורדת בצקות בנרתיק. הוא גם משמש כחומר חיטוי, מרגיע, משכך כאב, ומאיץ את תהליך ההחלמה לאחר הלידה. כמובן שקיימות בשוק גם משחות אחרות אך עליך להתייעץ עם רופא הנשים שלך בטרם תבחרי להשתמש בהן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן