מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הודעות אחרונות מהפורום

 

תינוקות > הנקה

הנקה לאחר גיל 8 שבועות: עובדות חשובות

מאת: רוית בר-און | פורסם: 18/8/2018
הנקה לאחר גיל 8 שבועות: עובדות חשובות

כעת לאחר שאת והתינוק שלך ביססתם את תהליך ההנקה, הגיע הרגע להכיר את השינויים שאתם עתידים לחוות בעתיד ואת הכלים שיכולים להקל עליך בתהליך

לאחר שמונה שבועות של הנקה, מרגע הלידה, בהם למדתם את והתינוק את כל מה שחשוב לדעת על תהליך ההנקה וגם ביססתם את התהליך, יש להתחיל לסייע לתינוק לבנות סדר יום קבוע וברור יותר, הכולל הבחנה בין יום ולילה והתעוררות קבועה ביום וכך גם ההנקה נעשית יעילה, מאורגנת ומתרחשת בשעת יותר קבועות ומסודרות. 
 

1. בלילות התינוק עשוי להתעורר לינוק אך בתדירות ההנקה נמוכה הרבה יותר.
 
2. בתחילת ההנקה תינוקות רבים נרדמים תוך כדי הנקה ועם הזמן התינוק נכנס לשגרת יום הכוללת מחזורים מסודרים של אוכל, שינה ושעות פעילות. באמצעות מחזוריות זו התינוק מפריד בין פעילות לאכילה ושינה ואז זמני ההנקה נעשים קצרים וברורים יותר. 
 
3. אם בתחילת דרכו התינוק עלול לינוק גם במשך שעה, בגיל זה התינוק יקצר משמעותית את זמני ההנקה באופן פיזיולוגי ותקין.
 
4. אם עדיין אין לתינוק שלכם סדר יום ברור כדאי לשמור על טקס שינה קבוע ולהשכיב אותו לישון סביב השעה 19-20 בכל ערב, זאת בכדי לציין את המעבר בין היום שהתסיים והלילה שהחל. כך התינוק גם יתעורר בשעה קבועה וישמור על סדר יום ומרווחי הנקות ארוכים יותר בלילות.
 
5. במהלך גדילתו של התינוק אנו נתקלים בתקופות של קפיצות גדילה, הנמשכות כיומיים-שלושה, בהן התינוק גדל ודרישתו לכמות חלב אם עולה בהתאמה. בתקופות אלו התינוק עלול לבקש לינוק יותר מהרגיל וגופך יזהה את הצורך ויגיב בהעלאת כמות החלב בהתאמה לצרכי תינוקך.
 
נשים רבות משלבות פורמולות חלב בעת קפיצות גדילה, זאת בשל חוסר הידיעה כי מדובר בתהליך תקין, ולכן חשוב להיות סבלניות בימים אלו ולא לאבד ביטחון בהנקה ובגופכן.
 
אחת הדרכים שיכולה להקל עליכן בעת תקופות של הנקות צפופות היא לשלב חלב שאוב שנשאב בעבר ונשמר במקפיא לימים בהם התינוק דורש יותר.
 
6. אם הינך חוזרת לעבודה בתום חופשת הלידה של 14 שבועות כדאי כבר כעת להרגיל את תינוקך להאכלה מבקבוק כפעם בשבוע, זאת בכדי שילמד/לא ישכח דרך האכלה זו ולא יסרב לבקבוק במועד בו תזדקקי לשלב בקבוקים.
 
7. מומלץ לשאוב ולאגור חלב בימים בהם את פנויה יותר ולאחסן במקפיא לימים בהם תחזרי לעבודה. בזמן העבודה אם תרצי לשאוב חלב כדאי לבדוק מראש היכן ניתן לשאוב ולאחסן חלב, להצטייד בצידנית מתאימה, בקבוקים לאחסון חלב אם ותמונה של תינוקך בה תתבונני בזמן השאיבה ובדרך זו צפייה בתינוקך תסייע לך ברפלקס שחרור החלב (ואל תשכחי שמגיעה לך שעת הנקה למשך 4 חודשים מתום חופשת הלידה ע"פ החוק).
 
8. על פי הנחיות משרד הבריאות בגיל ארבעה חודשים ניתן להציע לתינוקך טעימות מזון מוצק בין ההנקות. הטעימות המומלצות בתור התחלה הן ירקות מבושלים של מרק ופירות טחונים.
 
בתחילה הטעימות משתלבות בין ההנקות המלאות ומגיל ששה חודשים במקום שתי ארוחות הנקות ביממה.
 
מטרת הטעימות הן ללמד את תינוקך לאכול מכפית, לחשוף בגיל צעיר למזונות שונים, לבדוק העדפות טעם של תינוקך, לשלול אלרגיות למזונות ולהרגיל אותו לטעמים חדשים, מרקמים שונים וריחות.
 
9. בגיל 6 חודשים שילוב המוצקים הופך לחלק קבוע בתפריט התינוק, כך שבעצם התינוק ממשיך לינוק אך במקום שתי הנקות במהלך היום התינוק מקבל שתי  ארוחות של מוצקים טחונים: מרק ופירות. לכן למעשה אם הינך שואבת בעבודה, תוכלי להוריד את מספר השאיבות.
 
10. אם נדמה לך כי ככל שהתינוק גדל הוא מקצר את זמן ההנקה - דעי כי זהו חלק נורמלי מגדילתו וכי הוא פשוט הופך למיומן בהנקה.
 
11. כמובן שגם בתקופה זו המעקב בטיפת חלב חשוב לא פחות בכדי לעקוב אחר קצב התפתחותו וגדילתו של הילד. 
 
12. בגיל זה מקיים התינוק גם יצירת קשר עין ראשוני, חיוך, מעקב מבט והתחלת מלמול. האם המניקה תחווה את התקשורת זו פעמים רבות תוך כדי הנקה כאשר התינוק מחייך וחוזר חזרה לינוק וזוהי חוויה מעצימה עד מאד.
 
13. ולגבייך אמא יקרה, בכל שלב של שגרה/חזרה לעבודה אל תשכחי להמשיך לשתות הרבה מים ולשאת עמך נשנושים זמינים כמו חטיפי אנרגיה ופירות יבשים.
 

הכתבה באדיבות רוית בר-און, אחות טיפת חלב ויועצת הנקה מוסמכת. למעבר לאתר של רוית לחצו כאן.

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן