מחשבונים

מחשבון גדילה   מחשבון הריון
 

כתובת הדוא"ל שלכם:


תינוקות > הנקה

שילוב של הנקה וטיפול תרופתי: איך לעשות את זה נכון?

מאת: מערכת טיפת חלב ברשת | פורסם: 24/10/2018
שילוב של הנקה וטיפול תרופתי: איך לעשות את זה נכון?

מהן התרופות הבטוחות לשימוש, המטפלות בדיכאון לאחר לידה, המותרות לשימוש בהריון? בואי לגלות כיצד תוכלי לטפל בעצמך וגם לתת לתינוק שלך ליהנות מיתרונות ההנקה

מאת: פרופ' מיקי בלוך, מנהל המחלקה לפסיכיאטריה אמבולטורית והמרכז לבריאות הנפש של האישה, המרכז הרפואי תל אביב, על שם סוראסקי, תל אביב. לאתר של פרופ' בלוך - לחצו כאן

 
לעיתים קרובות אישה אשר חווה דיכאון לאחר לידה או תופעות חרדתיות שעוברות החמרה לאחר הלידה, מאמינה כי אם תסבול בשקט ותתרכז בגידול התינוק המצב יעבור ולא יגרם נזק לתינוק. אך התופעות שהאישה חווה, באופן מודע או לא, יכולות לפגוע בצורה משמעותית בקשר המתהווה בין האם לבין התינוק. מחקרים רבים מראים שבחודשים הראשונים לחייו, התפתחות התינוק תלויה במישרין  באינטראקציה עם האם. האם צריכה להיות פנויה רגשית, קשובה, בעלת יכולת להכיל את מצוקת התינוק בלי להיכנס בעצמה למצוקה, ייאוש וחרדה. בנוסף, גם אם באופן מודע האם מנסה לשדר שהכל בסדר, האינטראקציה שלה עם התינוק כפי שמתבטאת בתגובות הלא מודעות שלה אליו (מימיקת פנים, קול, קצב נשימה וכו') היא קריטית בשלב התפתחותי זה. אם האישה בדיכאון או חווה רמת חרדה מאד גבוהה – האינטראקציה הלא מודעת שלה עם התינוק תיפגע ולכן יש לטפל באם ולהביא אותה למצב טוב מהר ככל הניתן – גם עבור התינוק.
 
במצבים הקלים של דיכאון לאחר לידה  בד"כ לא נדרש טיפול תרופתי והאישה יכולה להיות מטופלת פסיכולוגית בלבד ובכך לשפר את מצבה ולהחלים. ניתן להיעזר באחיות בריאות הציבור (טיפת חלב), בשירותים פסיכולוגיים ובאנשי מקצוע אחרים כגון יועצות הנקה או דולות פוסט-פארטום) כדי להתגבר על המצב ועל המצוקות הנקודתיות. יחד עם זאת, מצבים רבים של דיכאון לאחר לידה והפרעה חרדתית אינם קלים ומצריכים טיפול תרופתי על מנת לחלוף.
 
נשים רבות אשר זקוקות לטיפול תרופתי לאחר לידה בוחרות גם להניק ושואלות איך ניתן לבצע את השניים והאם הנקת התינוק והטיפול בו יכולה להמשיך על רקע טיפול תרופתי שעשוי להיות מסוכן לתינוק. לאמתו של דבר, למרות שבהחלט ישנן תרופות שלא מומלצות לשימוש בהנקה, תרופות רבות אשר מטפלות בתסמינים של דיכאון וחרדה בטוחות לחלוטין לשימוש במהלך ההנקה. 
 
כדי לבדוק אם תרופה בטוחה לנטילת האם בזמן הנקת התינוק אנו בודקים ראשית אם זו מצטברת בחלב האם, ועד כמה היא עוברת בסופו של דבר אל התינוק. רב התרופות נוגדות הדיכאון והחרדה דוגמת ציפרלקס, סרוקסט או לוסטרל - עוברות במידה מזערית לחלב האם וכמעט שלא מצטברות בו. בנוסף, יש לזכור שהחלב "נמהל" בגוף התינוק ואפילו כשאחוז נמוך מתרופה עובר בחלב האם – הוא ימצא בגוף התינוק באחוז נמוך עוד יותר. מתוך מאות נשים שנבדקו כשהן מניקות בעודן נוטלות תרופות נוגדות חרדה ודיכאון – אחוז תופעות הלוואי שנצפו אצל הילדים הוא קטן ביותר, בעצמה קלה מאוד, ולרוב לא ניתן לייחסו ישירות לתרופה (בכל מחקר לוקחים בחשבון את העובדה שיכולות להיות תופעות מקריות במקביל לנטילת התרופה).
 
 בעוד שקיימות תרופות נוגדות דיכאון אשר פחות מומלץ להניק תוך כדי שימוש בהן כמו פרוזק וציפרמיל, כמעט תמיד יש אלטרנטיבות בטוחות לטיפול תרופתי בזמן הנקה. אישה אשר סובלת באופן משמעותי מהפרעות כמו דיכאון לאחר לידה או הפרעה חרדתית וזקוקה לטיפול תרופתי צריכה לקבל אותו – אין כל סיבה שתימנע מהטיפול לו היא זקוקה.
 

יש לך שאלה בנושא שילוב טיפול תרופתי בזמן הנקה?

כנסי לפורום המומחים וקבלי תשובה מפורטת ומקצועית ישירות לתיבת המייל שלך "

יש לכם שאלה? שלחו לנו והכותבים שלנו יענו.

 

רוצים לדבר על זה בפורום? לחצו כאן