מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


הריון ולידה > דיכאון לאחר לידה

קשיים לאחר לידה – לאן לפנות?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 26/9/2016
קשיים לאחר לידה – לאן לפנות?

נשים רבות מתמודדות עם דיכאון לאחר לידה. בואי לגלות כיצד מאבחנים אותו ועוד יותר חשוב - כיצד מטפלים בו

מאת דסי גורדון M A  סמנכ"לית ארגון ניצה - רשת תמיכה לאם ולמשפחה.

 
כל אישה חווה שינויים רבים לאחר הלידה, וכדרכו של כל שינוי בחיים - לעיתים הם מעוררים קשיים. השינויים  הינם  בתחומים הפיזיולוגים, הנפשיים והסביבתיים – כאשר בקרב 10%-15% מהנשים ההתמודדות הקשה מביאה להתפתחות סימפטומים של דיכאון לאחר לידה. במקרים רבים הקושי אותו חווה האם הטרייה מודחק ואינו זוכה לטיפול ראוי – דבר אשר פוגע בה, בתפקודה האימהי, בקשר עם הרך הנולד, בחזרתה לשגרה ובסביבתה.
 
ההדחקה של הנושא נובעת במקרים רבים מחשש מפני תגובת הסביבה ומתחושת אשמה – ובמקרים אחרים מגיעה מחוסר ידע להיכן לפנות ומה ניתן לעשות. ישנו מחקר מסוים הטוען שרק רבע מכלל הנשים אשר אובחנו כסובלות דיכאון לאחר לידה פנו לעזרה מקצועית; כיום עם הגברת המודעות לנושא והודות נוהל של משרד הבריאות לאיתור נשים בסיכון לדיכאון בהריון ולאחר לידה, המבוצע במרפאות טיפת חלב, נשים רבות מקבלות מענה וכלים להשגת עזרה.
 
תהליך ההערכה הראשוני:
 
כמעט כל אם טרייה תגיע בשבועות הראשונים לאחר הלידה למעקב בטיפת חלב, עובדה שהופכת את טיפות החלב לצומת דרכים אידיאלי להפניה לצורך טיפול ותמיכה ביולדת במידה וקיים חשש להתפתחות דכאון לאחר לידה.

החל מחודש יוני 2012, כל האמהות המגיעות לטיפת חלב מתבקשות לענות על שאלון אדינבורו (EPDS) - שאלון סטנדרטי לאבחון דיכאון לאחר לידה. אחות טיפת חלב ממליצה, על פי תוצאות השאלון, על אופן המשך ההתנהלות הרצוי – להמשיך להיעזר בבני משפחה, לפנות לגורם מוסמך לקבלת עזרה מקצועית או, במקרים שקיים חשד לדיכאון לאחר לידה - להגיע לבדיקה פסיכאטרית מלאה. חשוב לציין שאם המרגישה צורך בתמיכה נוספת יכולה תמיד לפנות לעמותות השונות המתמחות בתחום – באופן דיסקרטי לחלוטין.
 
 
הטיפול:
 

תמיכה חברית רגשית ללא שיפוט הוכחה כיעילה בהורדת סימפטומטי החרדה והדיכאון ב-50%-70%, אך מצבים רבים מצריכים בנוסף טיפול מקצועי מגורם מוסמך בתחום בריאות הנפש, כמו פסיכיאטר.
 

●  טיפול תרופתי: טיפול תרופתי ניתן במצבי דיכאון בהם הרופא מתרשם שהיולדת זקוקה לו. השיפור במצב הרוח הינו הדרגתי ואינו מיידי. השפעת התרופות מורגשת  בדרך כלל אחרי שבועיים עד ארבע שבועות. השיפור כולל עלייה במצב הרוח, עלייה באנרגיות והתייצבות השינה והתיאבון. במשך השנה הראשונה  לאחר הלידה מומלץ להמשיך בטיפול וללוותו בטיפול פסיכולוגי.
 

● טיפול פסיכולוגי: מטרת הטיפול הפסיכולוגי היא למפות את מכלול הגורמים הנפשיים והסביבתיים שתרמו להתפתחות הדיכאון ולסייע לאם בהתמודדות עמם. הטיפול הפסיכולוגי משולב לרוב עם טיפול תרופתי כדי להבטיח את הצלחת הטיפול. יעילותו של טיפול פסיכולוגי הנה גבוהה ומסייעת גם במניעת משברים מסוג דיכאון לאחר לידה וכן במצבי דיכאון כלליים עתידיים.

 
למי לפנות:
 
ישנן אופציות רבות למקומות אשר יוכלו לספק תמיכה ועזרה לאם אשר חווה קשיים לאחר הלידה, בין הגופים אליהם את יכולה לפנות: מוקדי טיפת חלב, מרפאות ציבוריות לבריאות הנפש, קופות חולים ועמותות.
 
לפניכן מספר מספרי טלפון של מרכזים המתמחים בבריאות הנפש של נשים:
 
ביה"ח איכילוב, המרכז לבריאות הנפש של האישה: 03-6974707
ביה"ח איכילוב, המרפאה הפסיכולוגית לאם ולתינוק: 03-6973759
ביה"ח תל השומר, מרפאת חווה: 03-6354029
 
בנוסף על מרכזים אלו, פועלות גם עמותות התנדבותיות אשר הוקמו בכדי לספק תמיכה לנשים אשר חוות קשיים לאחר לידה: "אם לאם בקהילה", "אמאל'ה אמאל'ה", ארגון ניצה, "הורותא".
 
ההחלטה אם להיות בדיכאון או לא אינה החלטה שניתן לקבל, היא מצב קיים שעמו האם חיה ומתמודדת. ההחלטה בפניך יולדת יקרה, האם לקבל  עזרה להיעזר ולצאת מהדיכאון או להתעלם מהבעיה ולשקוע עמוק.
 
לבקש עזרה זה לא לאבד שליטה, זה להרוויח אותה.
 
ניצה הוקמה ב-1997 ומטרתה לתמוך בנשים הסובלות מדיכאון לפני ואחרי לידה, ובבני משפחותיהן.
 

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן